Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska

Pełna wersja: zakwit pierwotniaków
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
1)Życzę wam mokrego śmigusa dyngusa Smile
2) Co jakiś czas zaliczam zakwit pierwotniaków trwa on jakieś max 5dni i przechodzi bez mojej interwencji. Akwarium jest już zalane przez co najmniej 5 miesięcy i pracują 2 filtry jbl 250 i jbl 700e. Obydwa załadowane ceramiką i ostatni pokład flizelina. Co do Jbl 700e wiem że to technologiczna klęska ale radzę sobie i o lewym przepływie nie ma mowy. Zresztą akwarium ma 144l pływają w nim 3 głupki 3 glonojady i jedna kosiarka. Woda 100% RO Światło 4x24w, CO2 podpięte [pod wylot z jbl 250, ziemia w podłożu, żwirek rzeczny. Nawozy ok generalnie krzaki rosną ale te zakwity pierwotniaków.

Generalnie wszystko mam ustawione cacy choć jest parę rzeczy które są do poprawki.
1) Filtr JBL 700e gdzieś zasysa powietrze i natlenia wodę.
2) W filtrze JBL 700e Mam 3 rożne porcelany i flizelinę. Jedna Porcelana przy otwarciu ostatnio filtra zwróciłem uwagę że się rozpada. (po świętach na pewno wybiorę tą porcelanę)

Co może mieć wpływ na zakwity pierwotniaków, na co jeszcze nie zwróciłem uwagi?
To że robisz za duże podmiany wody i brak filtracji biologicznej bakterie porcelany się nie bedą trzymać, potrzebują porowatą powierzchnie (bioballe, keramzyt, ceramika filtracyjna czy nawet zwykła gąbka)

Natleniane wody pomaga pozbyć się zakwitu pierwotniaków gdy już się pojawią, natomiast to że filtr zasysa powietrze to nie niezbyt dobrze.

ps. Dlaczego trzymasz ryby na jałowej wodzie?
harek napisał(a):To że robisz za duże podmiany wody i brak filtracji biologicznej bakterie porcelany się nie bedą trzymać, potrzebują porowatą powierzchnie (bioballe, keramzyt, ceramika filtracyjna czy nawet zwykła gąbka)
Natleniane wody pomaga pozbyć się zakwitu pierwotniaków gdy już się pojawią, natomiast to że filtr zasysa powietrze to nie niezbyt dobrze.
ps. Dlaczego trzymasz ryby na jałowej wodzie?

-podmiary 10l i dolewka/7 dni
- myślałem że ceramika właśnie pory które ułatwiają osadzanie się kultur bakterii
To pewnie jest tak że ceramika jest do joj lub nie spełnia swojej funkcji bo się rozpad lub co innego. Z drugiej strony mam dwa filtry i bardzo mało ryb więc aż tak mi mogła paść biologia?
- do wody RO dodaje mineralizator.
Przy wodzie RO nawet zmineralizowanej i przy małej obsadzie, podmiana wody co tydzień jest niepotrzebna, no chyba że lejesz za dużo nawozów. Spokojnie możesz podmieniać raz w miesiącu albo nawet całkowicie zrezygnować z podmian a częściej kontrolować parametry wody.

Nie rozumiem o co Ci chodzi w drugiej części Twojego posta.

Jeżeli masz dwa filtry (w sumie nie wiem po co skoro obsada minimalna i niewielki litraż) to jednego zapakuj gąbkami i ewentualnie watą a drugi cały zasyp biologią (bioballe, keramzyt lub ceramika filtracyjna) i na start takiego zestawu dolej do filtra bakterie dowolnej firmy.
No mam dwa filtry zasypane ceramiką filtrującą i pojawia się zakwit pierwotniaków, przez 2 lata działają tak te filtry a obsadę ryb mam raz mniejszą raz większą. Do tej pory nic się nie działo choć zdarzały się okresy że miałem sporo ryb i sporo karmiłem. A teraz obsada mała karmienie małe i zakwit się pojawia. Wniosek jaki mi się nasuwa że ceramika do wymiany, ale czy faktycznie tak się dzieje że ceramika traci swoje właściwości i po jakimś czasie trzeba ją wymienić?
Skoro to pracujacy zbiornik, dojrzały, to nie mogą być to pierwotniaki.
Może za często czyścisz filtry albo to syf z ropadajacej się ceramiki (chociaż wcześniej pisałeś że masz jakąś porcelanę?)

Ceramika jeżeli sie rozpada to oczywistym jest że należy ją wymienić, jeżeli jest cała to może pracować dalej.

Brakuje u Ciebie filtra mechanicznego, czyli zwykłej gąbki w filtrze.
Moja pomyłka ceramika to nie to samo co porcelana, oczywiście mam ceramikę w filtrze nie porcelanę Smile

Filtrów nie czyszczę. Ceramikę wymienie. Mam w karzdym z wiltrów flizeline na jednym pokładzie. Czy może ona być zamiast gąbki?
Jeszcze jedno przez ten biały zakwit padły mi krewetki. Przy pierwszym zakwicie wszystkie amano, przy kolejnych padają neocardiny..
Fizelina szybko się zamuli. Lepsza będzie gąbka.
Zrób test no2 i no3, z pewnością to wybiło Ci obsadę.
Jeżeli jestes 100% pewny ze to pierwotniaki to wszystkie możliwe przyczyny ich powstania opisałem powyżej.

ps. CO2 podajesz na pewno do WYlotu czy do wlotu kubła?
CO2 podaje do wylotu z filtra.
Flizelinę zmienię na gąbki.

Biała mętna jak mleko woda to pewnie pierwotniaki. Choć nie miałem ich nigdy więc diagnozę stawiam jedynie na podstawie opisów z internetu. A jak nie pierwotniaki to co jeszcze to może być?
Wstaw zdjęcie w wysokiej rozdzieloczości
Ceramika to pojęcie ogólne. porównaj porowatość ceramiki w keramzycie i obudowie bezpiecznika topikowego ....

Sprawa kolejna to pytanie - co w wodzie RO ma buforować ph?
dodajesz mineralizatory ? - i doopa Panie Ferdku ja by powiedział klasyk ;-)
Nigdy żadną chemą nie uzupełnisz wszystkiego w wodzie ....
Gdy kiwa się PH kiwają się procesy tlenowe/beztlenowe i o bałagan już nie trudno
Też leję czyste Ro obsadę mam konkretna i brudzącą i żadnej przypadłości ,bo mam wydajne filtry -radziłbym zmienić choc jeden z nich.
podaje mineralizator- shrimp mineral aqua art
skoki PH mogą powodować biały zakwit?
Ścigol napisał(a):podaje mineralizator- shrimp mineral aqua art

ale... on podnosi tylko GH, nic więcej... to mineralizator dla krewetek Caridina.
Powinienes mieszać RO z kranówką lub mineralizować Hydro mineralem.

Skoki pH nie powodują zakwitu pierwotnianków. Pisałem Ci już powyżej, jedynym powodem jest niedojrzałe akwarium, czyli brak filtracji biologicznej.

Robiłeś jakiekolwiek testy wody?
harek nie nerwuj się. powiem ci szczerze, problem chyba leży w filtrach, i nie we wkładach a w tych JBLach. wielokrotnie słyszałem że puszczają wodę bez filtrowania itp. Przy dwóch kubełkach na 144 litry i obsadzie jakiej piszesz to nawet na samej wacie jest tyle biologii, że nie powinien się pojawić pierwotniak. nawet rozpadająca się ceramika nie spowoduje go, sam wielokrotnie starą ceramikę już mało porowatą kruszyłem młotkiem aby uzyskać nową powierzchnie filtracyjną. Ja też prowadze zbiorniki na czystym ro od wielu lat, minerały daje jak mi się przypomni i ani ryby ani krewetki nie narzekają
Stron: 1 2
Przekierowanie