Odpowiedz 
Karmienie ryb
12-10-2011, 18:58
Post: #16
RE: Karmienie ryb
moje doświadczenia są takie, że ryby na suchym pokarmie są zdrowsze, jeszcze za czasów kiedy się ryby pierwszego dnia wpuszczało, było tak, że karmienie żywym pokramem zazwyczaj skutkowało sprowadzeniem jakichś patogenów, czy to ospa czy pleśniawka, na suchym pokarmie takich problemów było mniej albo wcale. Wiadomo że tego typu problemy są spowodowane brakim stabilności biologicznej zbiornika, ale u mnie było tak, że przy mięchu było tych problemów więcej.

Niestety jeszcze wielu jest właścicieli sklepów uważających że ryby karmi się tylko mięsem, chyba mają wciąż w głowie czasy PRL-u jak mięso to był towar deficytowy, uważaja że dobrze się najeść, to znaczy najeść się mięsa. No i to później przekłądają na dietę swoich ryb, że dobrze karmić to karmić mięsem, a tym czasem powinno ono być tylko przysmakiem a nie podstawą diety. Jeśli już nie chcemy karmić suchym, co przy większości gatunków według mnie jest najlepszym pokarmem, to lepiej dawać skorupiaki jakieś, niż larwy owadów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-10-2011, 19:38
Post: #17
RE: Karmienie ryb
Wiesz z mojego doświadczenia wynika, że ryby karmione mrożonkami rosną szybciej, są równie zdrowe jak karmione suszem, ale przede wszystkim chętniej podchodzą do tarła. Od paru lat karmię ryby mrożonkami, a od 1,5 roku prawie wyłącznie mrożonkami i jeszcze nie zawlokłem do akwa żadnego choróbska.
Poza tym wydaje mi się czy w naturze suchego pokarmu nie ma?
Wcześniej przez wiele lat karmiłem żywym pokarmem i szczerze mówiąc tylko raz załapałem się na chorobę, czyli przez 13 lat tylko raz zaraza.

Zresztą część ryb jak już pisałem wcześniej nie tknie suszu, a ryby pochodzące z odłowu często trudno przyzwyczaić do suchej karmy.

Apistogramma norberti; Taeniacara candidi; Apistogramma sp.Nanay/Melgar; Apistogramma gibbiceps; Lamontichthys llanero; Nannostomus mortenthaleri; Nannostomus trifasciatus; Axelrodia riesei; Loricaria simillima; Nannoptopoma sp. Peru; Hypoptoma gulare; Rivulus rectocaudatus; Betta brownorum; Otocinclus affinis; Colisa fasciata; Rasbora hengeli; Carinotetraodon travancoricus; Neolebias unifasciatus; Danio tinwini; Poecilocharax weitzmani; Hyphessobrycon scholzei; Hemigrammus erythrozonus;
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-10-2011, 22:52
Post: #18
RE: Karmienie ryb
jak podajecie mrożonki ?
wrzucacie bezpośrednio po wyjęciu z zamrażalnika czy czekacie aż dojdą do temp. pokojowej
pora dnia ma jakieś znaczenie czy niekoniecznie - podaje rankiem

jak podajecie pokarmy granulowane?
wrzucacie bezpośrednio do akwarium czy rozpuszczacie z woda do zmięknięcia i dopiero karmienie

czym i jak karmić neony inessa ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-10-2011, 20:10
Post: #19
RE: Karmienie ryb
Mrożonki rozmrażam pod bieżącą wodą , granulat wsypuje bez pośrednio do akwarium . Neony inessa zjedzą praktycznie wszystko co im podasz , najlepiej jakby pokarm dopasowany był do ich pyszczków .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-10-2011, 11:22
Post: #20
RE: Karmienie ryb
edison! dokładnie tak jak Szymon pisze - na sitko i pod bieżącą wodą w 15s masz rozmrożone i siup do akwa!
płatki ja też sypię bezpośrednio - bez namaczania!
ew. biorę między palce i zanurzam w wodzie - wtedy od razu toną
choć nie powiem, że z lenistwa nie zdarzyło mi się mrożonki bez rozmrażania do akwarium wrzucić Tongue
barbarzyńca ze mnie Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-10-2011, 22:30
Post: #21
RE: Karmienie ryb
Karmię najcześciej 2-3 razy w tygodniu ryby mrożoną ochotką praktycznie od początku mojej przygody z akwarystyką i nie dostrzegłem żadnych przeciwskazańSmile Wyjmuje z zamrażalnika, na sitko i pod strumień wody, potem do akwaSmile Stosowanie naprzemiennie z suchym pokarmem daje pewne urozmaicenie. A byłbym zapomniał, raz w tyg, to jest w niedzielę daję żywy wodzień po uprzednim odsączeniu wody z woreczka, w którym wodzień się znajdowałSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2011, 12:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-10-2011 12:41 przez Kierowca Bombowca.)
Post: #22
RE: Karmienie ryb
Mrożonki raz ,dwa razy w tygodniu ,jak mi się zechce iść do sklepu to żywy pokarm (w sklepie na dolnej wildzie woreczek starcza na jeden raz,za to w sklepie na Małeckiego (koło Glogowskiej) sprzedawca daje tyle ,że na 3 dni starcza (codzienna wymiana wody w woreczku i żywiec długo żyje).

Co to lasonogi?

L-206 ,Stiphodon atropurpureus
,Aphyosemion australe, Aphyosemion bitaeniatum , Corydoras panda
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-10-2011, 14:34
Post: #23
RE: Karmienie ryb
Ja karmię samymi mrożonkami, czasami może raz na tydzień/dwa daję płatki.
Praktycznie nie posiadam ryb roślinożernych więc ten problem u mnie odpada.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-10-2011, 21:16 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-10-2011 21:19 przez Adam.)
Post: #24
RE: Karmienie ryb
Ja głównie bazuje na mrożonkach, które kupuje w taflach(głównie dorosła artemia, cyklop, kiedyś jeszcze stosowałem wodzienia-ale znacznie podrożał, no i ochotkę, bo szybko opada na dno dla kirysków-ale unikam jak mogę tego, innych nie stosuje, bo nie produkują w taflach), bo 1 zaleta to-znacznie taniej a 2 zaleta to, że nie płace za powietrze, które znajduje się w blistrach (a tego jest coraz więcej niezależnie kto to produkuje-a przerabiałem IT, Karmeks, Katrinex). Do tego uzupełniająco tabletki wieloskładnikowe jak i roślinne-firmy Glopex (jakościowo nie odbiegają od Tropicala a cenowo je biją na głowę). Płatków nie podaję, bo nie widzę przyrostów u ryb jakie mnie zadowalają. Niektóre stosuje na wypadek gdyby zabrakło tych podstawowych-np. JBL fluid gdy zabraknie jajeczek artemii. Latem stosuje też różne parzone rośliny-jak dla zbrojników mniszek lekarski(lubią tego chwasta), bo i za darmo i lepiej go zjadają jak np. sałatę no i nigdy nie zaszkodził(zbierany daleko od miejsca gdzie ktoś by go mógł czymś zanieczyścić). Uzupełniająco podaje tez warzywa-gotowane albo z mrożonek. Praktycznie nie stosuje karm firm Tetra, Sera itp. bo po co przepłacać choć niektóre jak Hikari są przydatne ale ta cena.......
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-10-2011, 19:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 30-10-2011 19:12 przez DUANDR.)
Post: #25
RE: Karmienie ryb
To ja też pokażę czym karmię ryby.
Generalnie karmię ryby w cyklu tygodniowym, to znaczy, że w ciągu tygodnia podaję pokarmy w taki sposób by nie powtarzać tego samego pokarmu, niezależnie od tego ile razy dziennie są karmione.
[Obrazek: dsc7230y.jpg]
Na powyższym zdjęciu jest żelazna racja suchej karmy w cyklu tygodniowym.
Poza tym:
- raz w tygodniu dostają żywego wazonkowca,
- raz w tygodniu żywa dorosła artemia lub dafnia,
- raz w tygodniu żywa szklarka (wodzień).
Do tego dochodzą mrożonki:
cyklop, czarna larwa komara, krewetki.
Do tego miksy własnej produkcji:
- na bazie kaszy manny, jajek i szpinaku,
- na bazie serc indyczych, spyruliny i marchewki.
Generalnie karmię dwa razy dziennie, z czego raz karma sucha. Chyba że mam wolne i jestem w domu, wtedy dostają kilka a czasem kilkanaście razy dziennie, ale to ekstremum.
Pokarm znika w ciągu kilku minut i ryby nie kapryszą przy jedzeniu.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-10-2011, 23:18
Post: #26
RE: Karmienie ryb
Duandr-bardzo rozsądne karmienie. No ja kiedyś kupowałem żywy pokarm-no ale te małe woreczki to mi się nie opłaca i zawsze brałem po 0,5kg(gazeta) tylko, że wtedy musiałem 2-3 dni tylko to dawać żeby skarmić, bo nikt nie chciał nigdy odkupić części tego pokarmu a różnica cenowa zawsze jest znaczna. Artemie czy rozwielitkę można samemu robić na własne potrzeby o czym już kiedyś pisałem-ale bez echa się rozeszło. Inna sprawa, że karmimy tym co najlepsze do ryb, które mamy i wiadomo, że nie będziemy faszerować ryb karmami pochodzenia zwierzęcego jeżeli mamy typowych roślinożerców i odwrotnie. W każdym bądź razie u mnie żywy czy mrożony poprawia częstotliwość podchodzenia do tarła i wpływa na przyrosty co porównywałem karmiąc suchym.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2011, 16:02
Post: #27
RE: Karmienie ryb
Czy ktoś z was karmi ryby małymi owadami latającymi typu muszka owocówka?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2011, 17:21
Post: #28
RE: Karmienie ryb
Kiedyś próbowałem muszki owocowej, gatunku bez skrzydeł.
Pokarm bardzo wartościowy i chętnie pobierany przez większość gatunków, dostępny w hodowlach karmowych dla gadów i płazów.
Sposób karmienia dla wielkich zapaleńców, bo jest strasznie upierdliwy.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2011, 23:36
Post: #29
RE: Karmienie ryb
Jak się ma patent to nie taki upierdliwy jak by się mogło wydawać Wink

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-11-2011, 00:22
Post: #30
RE: Karmienie ryb
(15-11-2011 23:36 )pacmann napisał(a):  Jak się ma patent to nie taki upierdliwy jak by się mogło wydawać Wink

Lodówka, wiem. Ale upirdliwe jest utrzymanie i odnawianie "hodowli" karmowej.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Karmienie warzywami jedi1978 15 32,205 17-02-2014 17:38
Ostatni post: jedi1978
  Karmienie GiMer_13 3 8,517 11-11-2013 02:07
Ostatni post: maslo_82



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości