Odpowiedz 
pytanie na temat obsady
07-03-2011, 21:26
Post: #16
RE: pytanie na temat obsady
A nie można wydłużyć trochę tych ścianek (dolnej i górnej linii C) tak aby jednak zrobić głębsze akwarium?
Więcej litrów to większa równowaga biologiczna i większe możliwości zarybienia, a jedna paletka powinna mieć 50 litrów wody.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2011, 21:54
Post: #17
RE: pytanie na temat obsady
Pomyśle o tym .Musze spokojnie jeszcze raz przemierzyć wszystko na budowie.Od dzieciaka miałem różne szkiełka i bardzo to lubie,ale z drugiej strony nie chce stawiać monumentu na środku salonu.Ciężko o kompromis.Z wysokością dzięki forum chyba przystopuje na 60,chociaż faktycznie mam ręce jak gibonWink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-03-2011, 22:01
Post: #18
RE: pytanie na temat obsady
To żeby nie wyglądało jak monument zdecyduj się tylko na prostą ściankę i akwarium otwarte z trzech stron.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2011, 01:23
Post: #19
RE: pytanie na temat obsady
Chyba na piątej albo szóstej stronie dochodzimy do kosztów które nie jednego podejrzewam że wyleczą Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2011, 09:32
Post: #20
RE: pytanie na temat obsady
Alarm nie przesadzaj z tymi kosztami. Mayonez pisał że z akwarystyką miał kontakt to raczej jest świadomy ile kosztuje akwarium z osprzętem, no a paletek nie trzeba kupować za 200 zł sztuka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2011, 12:53
Post: #21
RE: pytanie na temat obsady
Odniosłem się tylko do opisu budowania akwarium 300x50x100 do którego link jest w tym wątku (pewnie go nie czytałaś ). Taka inwestycja to troszeczkę inna szkoła jazdy .
Powiem tak . Jestem doświadczonym akwarystą i mam pojęcie o kosztach ale to ile wydał Paweł w tym opisie to przerosło najśmielsze oczekiwania . Wiem że na moje maleństwa ( a właściwe 2 szt. ) wydałem znacznie więcej niż zakładałem ale to zupełnie inna skala .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2011, 13:01
Post: #22
RE: pytanie na temat obsady
Doczytałem, faktycznie koszta porażają i sprowadzają na ziemie (a sam o czymś dużym myślę). Niestety :/
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2011, 13:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-03-2011 13:28 przez egzepoznan.)
Post: #23
RE: pytanie na temat obsady
A zauważcie ile to prądu bierze 700 W / 24 h masakra Smile a ogólnie świetna konstrukcja no może po za tym że na drabince trzeba siedzieć przy takiej przestrzeni troszkę inaczej można było to zaplanować ale w końcu to nie ja tam włażę , a samo powstawanie śledziłem na bieżąco konkretna konstrukcja tak samo jak akwarium Andoszki - również ciekawa fotorelacja z powstawania tego kolosa :
http://www.akwarystyka.com.pl/showthread...85&page=13
o środka żeby można było zobaczyć baniak Smile proponuję przeczytać całą relację z zakładania ciekawa lektura Smile

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2011, 22:11
Post: #24
RE: pytanie na temat obsady
Słuszne uwagi .Jako poznaniak oczywiście patrze na koszty.Najbardziej boli
kwestia energii.Mam odnośnie tego pytanko do fachowców.Czy akwa moze być ogrzewana w jakimś stopniu od dna.Pod zbiornik wyleje betonową zbrojoną półke .Co za problem zalać w niej rurke od ogrzewania podłogowego,oczywiście z termostatem.? Przy 400-500 litrów kalkuluje sie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2011, 22:27
Post: #25
RE: pytanie na temat obsady
Ponieważ ciepło biegnie do góry to ogrzewanie podłogowe w akwarium wydaje się być bardzo rozsądnym pomysłem, tylko musiałbyś mieć osobną regulację temperatury na ten obieg.

Tak naprawdę kwestia ogrzewania w dużej mierze zależy od temperatury jaką będziesz utrzymywać w pokoju, ja lubię ciepły wychów i z temperaturą 23-24 stopnie więc akwarium nie musiałam dogrzewać bo osprzęt wystarczająco temperaturę podnosił.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-03-2011, 23:24
Post: #26
RE: pytanie na temat obsady
(08-03-2011 22:11 )mayonez napisał(a):  Słuszne uwagi .Jako poznaniak oczywiście patrze na koszty.Najbardziej boli
kwestia energii.Mam odnośnie tego pytanko do fachowców.Czy akwa moze być ogrzewana w jakimś stopniu od dna.Pod zbiornik wyleje betonową zbrojoną półke .Co za problem zalać w niej rurke od ogrzewania podłogowego,oczywiście z termostatem.? Przy 400-500 litrów kalkuluje sie.

Wydaje mi się, że tego typu ogrzewanie ma zbyt dużą bezwładność.
Nie wiem czy uda się wystarczająco precyzyjnie wyregulować, tak żeby nie było dużych wahań temp.
Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia w tym temacie, jedyne to używałem kabla grzejnego w poprzednim akwa w dnie.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2011, 01:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2011 01:17 przez alarmowiec.)
Post: #27
RE: pytanie na temat obsady
(08-03-2011 23:24 )pacmann napisał(a):  Wydaje mi się, że tego typu ogrzewanie ma zbyt dużą bezwładność.
Nie wiem czy uda się wystarczająco precyzyjnie wyregulować, tak żeby nie było dużych wahań temp.
Przy dużej bezwładności układu stosuje się regulacje proporcjonalną a nie dwustanową bo w tym drugim przypadku faktycznie będą duże wahania temp. W profesjonalnych rozwiązaniach stosuje sie ulepszoną wersję regulacji proporcjonalnej tzw. regulatory PID ( proporcjonalno-całkująco różniczkowe ) jednak do zastosowań akwarystycznych w zupełności wystarczy prosta regulacja proporcjonalna którą łatwo zrobić Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-03-2011, 00:04
Post: #28
RE: pytanie na temat obsady
hmm...nie znam się na fachowej nomenklaturze.Myślałem o elektrozaworze z termostatem w akwie.Duża bezwładność w stałej
temperaturze pokojowej nie ma większego znaczenia.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-03-2011, 01:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-03-2011 13:28 przez alarmowiec.)
Post: #29
RE: pytanie na temat obsady
(12-03-2011 00:04 )mayonez napisał(a):  hmm...nie znam się na fachowej nomenklaturze.Myślałem o elektrozaworze z termostatem w akwie.Duża bezwładność w stałej
temperaturze pokojowej nie ma większego znaczenia.

W stałej pokojowej nie ma ale w akwa jak najbardziej . Prościej będzie użyć kabla grzejnego jak Pacmann ale oszczędniej (na dłuższą metę !) ogrzewania podłogowego , przy czym rozdzielacz do podłogówki musi mieć osobny obwód bo inaczej w życiu tego nie wysterujesz !!!!
Odpowiedz cytując ten post
12-03-2011, 13:42
Post: #30
RE: pytanie na temat obsady
(12-03-2011 00:04 )mayonez napisał(a):  Myślałem o elektrozaworze z termostatem w akwie.
No to chyba przejezyczenie albo zbyt dalekie myślenie raczej o dwóch różnych rzeczach .
(12-03-2011 01:21 )kruszyna napisał(a):  W stałej pokojowej nie ma ale w akwa jak najbardziej . Prościej będzie użyć kabla grzejnego jak Pacmann ale oszczędniej (na dłuższą metę !) ogrzewania podłogowego , przy czym rozdzielacz do podłogówki musi mieć osobny obwód bo inaczej w życiu tego nie wysterujesz !!!!

No tu też jestem pogubiony . Czy to będzie kabel grzejny czy grzałka to dla mnie ciągle to to samo . Czemu wnioskujesz że to coś innego . Kabel grzejny bez termostatu i grzałka również bez niego właśnie w układach z dużą bezwładnością niczym się nie różnią . Inny jest tylko rozkład temp między dnem a wodą Smile . Jeśli w jednym i drugim przypadku chcemy sterować temp. to właśnie grzałka denna będzie powodowała znacznie cieplejsze dno i skoki temp w tymże niż zwykła grzałka . Regulator proporcjonalny to mówiąc prosto regulator który tak dobiera moc grzałki żeby uzyskać temp najbliższą ustawionej i od regulatora dwustanowego różni się głównie tym że w układzie wykonawczym zamiast przekaźnika jest obecnie najczęściej optotriak ale to nie jest równoznaczne że jeżeli jest optotriak to regulacja jest już proporcjinalną.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Temat rośliny ze stawu joke00 6 13,457 16-06-2015 06:30
Ostatni post: joke00
  Temat dla oszczędnego poznaniaka - akwarium prawdziwie LT :) Elfir 25 49,614 16-03-2015 12:19
Ostatni post: Elfir



Użytkownicy przeglądający ten wątek: