Odpowiedz 
Moje pierwsze akwarium 43l
26-02-2016, 19:39
Post: #1
Big Grin Moje pierwsze akwarium 43l
Witam.

Zakładam pierwsze akwarium i mam nadzieję dostać parę pomocnych rad od bardziej doświadczonych akwarystów (czyli właściwie każdego tutaj Wink ).

Dziś dotarł do mnie zbiornik. Jestem aktualnie w posiadaniu poniższego wyposażenia:

Sprzęt:
Akwarium FloAt 35x35x35 6mm, 43l;
Filtr wewnętrzny SERA FIL 120;
lampa AQUAEL SUNNY WHITE LEDDY SMART 6W;
JBL TERMOMETR ULTRA;
GRZAŁKA Z TERMOSTATEM MINI 50W;
MATA POLIETYLENOWA o grubości 5 mm.

Reszta:
skała SCENERY STONE o wadze 1 kg;
żwir akwarystyczny naturalny frakcja 2,0-4,0 mm, 1 kg;
rośliny: UTRICULARIA GRAMINIFOLIA, GAŁĘZATKA KULISTA (Cladophora Aegagrophila) 4-6cm, nurzaniec.

Chciałabym, żeby ostatecznie w akwarium było dużo roślin, spory korzeń, trochę krewetek, rybki (wstępnie wybrałam razbory galaxy i kiryski pigmeje/ otoski).
Na tę chwilę mam problem z wybraniem podłoża. Żwir kupiony w internecie na żywo jednak nie przypadł mi do gustu. Gdzie w Poznaniu mogę kupić coś w czym rośliny będą dobrze rosły i co by to dokładnie mogło być?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi Smile
Ania.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-02-2016, 21:14
Post: #2
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
http://zapodaj.net/88f5a34a7f00e.jpg.html tak wygląda moje tydzień po zalaniu żwirek z allegro trzeba płukać mam go ok.70kg podłoże torfowe na nim siatka,na to żwirek 1,5-3 rośliny z invitro woda czysta po zalaniu i wszystko rośnie. nie jestem doświadczonym akwarystą
Powodzenia
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-02-2016, 21:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-02-2016 21:41 przez kin_Ana.)
Post: #3
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Dzięki za odpowiedź. Czy taki gruby żwir będzie odpowiedni dla ryb przydennych?

A zbiornik bardzo ładny Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-02-2016, 22:17
Post: #4
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Kirysków do tego akwarium bym nie dała. Za mała powierzchnia. Żwirek też by im nie służył. Otoski ok.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-02-2016, 00:50 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-02-2016 01:07 przez alarmowiec.)
Post: #5
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Niestety kolejny przypadek stosowania siatki . W wątku kolegi Sleyer69 to umknęło. W akwariach na ziemi nie stosujemy siatki tak jak jej nie stosujemy w aktywnych substratach. Jakiś nadgorliwy nie doświadczony akwarysta w obawie wypłynięcia ziemi zastosował siatkę i reszta początkujących w podobnej nadgorliwości ją stosuje co jest błędem.
Żwirku masz zdecydowanie za mało. Na twoje akwarium potrzeba co najmniej 5 kg. A frakcja mogłaby być mniejsza ale nie mniej niż 0,4mm na ten zbiornik np. 1,4-2 .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-02-2016, 11:40
Post: #6
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Jedna lampka do tego akwarium nie starczy, muszą być dwie. UTRICULARIA GRAMINIFOLIA jest kłopotliwą rośliną która potrzebuje co2 i dużo światła szczególnie na samym początku, jest piękna ale można ją zastąpić łatwiejszymi roślinami o podobnym wyglądzie np.eleocharis sp. mini.
Myśle że dobry wybór rybek, Draka akurat ten rodzaj kiryska najczęściej lubi żerować w środkowej strefie akwarium ale co nie zmienia faktu jak wspomniał Alarmowiec że jest potrzeba zmienić podłoże na mniejsze o takiej frakcji jaką podał.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-02-2016, 16:27
Post: #7
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Będzie druga lampka, od początku wiedziałam, że będzie potrzebna. Staram się rozkładać wydatki w czasie Smile
Żwiru kupiłam tylko trochę, żeby zobaczyć jak wygląda i tak jak myślałam, na żywo jest inaczej niż na zdjęciach.

Dziś kupiłam Aqua Substrate II+. Tą odrobinę żwiru, którą mam wykorzystam na utworzenie górki, żeby nie marnować tak dużo substratu. No i zobaczymy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-02-2016, 18:18
Post: #8
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Nie wiem czy filtr wewnętrzny da rade. Na początku w takim samym akwarium miałam filtr wewnętrzny i szybko wymieniłam go na zewnętrzny. A jakiś korzeń planujesz?

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-02-2016, 13:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-02-2016 18:13 przez alarmowiec. Powód: Nowe informacje)
Post: #9
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Korzeń - jak najbardziej. Filtr szaleje, nawet nie wiem czy nie za bardzo. Nie mam miejsca na zewnętrzny w kącie, w którym stoi akwarium, a też taki bym wolała.

Wczoraj założyłam, tak wygląda dziś:

[Obrazek: uQ8k9J8.jpg]
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-02-2016, 15:17
Post: #10
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Wygląda całkiem nieźle, jak zarośnie będzie super. Ale koniecznie daj druga lampka.

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-02-2016, 19:53
Post: #11
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Niestety tak mi doradził sprzedawca podłoża. Powiedział, że przy wyrywaniu roślin nie tworzy się bałagan. Nie bardzo wiem czemu nie można położyć na torf siatki?
Przekrój oczka ponad 1mm.? Na torfie 7-15 mm żwirku myślę, że tyko łodygowe rośliny dotrą do torfu?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-02-2016, 22:33
Post: #12
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Można. Sprzedawca miał rację. Sam miałem białą, drobną siatkę plastikową z castoramy w mojej pięćsetce. Dzięki niej wyrywalem bez stresu duże nurzańce i żabienice z korzeniami a ziemia zostawała pod żwirkiem. Bez niej pewnie bym musiał ciąć rośliny przy korzeniach. Czy jest niezbędna? Dziś myślę, że nie. Chociaż robiąc restart, dzięki niej bez najmniejszego problemu oddzieliłem 20l ziemi od ponad 40kg żwirku 2-3mm. Jeśli będę jeszcze raz stawiał duży baniak na ziemi pewnie znów położę siatkę tylko po to, żeby ułatwić sobie restart. Ale nikogo do tego nie namawiam i nie będę bronił swojej racji jak konstytucji bo każdy może mieć swoje racje i upodobania.

http://www.youtube.com/watch?v=a6ots5VKk...ture=g-upl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-02-2016, 23:09
Post: #13
RE: Moje pierwsze akwarium 43l
Wyrywałem dużo roślin bez siatki i nie było problemu . Jak roślina przerośnie siatkę to jest problem Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Moje pierwsze akwarium. GrzegorzD 5 12,963 22-06-2016 12:54
Ostatni post: mojaryba
  Moje nowe akwarium :) ldrozd 9 17,594 24-02-2015 15:56
Ostatni post: ldrozd



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości