Odpowiedz 
Szklany filtr wewnętrzny
04-03-2015, 01:37
Post: #16
RE: Szklany filtr wewnętrzny
cały twój opis i kolejne zdjęcie nie zmienia faktu że masz błąd w schemacie bo grzebień (wlot) na schemacie jest nad pompką a nie z boku jak w gotowym projekcie, przypatrz się jeszcze raz
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 08:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2015 08:40 przez matoole.)
Post: #17
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Nie ma żadnego błędu.
Różnica poziomów wsysa wodę ,która przelatuje przez gąbkę nad pompką.Nie zmienia to siły zasysu całego filtra,a przynajmniej ja tego nie zauważyłem.
Jak pisałem wcześniej -sposób został sprawdzony doświadczalnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 09:33
Post: #18
RE: Szklany filtr wewnętrzny
czyli w wypadku schematu(nie zdjęcia gotowego filtra) jedyną filtracją jest cieniutka gąbka nad pompką
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 10:30 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2015 10:31 przez fazi_poz.)
Post: #19
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Jak dla mnie, rozwiązanie projektowe niestety też jest nielogiczne.
Moim zdaniem głowica będzie ciągnąć wodę głównie przez cieniutką gąbkę która nad nią jest (tak jak napisał bohen) a nie przez złoża do tego przeznaczone. Zwyczajnie dlatego, że będzie to łatwiejsza droga dla cieczy by do tej głowicy się dostać. Skimmer miałby sens w krótszej części komory, w której masz gąbki i grzałkę. Wtedy jedynie wymusisz ruch całości cieczy przez złoża (czyli to o co powinno chodzić w filtrze).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 12:21
Post: #20
RE: Szklany filtr wewnętrzny
bohen21 napisał(a):czyli w wypadku schematu(nie zdjęcia gotowego filtra) jedyną filtracją jest cieniutka gąbka nad pompką

Nie,główna filtracja odbywa się wciąż w ten sam sposób.Jak pisałem -ciągłe niewielkie dolewanie wody nie zmienia poziomu wody w komorze pompy(jeżeli zmienia to o jakieś minimalne wartości i są to wartości stałe)
Wody w komorze pompy może być co najwyżej za mało niż za dużo.

Co by nie latać po stronach...
Tak odbywa się filtracja

[Obrazek: image.jpg]

A tak wygląda to w praktyce,czyli - jak działa skimer

Niebieskie woda ,popielate gąbka


[Obrazek: image.jpg]

fazi_poz napisał(a):Jak dla mnie, rozwiązanie projektowe niestety też jest nielogiczne.
Jak już pisałem to nie ma nic wspólnego z projektem.Projekt wkleiłem ,żeby pokazać rozwiązanie- jak dużo zmieścić w niewielkiej ,kompaktowej bryle.

Ten typ filtra działa u wielu osób w baniakach Malawi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 12:48
Post: #21
RE: Szklany filtr wewnętrzny
widzę, że trzeba łopatologicznie czyli paint poszedł w ruch

jeśli grzebień powędrowałby w to miejsce to mialoby sens
[Obrazek: ofbILYGhVAb4u8TSq0EyBPLCCCT_YP-WkcnJmG8w...64-h480-no]

inaczej woda płynie w ten sposób
[Obrazek: image.jpg]

chyba, że wytłumaczysz mi prawa fizyki obrazujące w jaki sposób woda przepływa jak na czerwonej linii bo na polibudzie mnie uczyli inaczej ale mogli sie mylić
[Obrazek: image%2B%282%29.jpg]

woda zawsze wybiera najłatwiejszą drogę przepływu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 13:08
Post: #22
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Nie negujemy samego filtra - negujemy projekt i umiejscowienie skimmera. Skimmer w innym miejscu, bądź jego brak i wtedy będzie ok.
Bohen to już tak wyłożył, że prościej się nie da.
Spędziłem trochę czasu w laboratorium dotyczącym mechaniki cieczy i przepływów (ah, to straszne budownictwo na polibudzie we Wrocku i kurs "hydraulika i hydrologia") i ten projekt będzie działał dokładnie tak jak zobrazował bohen.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 13:17
Post: #23
RE: Szklany filtr wewnętrzny
matoole napisał(a):[Obrazek: image.jpg]

Chyba wreszcie rozkminiłem o co chodzi autorowi. Jeśli przez grzebień poleci powiedzmy 10% wody wchodzącej do filtra, a reszta przez ten wlot po lewej przez gąbkę to wszystko będzie OK.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 13:19 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2015 13:25 przez matoole.)
Post: #24
RE: Szklany filtr wewnętrzny
@bohen21,Nie trzeba mi nic łopatologicznie tłumaczyć.Pisałem ,że robiłem u siebie próby ,pisałem ze jest sporo osób używających ten typ filtra.
Twój drugi rysunek jest poprawny -filtr zasysa wodę ,która grawitacyjnie przelewa się przez grzebień i gąbkę ,ale...
Filtr zasysa tej wody dużo więcej,działa w podciśnieniu (stad niższy poziom wody w komorze) i jeszcze dodatkowo woda z akwarium chce wyrównać różnicę poziomów i napiera z zewnątrz ,przez media,wspomagając pracę filtra .
Gdyby tak nie było to woda powinna opaść poniżej rurki zasysowej filtra i filtr powinien wypluwać wodę "krztusząc się" ,bo zaiwania z wydajnością np.300l/min a wody z grzebienia dostaje np.1l/min.
Wiec skąd ta woda w ostatniej komorze?
Może jednak nie słuchałeś na wykładachSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 13:32
Post: #25
RE: Szklany filtr wewnętrzny
przy takiej ilości gąbki będziesz miał w komorze wode stojącą a filtr będzie pompował tylko wode z grzebienia, i pompa o przepływie 18000litrów na godzine mogłaby ci nie wejśc do tego akwarium
Cytat:dyby tak nie było to woda powinna opaść poniżej rurki zasysowej filtra i filtr powinien wypluwać wodę "krztusząc się" ,bo zaiwania z wydajnością np.300l/min a wody z grzebienia dostaje np.1l/min.
przez grzebień długości 6cm jest w stanie przepłynąc nawet ponad 1000l/h(wiem bo mam grzebień 8cm w pudełku przelewowym i musze tłumić spływ do sumpa a tam pompa obiegowa 1200L/h) a jak masz pompke 400l/h do krąży tam tylko woda ze skimera, sens miałoby to jak filtr nie miał by mediów(gąbek) tłumiących przepływ
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 13:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2015 13:51 przez fazi_poz.)
Post: #26
RE: Szklany filtr wewnętrzny
matoole napisał(a):.Pisałem ,że robiłem u siebie próby ,pisałem ze jest sporo osób używających ten typ filtra.

Testowałeś ten swój projekt? Czy filtr, który był wcześniej na zdjęciach? Ten ze zdjęć działa jak najbardziej zgodnie z Twoją logiką, ten z projektu nie. 300l/h przez taki skimmer przeleci bez najmniejszych problemów. Woda przez media pójdzie dopiero w momencie jak Ci jej odparuje na tyle, że przez simmer nie wleci do komory z głowicą nic Wink

Stiep napisał(a):Jeśli przez grzebień poleci powiedzmy 10% wody wchodzącej do filtra, a reszta przez ten wlot po lewej przez gąbkę to wszystko będzie OK.

Nie da się takich założeń zrobić i nakazać wodzie lecieć w taki sposób - całość popłynie tam gdzie będzie miała łatwiejszą drogę w tym projekcie, czyli przez skimmer. Przy innym umiejscowieniu skimmera (tak jak matoole miał go w filtrze ze zdjęć) takie założenia mogą mieć jakiś sens (procentowo pewnie ciężko powiedzieć ile wody popłynie gdzie)

Raz kolejny napiszę - problemem nie jest sam filtr i jego założenia, ale umiejscowienie skimmera.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 13:55
Post: #27
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Myślę,że jak zrobię grzebień długości 1 metra i zanurzę go na 10 cm to wody może wlatywać nawet 5000litrów.
Tylko jaki miałoby to sens,czego by to dowiodło?Tylko tego ,że jak damy taka możliwość to woda z hukiem będzie się lała.Dlatego grzebień jest i zanurzony minimalnie.
Gdy robiłem próby to z rurki wyrzucającej wodę zrobiłem odprowadzenie do komory pompy o średnicy 2 milimetrów i woda nie napierdalała jak z węża strażackiego ,i poziom wody w komorze pompy nie uległ zmianie.A według twoich twierdzeń powinno być tam sucho jak w uchu.
Nie wiem ,czy zauważyłeś ,ale dyskutujesz z faktami i mówisz ,że to nie ma sensu.Przecież nie łamię praw fizyki -więc jak to działa?

Forum Malawi- "Filtr kasetowy do akwarium" ,ok.70 stron do poczytania postów ludzi ,którzy za nic maja mechanikę płynów.Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 14:08 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2015 14:21 przez fazi_poz.)
Post: #28
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Według czyich twierdzeń powinno być tam sucho? Moich, czy bohena? Bo według ani jednych, ani drugich tak nie będzie Biggrin Napisał tak ktoś z nas?
W Twoim projekcie cała woda, którą będzie "przerabiać" głowica popłynie przez skimmer i nie będziesz miał suszy w komorze - nie jest ważne na ile zanurzysz grzebień. Jak woda nie popłynie przez grzebień, to wtedy popłynie przez resztę filtra, bo to wymusi pompa.
Cały czas próbujemy powiedzieć Ci tylko tyle, że skimmer ma być w innym miejscu.
Nic innego.

Umiejscowienie skimmera (foty z przytoczonego forum malawi):

[Obrazek: 5e6c4c1c11f4.jpg]

[Obrazek: 36407555149e.jpg]

EDYTA:
A to, że podczas "testowania" tego rozwiązania dolewałeś sobie wody do komory z głowicą przez jakąś rurkę nie zmieniło na tyle ilości wody, wpływającej do komory głowicy, by ta przestała płynąć przez złoża filtra, ale na pewno zmniejszyło jej ilość przez te złoża płynącą (bo głowica dostała od ciebie wodę, do przerobienia w łatwiejszy sposób, więc nie zaciągnęła tej ilości wody ze zbiornika przez złoża - wydajność głowicy pozostaje taka sama i dalej przerobiła ona tyle samo wody, tyle, że z innych źródeł. Grzebieniem umiejscowionym jak w Twoim projekcie nie będziesz w stanie podać tak mało wody jak poprzez dolewanie - będzie płynąć tyle ile weźmie głowica, a że woda będzie miała dużo łatwiej płynąć przez skimmer niż przez złoża filtracyjne to chyba jest oczywiste?)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 15:13
Post: #29
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Niestety matoole to Ty nie masz racji poziom w komorze pompy jest obniżony dlatego, że woda przechodząc przez media ma opór i z tego wynika niższy poziom wody jak sam zauważyłeś z czasem jak media obrastają syfkiem poziom jeszcze się obniża. Robiąc skimer w tym miejscu co na projekcie woda będzie wpadać tylko przez skimer przez media nie przejdzie bo tam ma ciężej. Woda zawsze idzie po najmniejszej linii oporu, takie są prawa fizyki a Ty próbujesz je zmienić.

było 112 litrów morszczyzna
jest 300 litrów w obiegu
Akwarium ukwiałowe z błazenkami 100 litrów
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 16:10
Post: #30
RE: Szklany filtr wewnętrzny
fazi_poz napisał(a):
Stiep napisa napisał(a)::Jeśli przez grzebień poleci powiedzmy 10% wody wchodzącej do filtra, a reszta przez ten wlot po lewej przez gąbkę to wszystko będzie OK.


Nie da się takich założeń zrobić i nakazać wodzie lecieć w taki sposób

No to masz zdjęcie ,że się da.Potraktuj to jak grzebień z jedną, sporą szczerbą ,który już wystarczy ,żeby zasysać syf i film białkowy



[Obrazek: image.jpg]


fazi_poz napisał(a):umiejscowienie skimmera (foty z przytoczonego forum malawi):

To tylko jedna z opcji -z komorą śmieciową-i to jeszcze bez odseparowanie tej komory.Czytaj dalej

fazi_poz napisał(a):A to, że podczas "testowania" tego rozwiązania dolewałeś sobie wody do komory z głowicą przez jakąś rurkę nie zmieniło na tyle ilości wody, wpływającej do komory głowicy, by ta przestała płynąć przez złoża filtra, ale na pewno zmniejszyło jej ilość przez te złoża płynącą (bo głowica dostała od ciebie wodę, do przerobienia w łatwiejszy sposób, więc nie zaciągnęła tej ilości wody ze zbiornika przez złoża - wydajność głowicy pozostaje taka sama i dalej przerobiła ona tyle samo wody, tyle, że z innych źródeł.
I to jest sedno. Clapping
I nie ma tu żadnego łamania praw fizyki.
Filtr Aquael Turbo 500 w normalnych warunkach robi w 64litrach pralkę. Zwykle miałem go nastawionego na 1/4 mocy.W moim obecnym filtrze chodzi na 3/4 mocy- przy kilkunastu centymetrach gąbki i waty.Zapas mocy jest ,więc wystarczy ,że wraz ze wzrostem ilości szczerbin w grzebieniu zwiększę mu moc.Zasys osłabi się o te stróżki ,które wlecą skimerem.Ile to będzie to już zależy ode mnie -myślę ,że poślę ilość wody (ze zdjęcia powyżej) x3.Czyli wydajność filtracyjna spadnie o około 30-40l/godz.
Jak będzie mi to przeszkadzało to podkręcę filtr na wyższe obroty i wszystko się wyrówna bo zasys przez gąbki wzrośnie ,a ilośc wody lecąca przez grzebień będzie constans.
Jeszcze większe pole manewru maja ci ,którzy w komorze pompy trzymają głównie biologię -wtedy taki filtr idzie pewnie na 1/2 mocy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości