Odpowiedz 
Pierwsze akwarium - 63l - prośba o rady i sugestie.
17-09-2013, 20:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2013 21:01 przez kawuel. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Pierwsze akwarium - 63l - prośba o rady i sugestie.
Drodzy koledzy i koleżanki,

Jestem nowy zarówno na tym forum jak i w świecie akwarystyki. Wyrażam zatem szczerą nadzieję, iż piszę w odpowiednim dziale (jeżeli nie najmocniej przepraszam adminów).

Otóż ostatnimi czasy zastanawiałem się poważnie nad założeniem własnego akwarium – kiedyś za młodu posiadałem 112 litrowe ale wraz z przeprowadzką na studia do Poznania musiałem się go pozbyć. Teraz kilka lat później ponownie naszła mnie nostalgia za posiadaniem własnego kawałka natury w domu. Po przeczytaniu parunastu jeżeli nie więcej artykułów, tematów i dyskusji stwierdzam, że moje dawne zajmowanie się akwarium dalece odbiegało od tego co można by nazwać akwarystyką. Teraz chcę zacząć na nowo, powoli i z racji, że wiek poważniejszy to i traktować to wszystko chcę poważnie. Jednakże mam na uwadze, że jakkolwiek wiele nie przeczytam nie przybędzie mi od tego doświadczenia i nadal będę żółtodziobem akwarystycznym. Stąd też postanawiam zacząć powoli. Upatrzyłem sobie już akwarium, pokrywę oraz pozostałe elementy. Początkowo planuję zakup akwarium 63 litrowego wraz z pokrywą (prosta) produkcyjną 1x18w T8– po przeczytaniu informacji na temat wymogów większości roślin stwierdzam że nie obędzie się bez dodania chociażby jednej świetlówki T8 15W a może jeżeli by się udało to T5 24W (nie wiem czy 55cm plus 3 cm wejdzie ale nadzieję zawsze warto mieć). Ponadto wyposażenie będzie standardowe – czyli mechaniczny filtr wewnętrzny (pewnie wydajność na około 100), grzałka z termostatem prawdopodobnie 75W. Stwierdzam, że inwestowanie w kosztowniejszy sprzęt na sam początek może być nie tylko zbyteczne ale wręcz szkodliwe nie tylko dla kieszeni, ale również dla samego akwarium bo mógłbym nie być w stanie poprawnie posługiwać się bardziej złożonymi filtrami zewnętrznymi.

Teraz w kwestii doradztwa (oczywiście nie pogardzę radami również w innych kwestiach) – czy bylibyście w stanie doradzić od jakiego podłoża, roślin oraz preparatów powinienem rozpocząć zakładanie mojego akwarium – zarówno do pomiarów jak i do nawożenia. Oczywiście w kwestii rośliny naturalnie zależałoby mi na tych które ładnie się prezentują i szybko rosną oraz byłyby łatwe do rozmnażania jednakże zdaję sobie sprawę, że pewnie większości prześlicznych roślin jest zarówno niebywale kosztowna jak i trudna w pielęgnacji stąd też może na początek polecilibyście takie z którymi początkujący byłby by w stanie sobie poradzić?

Pozdrawiam serdecznie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Moje pierwsze akwarium. GrzegorzD 5 13,153 22-06-2016 12:54
Ostatni post: mojaryba
Big Grin Moje pierwsze akwarium 43l kin_Ana 12 23,823 29-02-2016 23:09
Ostatni post: alarmowiec



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości