Odpowiedz 
Media filtracyjne - porównanie
19-01-2016, 13:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-01-2016 13:23 przez matoole.)
Post: #1
Media filtracyjne - porównanie
Wkleiłem już w jakimś temacie link do tego testu,ale pomyślałem,że lepiej gdy będzie to temat niezależny.

Myślę ,że przyda się wszystkim szukającym optymalnych wkładów biologicznych z dużą powierzchnią czynną. Nie tą określoną przez marketingowy bełkot ,ale tą zbadaną empirycznie.
Według informacji z sieci tak przedstawia się powierzchnia czynna wkładów w m2/l :

Sera-Siporax - ............................. 270
Aquamazon X100mini ..........(?)
JBL Micro Mec - ............................. 1500
Seachem Matrix - ............................. 1590
Aquael Bioceramax Ultra Pro-1600 -.....1600

https://www.youtube.com/watch?v=1RBnw8Hqy7E

Z tego testu wynika ,że Siporax wchłonął największą ilość płynu, bardzo kiepsko wypada Sachem Matrix.
Trudno ocenić Aquamazon X100mini -za małe kuliki,żeby mieć jakiś punkt odniesienia,ale kapilarnie podciąga bardzo ładnie .
Najgorzej,jak było do przewidzenia, wypada zwykła ceramika.
Oczywiście objętość przedstawionych wkładów jest różna ,ale dokładnie widać ,które medium ma największą powierzchnię czynną.
Nie ma tutaj niestety wkładów Aquael BIOCERAMAX PRO 1600 ... ale że używam tego wkładu to sprawdziłem.
Średniej wielkości kulka z opakowania "wciąga 22-25 kropel płynu. Kulki Aquaela mają podobna wielkość do JBL Micro Mec
Wynika z tego ,że Aquael BIOCERAMAX PRO 1600 wypada najlepiej, kosztuje połowę tego co Siporax no i jest polski.
Obydwa produkty wykonane są z tego samego materiału - spienionego, spiekanego szkła.

Może ktoś ma Aquael BIOCERAMAX PRO 1200 i mógłby sprawdzić ile wchłonie płynu? Materiał ten sam co 1600 ,ale kształt inny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Wiadomości w tym wątku
Media filtracyjne - porównanie - matoole - 19-01-2016 13:20

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jakie media filtracyjne kurczak 5 10,215 25-11-2015 08:20
Ostatni post: maciejk1976



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości