Odpowiedz 
Przymiarki pod Crystale
28-11-2013, 13:03
Post: #1
Przymiarki pod Crystale
Hej Smile
Od dawna chciałem mieć crystalki ale postanowiłem zacząć przygodę z krewetkami od mniej wymagających Red Cherry i Babaulti. Z racji tego, że owe krewetki mi się mnożą i wylinki przechodzą bezproblemowo to robię właśnie przymiarki pod ich bardziej wymagające kuzynki. Czytałem na ich temat już masę artykułów i oglądałem nie jeden filmik instruktażowy ale nadal mam parę wątpliwości.
Otóż z wiedzy teoretycznej to powinny mieć one parametry wody: Gh nawet do 16, KH do 11 i pH do 8. Mówimy oczywiście o klasach C, B i A. Moje parametry wody to: Gh-10, KH-5 i pH ok. 7 i do tego spotkałem się z opinią i to nie byle kogo, że "Parametry wody nie są aż tak istotne, jak to aby woda była stabilna". Czy w takich parametrach wody jak moje mogę sie brać za Crystale? Dodam, że mam zwykły bazaltowy żwirek. Czy lepiej zamienić go na podłoże aktywne dedykowane krewetkom czy może mi się udać na zwykłym żwirku? Teraz już leję samą osmozę nie mieszam z kranówką.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-11-2013, 13:11
Post: #2
RE: Przymiarki pod Crystale
Proponuje zasypać aktywnym. Masz wtedy 100 % pewności że parametry będą zawszze takie same i uniknie sie skoków. Przy wodzie ro jeśli bierzesz ze sklepu zdaża sie że filtr nie jest już pierwszej jakości i nie uzyskuje takiej wartości jakie powinna mieć wiec chyba nie chcesz przed każda podmianą mierzyć jej parametrów ? odłoże ci ewentualne różnice zniweluje. Gh- najlepiek tak do 7 a Kh 1-2 ph najlepiej do 6,5 tak z mojego doświadczenia i wg tego co słysze od innych.

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-11-2013, 13:30
Post: #3
RE: Przymiarki pod Crystale
Podloze aktywne zalewa sie RO, nie kranowka - w ten sposob bardzo szybko wyczerpie sie jego wlasciwosci.

Jesli nie masz dostepu do RO, to nie bierz sie za crystale. RO + salty shrimp GH+.

Sprawdzanie parametrów to nie problem, wystarczy zaopatrzyć się w konduktometr - pomiar trwa chwile.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-11-2013, 13:37
Post: #4
RE: Przymiarki pod Crystale
Mam dostęp do RO z tym że filtry już faktycznie nie są pierwszej jakości bo Gh wychodzi ok. 4 a Kh ok 2 ale przy takiej wodzie i podłożu aktywnym da radę trzymać Crystalki klas C, B i A?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-11-2013, 13:57
Post: #5
RE: Przymiarki pod Crystale
Mysle że tak z tym że podłoże będzie bardziej eksploatowane że tak powiem i czas jego życia napewno sie zmniejszy.

Arrowb , wiem ze proces pomiaru trwa chwile nawet przy kropelkowych ale czy warto sobie życia utrudniać i cześciej to wykonywać Wink

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-11-2013, 17:46
Post: #6
RE: Przymiarki pod Crystale
HOLI napisał(a):ale czy warto sobie życia utrudniać

Pomiar trwa 1 sekundę konduktometrem Smile i jest to spore ułatwienie przy doprawianiu wody RO minerałami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-11-2013, 22:21
Post: #7
RE: Przymiarki pod Crystale
Słowo doprawianie jest dla mnie abstrakcja :-) wodę wlewam prosto do baniaka a następnie dodaje minerały i nie ma bata jest jak powinno nic się nie dzieje tym bardziej że dość częste podmiany to małe ilości i nie będzie się działo bo tak to już funkcjonuje wiele lat. Podtrzymuje opinię o zbędnej zabawie bo zrobienie testu ogranicza pię do rzadkości :-P i nie będziemy kasować się mądrościąmi bo jazdy orze jak może i tyle :-) ale zbędne rzeczy eliminuje :-)

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-11-2013, 22:56
Post: #8
RE: Przymiarki pod Crystale
zależy kto jak co hoduje jeśli chce mieć super wychuhane wydmuchane to będzie się bawił ja osobiście mam takie co edison i bartek traktują jako odrzut Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-11-2013, 10:05
Post: #9
RE: Przymiarki pod Crystale
Ja pewnie też takie będę miał bo minie jeszcze sporo czasu zanim się wprawię w ich hodowlę a najlepiej się przecież uczy na własnych błędach, których się na pewno nie ustrzegę. Zastanawiam się tylko czy nie przejść jeszcze chociaż tak z 6 miesięcy przez hodowanie Red nose? Z tego co wiem to jest to poziom trudności pomiędzy RC a właśnie Crystalami a i korci mnie, żeby popróbować z ich rozmnożeniem Smile Ktoś ma może jakieś doświadczenia z tym tematem związane?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-11-2013, 10:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-11-2013 10:19 przez HOLI.)
Post: #10
RE: Przymiarki pod Crystale
No nie wiem czy hodowla tych krewetek będzie łatwiejsza , przecież one rozmnażają sie w słonej wodzie ? Nie bawiłem sie w to ale czytałem o nich troche . W tym przypadku crystal bedzie moim zdaniem zdecydowanie łatwejszy . Powiem ci tak, zacząłem zabawe z crustalami i też nie było lekko ale nie dlatego że padały czy żle sie miały ale po prostu jakiś czas nie chciały sie rozmnażać, pytałem nawet Stiepa dlaczego tak sie dzieje napewnio może to potwierdzić i w sumie do końca nie znależliśmy odpowiedzi. Po jakimś miesiącu zaczeły pojawiać sie małe wrecz sie sypać i tak z gromady 35 szt zrobi sie ok 150 które przewineły sie przez zbiornik. Stopień trudności naprawde nie jest duży jeśli ma sie na nie oko i zachowa podstawowe zasasdy.

jeśli myle sie co do słonej wody w rozmnażaniu red nose niech mnie ktoś poprawi.

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-11-2013, 10:28
Post: #11
RE: Przymiarki pod Crystale
Rozmnażają się w słonej i to mnie intryguje ale ok skoro crystalki nie są takie trudne to myślę, że już postanowione Smile Choć pewnie i tak wszystko okaże się jeszcze w sklepie Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-11-2013, 12:00
Post: #12
RE: Przymiarki pod Crystale
Red nosy rozmnażał Dominik Perkowski z Białegostoku.
Opisał to na przykład tu: http://krewetki.org/forum/viewtopic.php?f=32&t=899. Był też artykuł w magazynie "Nasze akwarium" nr 112.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-11-2013, 12:06
Post: #13
RE: Przymiarki pod Crystale
Baranowa będę miał ok 10 sztuk moich w grudniu dobra cena na ów
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-11-2013, 13:09
Post: #14
RE: Przymiarki pod Crystale
Wczoraj właśnie odnalazłem ten artykuł i właśnie on mnie zachęcił do tych krewetek. Nie wiem jeszcze sam Smile mam troszkę mętlik w głowie co wybrać Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-11-2013, 13:15
Post: #15
RE: Przymiarki pod Crystale
Jeśli chodzi o trudność w rozmnażaniu to crystale są o niebo łatwiejsze od red nosów. Z drugiej strony, skoro można je (noski) rozmnożyć to dlaczego nie spróbować?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Brak młodych krewetek (crystale) go-away 19 34,446 27-06-2013 17:18
Ostatni post: michał84
  Crystale na nawożenie Marcin91 8 16,348 26-02-2013 01:21
Ostatni post: michał84



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości