Odpowiedz 
Szklany filtr wewnętrzny
05-01-2015, 18:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2015 19:59 przez matoole.)
Post: #1
Szklany filtr wewnętrzny
Inspirację do budowy mojego filtra znalazłem na forum Malawi.Jest tam prezentowana budowa filtra wewnętrznego - kasetowego z pvc.
Jako ,że nie chcę filtra zewnętrznego ,a widok wewnętrznego i grzały mnie irytuje pozwoliłem sobie częściowo pomysł zaadoptować.Częściowo bo nie podoba mi się opcja gromadzenia syfu pomiędzy ściankami filtra a akwarium

Poszedłem więc o krok dalej i postanowiłem swój filtr wkleić,a obudowę wykonać ze szkła, filtr składa się tylko z dwóch ścianek zewnętrznych -tak jak to widać na rysunku.
Filtr jest wklejony w akwarium 60x30x36 oklejone tłem typu mgła,wymiary zewnętrzne filtra 13,5 x7,5 x34,5cm tj.3,5 litra ,ale miejsca w akwarium(dla ryb) filtr zabiera tylko 2,4 litra
Z zewnątrz filtr oklejony 3x folią mgła.Jako prefiltr 3cm gąbka 30ppi ,później 40ppi w kolumnie z opcjonalnym wkładem biologicznym.Wewnątrz umieszczona jest również grzała( czerwony walec).
[Obrazek: 73ad53f176c2eebdmed.jpg]

[Obrazek: 0c63ad07469986c1med.jpg]
Filtr pracuje od 2 tygodni.Po zalaniu nie widać czarnej gąbki.
[Obrazek: 656bbad7779e82a0med.jpg]

[Obrazek: 53397d912b932b96med.jpg]
Filtr napędza głowica Aquael turbo 500
Plusy filtra to kompaktowa budowa,praktycznie nie rzuca się w oczy,rewelacyjnie klaruje wodę ,wszystko schowane w jednym pudle,nie ma problemu z zaplątanymi roślinami,stosunkowo duża powierzchnia filtracyjna -w ostatniej komorze można zapakować ponad 1,1litra biologii + miejsce na filtry 34x7x3cmm.
Ja tyle biologii nie potrzebuję wiec 3 komora,po dojrzewaniu akwarium,będzie w większości wypełniona gąbką 40ppi
Negatywów nie widzę...no może poza zabawą z wycinaniem i klejeniem elementów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 18:53
Post: #2
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Świetna robota, jak będziesz miał już fotki, a lepiej film z działania chętnie zobaczę.

"I w akwarium małej rybie
Świat nie kończy się na szybie."

Roman Gorzelski

Aktualne:
43l - Nature - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8335
43l - Nature 2 - http://wtma.pl/showthread.php?tid=8865
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 18:57 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2015 18:58 przez edison.)
Post: #3
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Taki nietypowy hamburg Smile gdzie ta głowica będzie wywalać wodę ? Pokaż foto z pompą.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 19:06
Post: #4
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Wkleiłem do swojego akwarium podobnie wykonany filtr, tyle, że jest on całkowicie przelewowy z grzebieniem dla zabezpieczenia żyjątek przed "odfiltrowaniem".
Super sprawa, ok. 5-6 l. gąbki w różnej gradacji i 15l. biobali a na wylocie 1.5l. waty ... pompa 2000l. woda kryształ, a filtra jakby nie było.
Myślę, że mógłbyś go poszerzyć o ruchomą ściankę przelewową, tak aby pełnił funkcję skimera, a ruchomą w sensie podnoszenia i opuszczania dla regulacji przelewu wody.

◄'))))►◄ ►◄(((('►
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 19:13
Post: #5
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Miałem podobny filtr jakieś 20 lat temu w pierwszym moim(rodziców) zbiorniku. Różnica była taka, filtr był na w małym szklanym zbiorniku na zewnątrz i był zaczepiony na ścianie głównego zbiornika.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 19:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-01-2015 19:26 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #6
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Zdjęcia na razie nic nie dadzą,akwarium dojrzewa i mam zawalone rogatkiem.Wyprowadzenie wody jest górą-filtr jest niższy od akwarium o 1cm. Tak to u mnie wygląda z deszczownią
[Obrazek: 10efcc2a9f763f68med.jpg]
Sezar napisał(a):Wkleiłem do swojego akwarium podobnie wykonany filtr, tyle, że jest on całkowicie przelewowy z grzebieniem

Na forum Malawi sporo osób pisało ,że mają problem z działaniem skimera.U siebie zostawiłem taką możliwość -górna listwa jest sporo niżej przyklejona ,żeby była możliwość zamontowania grzebienia
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 19:36
Post: #7
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Super, właśnie o tym pisałem, wcześniej tego nie było widać. Przegroda przelewowa jest tak mała, że zamiast grzebienia możesz wykorzystać gąbkę 10ppi.
A jak rozwiążesz wypompowanie wody z ostatniej przegrody?

◄'))))►◄ ►◄(((('►
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-01-2015, 19:54
Post: #8
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Sezar napisał(a):Przegroda przelewowa jest tak mała, że zamiast grzebienia możesz wykorzystać gąbkę 10ppi.

Jako prefiltr mam 3 gąbki o grubości 1cm ,wystarczy,że jedną niżej utnę i zamontuję grzebień tak jak na rysunku
[Obrazek: ae584cfe0ec2833cmed.jpg]

Sezar napisał(a):A jak rozwiążesz wypompowanie wody z ostatniej przegrody?
Pompka leży na gąbkach w ostatniej komorze(ten czarny kwadrat na rysunku) od niej wyprowadzona jest karbowana rurka podłączona do deszczowni
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2015, 20:49
Post: #9
RE: Szklany filtr wewnętrzny
[Obrazek: 4113a999aa5266eemed.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-03-2015, 13:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-03-2015 13:14 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #10
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Wstawiam projekcik filtra przeznaczonego do akwarium 25l - (40x25x25)
Filtr ze skimerem, będzie zrobiony jako niezależna kasta z PCV 3mm i wklejony do akwarium.
Wymiary zewnętrzne: 11,5 x 5,5 x 24
[Obrazek: image.jpg]

[Obrazek: image.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-03-2015, 18:15
Post: #11
RE: Szklany filtr wewnętrzny
na schemacie chyba pokiełbasiłeś wlot, bo jest tóż nad wylotem czyli woda splywa na turbine a nie płynie przez media, chyba że ja coś źle odczytałem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-03-2015, 22:16
Post: #12
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Chodzi ci o wlot wody do skimera?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-03-2015, 22:28
Post: #13
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Bohen ma racje według rysunku woda będzie przepompowana, skimmer powinien być tam gdzie te czerwone ustrojstwo inaczej nie ma to sensu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-03-2015, 22:40
Post: #14
RE: Szklany filtr wewnętrzny
tak, o grzebień przelewowy, powinien być za gąbką po prawej, a czerwone ustrojstwo edison to pewnie grzałka. filtr z 2 schematu to mniejsze odwzorowanie tego u góry tylko ze źle umieszczonym wlotem
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 00:33 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2015 00:50 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #15
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Nie Panowie,skimer jest w dobrym miejscu.W szklanym trudno byłoby coś takiego zrobić no i był to mój pierwszy tego typu filtr,więc mam w nim tylko taki mini skimer. Ten typ filtra o ile jest dobrze sklejony i nie zasysa lewej wody to w komorze, gdzie jest pompa ma poziom wody obniżony w stosunku do reszty wody w akwarium o około 3cm.Jest to stan niezmienny przez około 1 miesiąc.Tak jest przynajmniej u mnie ,u innych bywa to różnie .Później gdy wata/gąbka zaczyna się porządnie zasyfiać poziom wody w ostatniej komorze zaczyna się jeszcze bardziej obniżać -u mnie to było max 6cm poniżej poziomu wody w akwarium. Ciągłe, niewielkie dolewanie tam wody niczego nie zmienia -sprawdzone empirycznie.
I właśnie tą cechę tego filtra można wykorzystać na skimer.

Jako ,że jedno zdjęcie jest warte stu słów...
[Obrazek: 012.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości