Odpowiedz 
Moje pierwsze iwagumi.
22-02-2016, 12:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2016 12:47 przez rex692.)
Post: #1
Moje pierwsze iwagumi.
Witam wszystkich forumowiczów.
Chciałbym przedstawić wam mój baniaczek, a także otrzymać kilka radBiggrin Jest to moje drugie akwarium więc nie startuje od zera. Jakaś tam wiedza jest ;p

Więc od początku kilka info o akwarium:
1. Akwarium 100x40x40 boki i tył Guardian przód Opti white.
2. Filtr Unimax 250+ lampa UV( obecnie nie używana)
3. Podłoże to zwykła ziemia 2,5cm przysypana żwirekiem kwarcowy (gratulacja 2-4mm) z przodu warstwa 5 cm z tyłu około 8
4. Świetlówki 3x T8 sylvania luxline +sylvania gro-lux + philips ( nie wiem jaka, napis ciężko widoczny ale wygląda podobnie jak gro-lux)
5. Bimbrownia co2
6. Grzałka 200W temperatra na poziomie 24 stopni

Obsada:
15 x neonek
10 x razbora maculata
8 x razbora espei
6 x otosek
2 x kirys panda
1 x kirys pstry
2 x glonojad zbrojnik
6 x krewetka RC

Rośliny:
Eleocharis parvula
Hemianthus niski
Na 3 planie też jakaś trawka która ma rosnąć do 8 cm ale nie pamiętam co to:/

Nawozy jakie posiadam, linia blu line :
[Obrazek: 944dcf44d28b74e505d2b68ae7b1a9bd.jpg]


Wygląd po zalaniu z jasnym i ciemnym tłem.
[Obrazek: 9d026fff44776446f8218372621885bd.jpg][Obrazek: bd2de2f59b71690ab85d5721b80f0207.jpg]

Na początku mi się podobało pewnie temu że już miałem dość kombinowania, teraz pomału przestaje... Czegoś mi brakuje...

Wygląd akwarium obecnie, ponad miesiąc po zalaniu:

[Obrazek: d5e9eb1574aefd88d4b18142b4c69e9f.jpg]

Próblem mam z roślinami:/
Eleocharis parvula sadzonki od poprzedniego właściciela,widać że coś rośnie, wypuszcza nowe igiełki ale mało :/
Wczoraj przycinalem bo miała dużo wysokich brązowych igiełek
[Obrazek: d9d81d094dcf83e24545f67b15e0f724.jpg]

Z małym henkiem owiele gorzej :/
Wypuścił sporo nowych listków ale nie rozrasta się na boki.

[Obrazek: 9b8b6e0a0c05e3f90e464aba4ac87bcd.jpg]

Z roślinka z 3 planu też problem nie wypuszcza nowych pędów i w górę się nie pnie :/

[Obrazek: 0242e34d187e77b909f6aec345198b00.jpg]

Nie wiem czy dobrze zrobiłem, ale z czystej ciekawości wyciągnąłem po sadzonce z każdego gatunku i zobaczyłem jak korzenie, przez miesiąc urosły o około 3cm, oznacza to że do ziemi się nie przebily:/

Te 3cm to dużo? Czy mało? Po tym czasie.Czy mały heniek w tych warunkach jest wstanie rosnąć? Czy może przerzucić się na Monte karlo?

Dodam że od początku leje potas, jak nie było rybek to dodawalem fosfor i amonium raz na czas magnez i jeden klik micro.

Czekam na waszą opinie, i liczę na pomoc Smile
Jeśli brakuje jakiś istotnych info to uzupełnię.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2016, 20:52
Post: #2
RE: Moje pierwsze iwagumi.
Cześć. Podoba mi się układ kamieni Smile gorzej u Ciebie z roślinami skoro to już miesiąc minął od zalania. Proponuje byś dosadził sporą ich ilość i szybko rosnących roślin. Ok rozumiem że ma być imagumi ale starty na ziemi tego wymagają. Po około 3 miesiącach możesz usuwać gatunki szybko rosnące i sadzić w ich miejsce inne rośliny. Zastanawiam się jakie masz świetlówki bo nie napisałeś ile mają Wat.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-02-2016, 22:35
Post: #3
RE: Moje pierwsze iwagumi.
Bimber przy tym litrażu? Nie wiele to da.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2016, 00:00 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-02-2016 00:03 przez rex692.)
Post: #4
RE: Moje pierwsze iwagumi.
(22-02-2016 20:52 )Ścigol napisał(a):  Cześć. Podoba mi się układ kamieni Smile gorzej u Ciebie z roślinami skoro to już miesiąc minął od zalania. Proponuje byś dosadził sporą ich ilość i szybko rosnących roślin. Ok rozumiem że ma być imagumi ale starty na ziemi tego wymagają. Po około 3 miesiącach możesz usuwać gatunki szybko rosnące i sadzić w ich miejsce inne rośliny. Zastanawiam się jakie masz świetlówki bo nie napisałeś ile mają Wat.

Dzięki za odzew Smile Faktycznie zapomniałem napisać jakiej mocy są świetlówki, ciężko dostrzec ale jest to 30W.

Nie dokonca rozumem co miało by dać posadzonie szybko rosnących roślin, mógłbyś objaśnic?

(22-02-2016 22:35 )edison napisał(a):  Bimber przy tym litrażu? Nie wiele to da.
Tak wiem... Skończyły się środki :/ ale mam w planie kupno, jeszcze chwilę muszę pociągnąć na bimbrowni, już nawet mam na oku używana nieduża butle z reduktorem za 150 zł plus wysyłka.

Wysłane z mojego MI 4W przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2016, 01:46
Post: #5
RE: Moje pierwsze iwagumi.
Szybko rosnące rośliny pochłoną związki azotu i pomogą szybciej ustabilizować zbiornik.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2016, 11:05
Post: #6
RE: Moje pierwsze iwagumi.
(23-02-2016 01:46 )Dikej napisał(a):  Szybko rosnące rośliny pochłoną związki azotu i pomogą szybciej ustabilizować zbiornik.
A czy ja potrzebuje stabilizowac zbiornik? Nie rozumem was :/ przecie żadnej plagi glonów nie mam, cykl azotowy mam chyba za sobą, rybki pływają, No3 i No2 w normie.

Jedyną dziwna rzeczą jaką zaobserwowałem to wydostajace się bable z podłoża, ale czytałem że tak musi być podłoże dojrzewa.

Wysłane z mojego MI 4W przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2016, 11:33
Post: #7
RE: Moje pierwsze iwagumi.
To tylko powietrze

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2016, 23:56
Post: #8
RE: Moje pierwsze iwagumi.
Piszesz że masz 30 wat ale każda z nich ma czy razem, to ważne.
Dikej pisze o stabilizacji i ma racje. Bo są dwie biologiczna i stabilizacja ziemi. I te dwie stabilizacje muszą współgrać. Rośliny szybko rosnące jak np limnofilia sessiflora, i heteranthera zosterifolia, osobiście jetem fanem tych roślin jak chodzi o start na ziemi. Ziemia w okresie pierwszych 3 miesięcy oddaje bardzo dużo pierwiastków do słupa wody. Rośliny nie są w stanie ich ogarnąć i należy robić duże od 30/50% podmiany tygodniowo. Cykl azotowy u Ciebie w akwarium jest pewnie w zalążku ponieważ łapie on dobry balans dopiero gdy masz zbiornik obsadzony roślinami. Bakterie nitryfikacyjne mają pożywki czyli kolokwialnie mówiąc obumarłe roślin i odchodów ryb. Rusza wtedy produkcja azotanów które wykorzystają rośliny, przy okazji rośliny korzystają z tego co ziemia im serwuje. Wszystkie te elementy muszą współgrać czyli tworzyć balans. Do całości potrzeba światła minimum 0,5 w/l do małego Heńka (generalnie imagumi) nawet więcej a po przekroczeniu granicy 0,5w/l Niestety brak CO2 brak, balansu biologiczego i minerałowego(odpowiedniego nawożenia).. Nie da zadowalającego efektu.
Kup rośliny szybko rosnące i posadź ich maksymalnie dużo ile zmieścisz i ile Ci kasy starczy. Po około 2/3 miesiącach pozamieniaj je na rośliny inne bardziej wymagające. i efektowne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 01:10
Post: #9
RE: Moje pierwsze iwagumi.
Jakby co to sessiflory mam pod dostatkiem Smile

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 01:15
Post: #10
RE: Moje pierwsze iwagumi.
(23-02-2016 23:56 )Ścigol napisał(a):  Piszesz że masz 30 wat ale każda z nich ma czy razem, to ważne.
Dikej pisze o stabilizacji i ma racje. Bo są dwie biologiczna i stabilizacja ziemi. I te dwie stabilizacje muszą współgrać. Rośliny szybko rosnące jak np limnofilia sessiflora, i heteranthera zosterifolia, osobiście jetem fanem tych roślin jak chodzi o start na ziemi. Ziemia w okresie pierwszych 3 miesięcy oddaje bardzo dużo pierwiastków do słupa wody. Rośliny nie są w stanie ich ogarnąć i należy robić duże od 30/50% podmiany tygodniowo. Cykl azotowy u Ciebie w akwarium jest pewnie w zalążku ponieważ łapie on dobry balans dopiero gdy masz zbiornik obsadzony roślinami. Bakterie nitryfikacyjne mają pożywki czyli kolokwialnie mówiąc obumarłe roślin i odchodów ryb. Rusza wtedy produkcja azotanów które wykorzystają rośliny, przy okazji rośliny korzystają z tego co ziemia im serwuje. Wszystkie te elementy muszą współgrać czyli tworzyć balans. Do całości potrzeba światła minimum 0,5 w/l do małego Heńka (generalnie imagumi) nawet więcej a po przekroczeniu granicy 0,5w/l Niestety brak CO2 brak, balansu biologiczego i minerałowego(odpowiedniego nawożenia).. Nie da zadowalającego efektu.
Kup rośliny szybko rosnące i posadź ich maksymalnie dużo ile zmieścisz i ile Ci kasy starczy. Po około 2/3 miesiącach pozamieniaj je na rośliny inne bardziej wymagające. i efektowne.

Faktycznie źle napisałem, każda świetlówka ma 30W.

Dziękuję za obszerne wyjaśnienie, teraz rozumiem, tyle czytałem i o tym nie miałem żadnego pojęcia:/

W takim razie posadze jeszcze rośliny, zostało mi od poprzedniego właściciela Hydrocotyle sp. JAPAN
Dam wszystko co mam, tam na jednym zdj widać mała kupke tego wyłożona kilka dni temu, mam też z poprzedniego akwarium jakąś roślinę która też w miarę szybko rosła, odwiedzę też sąsiada bo ma jakieś rośliny łatwe w uprawie...

Co2 mam ale z bimbrowni, nawozy takie jak na zdj w pierwszym poście. Jak polecisz mi je dozowac?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 11:58
Post: #11
RE: Moje pierwsze iwagumi.
Ja nie jestem dobrym doradcą co do nawozów są na tym forum lepsze asy.. i pewnie mnie poprawią jak chlapnę coś nie tak. Ja bym zrobił tak i to może być na dobry początek. Światło 3x30w/160l= 0,56 w/l brutto takie masz obecnie. Posadź rośliny kup CO2 i obserwuj co się będzie działo z roślinami i jak zbiornik dojrzewa przez około miesiąc czasu. Przez ten miesiąc może wydarzyć się sporo pozytywów i negatywów. Po miesiącu jak uznasz że zbiornik zachowuje się stabilnie i nie ma żadnych niespodianek dołóż jeszcze jedną 30w będzie wtedy 4x30w/160l= 0,75 wat brutto to jest mega moc!! i to światło wprowadzał bym pomału. Świeć na początek 2godziny i co tydzień dodawaj 2godziny. Zaobserujesz wtedy braki. mogą one wystąpić już przed wprowadzeniem tej świetlówki. Oczywiście Cały czas gazuj CO2 i śieć od rana bo tak startuje fotosynteza. Nawozy zaczniesz wprowadzać jak zaczną pojawiać się braki z chwilą podkręcania dawki świetlnej. To długa droga, usłana sporymi błędami które popełnisz ale ja tak się uczyłem podstaw.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 12:13
Post: #12
RE: Moje pierwsze iwagumi.
(24-02-2016 11:58 )Ścigol napisał(a):  Ja nie jestem dobrym doradcą co do nawozów są na tym forum lepsze asy.. i pewnie mnie poprawią jak chlapnę coś nie tak. Ja bym zrobił tak i to może być na dobry początek. Światło 3x30w/160l= 0,56 w/l brutto takie masz obecnie. Posadź rośliny kup CO2 i obserwuj co się będzie działo z roślinami i jak zbiornik dojrzewa przez około miesiąc czasu. Przez ten miesiąc może wydarzyć się sporo pozytywów i negatywów. Po miesiącu jak uznasz że zbiornik zachowuje się stabilnie i nie ma żadnych niespodianek dołóż jeszcze jedną 30w będzie wtedy 4x30w/160l= 0,75 wat brutto to jest mega moc!! i to światło wprowadzał bym pomału. Świeć na początek 2godziny i co tydzień dodawaj 2godziny. Zaobserujesz wtedy braki. mogą one wystąpić już przed wprowadzeniem tej świetlówki. Oczywiście Cały czas gazuj CO2 i śieć od rana bo tak startuje fotosynteza. Nawozy zaczniesz wprowadzać jak zaczną pojawiać się braki z chwilą podkręcania dawki świetlnej. To długa droga, usłana sporymi błędami które popełnisz ale ja tak się uczyłem podstaw.
Czyli bez dodatkowych inwestycji się nie obejdzie :/
Nie wiem nawet gdzie by zmieścić kolejna świetlówke...

Butla co2 może z biegiem czasu się pojawi. A nie lepiej by było jakbym zamiast heńka dał monte carlo?

Wysłane z mojego MI 4W przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 12:46
Post: #13
RE: Moje pierwsze iwagumi.
Generalnie wszystkie rośliny trawnikowe potrzebują światła większego jak 0,5w i CO2 możesz próbować ale nie spodziewał bym się większych efektów. 3x30w na 160l to tak na styk bez butli się na pewno nie obędzie. Może coś jak nie sprawdzisz się nie dowiesz Smile ja bym się nie patyczkował tylko dokładał jeszcze jedną 30w 6500k.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 13:14
Post: #14
RE: Moje pierwsze iwagumi.
Tak jak koledzy napisali wyżej, posadź rosliny szybko rosnące, dodaj jeszcze jedną bimbrownię, jeśli nie masz w tej chwili funduszy na butlę. Z dołożeniem ewentualnej świetlówki możesz się wstrzymać.
Systematycznie (raz w tygodniu), standardowa podmiana wody (~20%). Właśnie, lejesz kranówkę, czy RO?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 14:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-02-2016 15:10 przez rex692.)
Post: #15
RE: Moje pierwsze iwagumi.
(24-02-2016 12:46 )Ścigol napisał(a):  Generalnie wszystkie rośliny trawnikowe potrzebują światła większego jak 0,5w i CO2 możesz próbować ale nie spodziewał bym się większych efektów. 3x30w na 160l to tak na styk bez butli się na pewno nie obędzie. Może coś jak nie sprawdzisz się nie dowiesz Smile ja bym się nie patyczkował tylko dokładał jeszcze jedną 30w 6500k.

Ciężko będzie zmieścić ale może się uda gdzieś wepchac jeszcze jedna, pomyślę nad tym.Ale co by nie było większe światło = butla więc muszę mieć to i to. Więc zbieram 200zl XD

Cały czas nad tym myślę i stwierdzam:
- Stateczniki nie obsługuja więcej świetlówek jest 2x36w i 1x36 albo 2x18 więc dołożenie świetlówki nie wchodzi wgre, wymiana na 36W też, już nie wspomnę o statecznikach.
- poszukałem poczytałem i chyba założę odblysniki, niewielkim kosztem można uzyskać 140% więcej ( info z netu jak koleś luksomierzem badał przed i po, badanie przeprowadzone nie w akwarium tylko na "dywanie")

Mam jeszcze takie pytanie manometr przy butli jest potrzebny?



Wysłane z mojego MI 4W przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  [112l] Moje pierwsze akwa. vGRATKAv 2 7,139 12-08-2016 13:44
Ostatni post: Elfir
  Iwagumi 60l Marco1581 81 127,789 17-02-2016 04:07
Ostatni post: Marco1581



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości