Odpowiedz 
zakwit pierwotniaków
27-03-2016, 23:42
Post: #1
zakwit pierwotniaków
1)Życzę wam mokrego śmigusa dyngusa Smile
2) Co jakiś czas zaliczam zakwit pierwotniaków trwa on jakieś max 5dni i przechodzi bez mojej interwencji. Akwarium jest już zalane przez co najmniej 5 miesięcy i pracują 2 filtry jbl 250 i jbl 700e. Obydwa załadowane ceramiką i ostatni pokład flizelina. Co do Jbl 700e wiem że to technologiczna klęska ale radzę sobie i o lewym przepływie nie ma mowy. Zresztą akwarium ma 144l pływają w nim 3 głupki 3 glonojady i jedna kosiarka. Woda 100% RO Światło 4x24w, CO2 podpięte [pod wylot z jbl 250, ziemia w podłożu, żwirek rzeczny. Nawozy ok generalnie krzaki rosną ale te zakwity pierwotniaków.

Generalnie wszystko mam ustawione cacy choć jest parę rzeczy które są do poprawki.
1) Filtr JBL 700e gdzieś zasysa powietrze i natlenia wodę.
2) W filtrze JBL 700e Mam 3 rożne porcelany i flizelinę. Jedna Porcelana przy otwarciu ostatnio filtra zwróciłem uwagę że się rozpada. (po świętach na pewno wybiorę tą porcelanę)

Co może mieć wpływ na zakwity pierwotniaków, na co jeszcze nie zwróciłem uwagi?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 09:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2016 09:28 przez harek.)
Post: #2
RE: zakwit pierwotniaków
To że robisz za duże podmiany wody i brak filtracji biologicznej bakterie porcelany się nie bedą trzymać, potrzebują porowatą powierzchnie (bioballe, keramzyt, ceramika filtracyjna czy nawet zwykła gąbka)

Natleniane wody pomaga pozbyć się zakwitu pierwotniaków gdy już się pojawią, natomiast to że filtr zasysa powietrze to nie niezbyt dobrze.

ps. Dlaczego trzymasz ryby na jałowej wodzie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 10:14
Post: #3
RE: zakwit pierwotniaków
harek napisał(a):To że robisz za duże podmiany wody i brak filtracji biologicznej bakterie porcelany się nie bedą trzymać, potrzebują porowatą powierzchnie (bioballe, keramzyt, ceramika filtracyjna czy nawet zwykła gąbka)
Natleniane wody pomaga pozbyć się zakwitu pierwotniaków gdy już się pojawią, natomiast to że filtr zasysa powietrze to nie niezbyt dobrze.
ps. Dlaczego trzymasz ryby na jałowej wodzie?

-podmiary 10l i dolewka/7 dni
- myślałem że ceramika właśnie pory które ułatwiają osadzanie się kultur bakterii
To pewnie jest tak że ceramika jest do joj lub nie spełnia swojej funkcji bo się rozpad lub co innego. Z drugiej strony mam dwa filtry i bardzo mało ryb więc aż tak mi mogła paść biologia?
- do wody RO dodaje mineralizator.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 10:26
Post: #4
RE: zakwit pierwotniaków
Przy wodzie RO nawet zmineralizowanej i przy małej obsadzie, podmiana wody co tydzień jest niepotrzebna, no chyba że lejesz za dużo nawozów. Spokojnie możesz podmieniać raz w miesiącu albo nawet całkowicie zrezygnować z podmian a częściej kontrolować parametry wody.

Nie rozumiem o co Ci chodzi w drugiej części Twojego posta.

Jeżeli masz dwa filtry (w sumie nie wiem po co skoro obsada minimalna i niewielki litraż) to jednego zapakuj gąbkami i ewentualnie watą a drugi cały zasyp biologią (bioballe, keramzyt lub ceramika filtracyjna) i na start takiego zestawu dolej do filtra bakterie dowolnej firmy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 10:43
Post: #5
RE: zakwit pierwotniaków
No mam dwa filtry zasypane ceramiką filtrującą i pojawia się zakwit pierwotniaków, przez 2 lata działają tak te filtry a obsadę ryb mam raz mniejszą raz większą. Do tej pory nic się nie działo choć zdarzały się okresy że miałem sporo ryb i sporo karmiłem. A teraz obsada mała karmienie małe i zakwit się pojawia. Wniosek jaki mi się nasuwa że ceramika do wymiany, ale czy faktycznie tak się dzieje że ceramika traci swoje właściwości i po jakimś czasie trzeba ją wymienić?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 10:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2016 11:01 przez harek.)
Post: #6
RE: zakwit pierwotniaków
Skoro to pracujacy zbiornik, dojrzały, to nie mogą być to pierwotniaki.
Może za często czyścisz filtry albo to syf z ropadajacej się ceramiki (chociaż wcześniej pisałeś że masz jakąś porcelanę?)

Ceramika jeżeli sie rozpada to oczywistym jest że należy ją wymienić, jeżeli jest cała to może pracować dalej.

Brakuje u Ciebie filtra mechanicznego, czyli zwykłej gąbki w filtrze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 11:32
Post: #7
RE: zakwit pierwotniaków
Moja pomyłka ceramika to nie to samo co porcelana, oczywiście mam ceramikę w filtrze nie porcelanę Smile

Filtrów nie czyszczę. Ceramikę wymienie. Mam w karzdym z wiltrów flizeline na jednym pokładzie. Czy może ona być zamiast gąbki?
Jeszcze jedno przez ten biały zakwit padły mi krewetki. Przy pierwszym zakwicie wszystkie amano, przy kolejnych padają neocardiny..
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 11:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2016 11:45 przez harek.)
Post: #8
RE: zakwit pierwotniaków
Fizelina szybko się zamuli. Lepsza będzie gąbka.
Zrób test no2 i no3, z pewnością to wybiło Ci obsadę.
Jeżeli jestes 100% pewny ze to pierwotniaki to wszystkie możliwe przyczyny ich powstania opisałem powyżej.

ps. CO2 podajesz na pewno do WYlotu czy do wlotu kubła?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 12:31
Post: #9
RE: zakwit pierwotniaków
CO2 podaje do wylotu z filtra.
Flizelinę zmienię na gąbki.

Biała mętna jak mleko woda to pewnie pierwotniaki. Choć nie miałem ich nigdy więc diagnozę stawiam jedynie na podstawie opisów z internetu. A jak nie pierwotniaki to co jeszcze to może być?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 14:57
Post: #10
RE: zakwit pierwotniaków
Wstaw zdjęcie w wysokiej rozdzieloczości
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 17:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-03-2016 17:10 przez utopia.)
Post: #11
RE: zakwit pierwotniaków
Ceramika to pojęcie ogólne. porównaj porowatość ceramiki w keramzycie i obudowie bezpiecznika topikowego ....

Sprawa kolejna to pytanie - co w wodzie RO ma buforować ph?
dodajesz mineralizatory ? - i doopa Panie Ferdku ja by powiedział klasyk ;-)
Nigdy żadną chemą nie uzupełnisz wszystkiego w wodzie ....
Gdy kiwa się PH kiwają się procesy tlenowe/beztlenowe i o bałagan już nie trudno
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 20:53
Post: #12
RE: zakwit pierwotniaków
Też leję czyste Ro obsadę mam konkretna i brudzącą i żadnej przypadłości ,bo mam wydajne filtry -radziłbym zmienić choc jeden z nich.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 21:28
Post: #13
RE: zakwit pierwotniaków
podaje mineralizator- shrimp mineral aqua art
skoki PH mogą powodować biały zakwit?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 22:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-03-2016 19:24 przez harek.)
Post: #14
RE: zakwit pierwotniaków
Ścigol napisał(a):podaje mineralizator- shrimp mineral aqua art

ale... on podnosi tylko GH, nic więcej... to mineralizator dla krewetek Caridina.
Powinienes mieszać RO z kranówką lub mineralizować Hydro mineralem.

Skoki pH nie powodują zakwitu pierwotnianków. Pisałem Ci już powyżej, jedynym powodem jest niedojrzałe akwarium, czyli brak filtracji biologicznej.

Robiłeś jakiekolwiek testy wody?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-03-2016, 22:35
Post: #15
RE: zakwit pierwotniaków
harek nie nerwuj się. powiem ci szczerze, problem chyba leży w filtrach, i nie we wkładach a w tych JBLach. wielokrotnie słyszałem że puszczają wodę bez filtrowania itp. Przy dwóch kubełkach na 144 litry i obsadzie jakiej piszesz to nawet na samej wacie jest tyle biologii, że nie powinien się pojawić pierwotniak. nawet rozpadająca się ceramika nie spowoduje go, sam wielokrotnie starą ceramikę już mało porowatą kruszyłem młotkiem aby uzyskać nową powierzchnie filtracyjną. Ja też prowadze zbiorniki na czystym ro od wielu lat, minerały daje jak mi się przypomni i ani ryby ani krewetki nie narzekają
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości