Odpowiedz 
Walka z cyjanobakteriami
22-02-2014, 23:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-02-2014 23:46 przez Jarus. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Walka z cyjanobakteriami
Hej!

Ktoś miał doczynienia z tym dziadostwem? Nie wiem co robić bo na sieci są dwie szkoły:

1. Duża podmiana wody (50%) połączona z porządnym odmulaniem. zaciemnienie baniaka na 5 dni + napowietrzanie. Potem znowu duża podmiana i zwiększenie poziomu azotu (faktycznie ostatnio mi trochę zjechał).

2. Erytromecyna

Pytanie czy ktoś może stosował ta pierwszą metodę z powodzeniem?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2014, 14:07
Post: #2
RE: Walka z cyjanobakteriami
Hej! Smile

U mnie niestety "naturalne metody" nie działały, mimo kilkumiesięcznej walki :/
Potem zastosowałam erytromycynę, według tego przepisu: http://www.woczko.dami-rz.pl/sinice.htm (na samym dole) z pełnym powodzeniem Smile

Z kupnem erytro też nie było jakiegoś wielkiego problemu, dostałam w aptece bez recepty, jak powiedziałam, że to "do rybek" Biggrin

Oczywiście nie namawiam do erytro, jeśli to dopiero poczatek walki, możesz spróbować sposób 1. a jak nie zadziała dopiero 2. Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-02-2014, 23:34
Post: #3
RE: Walka z cyjanobakteriami
Weź od razu wal erytromycynę. Na bakterie nitryfikacyjne nie szkodzi a efekty są porządne. Zaciemniałem, odmulałem, napowietrzałem i spektakularnych efektów nie było ponieważ po kilku dniach znów było to samo. Po zastosowaniu kuracji jak z linku powyżej sinic nie było przez dłuższy czas tylko pamiętaj o odpowiednim stosunku NO3:PO4 bo lubią wyskoczyć jak jest dużo PO4.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2014, 17:04
Post: #4
RE: Walka z cyjanobakteriami
ją też druga metoda zwalczylem. erytromycna plus zaciemnienie na 7 dni.

Sklep zoologiczno-akwarystyczny AQUAZOO
www.aquazoo24.pl

Moje akwaria: 220l malawi z pyszczakami yellow
30l kostka aquael bojowniki + neonki
20l kostka aquael krewetkarium red cherry
10l kostka aquael krewetkarium
10l kostka aquael danio lamparcie zielone
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2014, 18:18
Post: #5
RE: Walka z cyjanobakteriami
Wiele lat temu też mnie spotkała ta "przyjemność". Problem zlikwidowałem przez podmiany wody i wprowadzeniem ostrej filtracji-z uwzględnieniem dna. Tam skierowałem wylot z filtra wewnętrznego-i po kilku dniach proces zaczął się cofać. A jak u was wygląda filtracja? Z tego co mi się zdaje to ważna była konkretna cyrkulacja w akwarium.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2014, 21:35
Post: #6
RE: Walka z cyjanobakteriami
Dziś zamierzam zrobić konkretne czyszczenie dna, usunąć tego dziadostwa mechanicznie ile się da i podmienić 50% wody. Potem zaciemnienie z napowietrzaniem na 6 dni. Zobaczymy - ponoć niektórym pomogło.
Co do filtracji to mogło być ostatnio gorzej bo przez problemy z podłożem miałem przytkany filtr.
Erytromecyna pójdzie na drugi rzut jak nic z tego nie wyjdzie - dam znać jakie efekty.

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Ciężka walka z zielenicami ro_soch 10 20,225 30-11-2015 14:37
Ostatni post: marcinW84



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości