Odpowiedz 
Pomysł na zawór odcinający osmozę
18-02-2014, 11:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-02-2014 11:51 przez EFI.)
Post: #1
Pomysł na zawór odcinający osmozę
Witam!
Posiadam roślinne akwa 160l. Podmieniam w nim wodę na osmozę co 5 dni. Oczywiście nie leje czystej,dodaję hydro mineral i dozuję nawozy.
W domu zainstalowałem w szafce pod zlewem osmozę.Obok niej zmieściła się jeszcze butla od Daru Natury 18,9l.
Mój problem polega na tym,iż nigdy nie wiadomo po jakim czasie butla napełni się wodą.
Uzależnione jest to od wielu czynników takich jak :temperatura,ciśnienie w sieci itp.
Zazwyczaj ustawiam sobie budzik w telefonie,ale kilka razy zalałem już chatkę (Shy-10l na podłodze)
Od kilku dni zastanawiam się na jakimś urządzeniem ,które automatycznie odłączyło by zasilanie osmozy po napełnieniu butli do wyznaczonego poziomu.
Fizycznie miało by to wyglądać w ten sposób:
1.Potrzebny jest elektrozawór na 12v podobny do tych ,które są używane w akwarystyce do C02.
Zawór montowany by był na zasilaniu czyli przed osmozą.
2.Następnym elementem jest czujnik ,który wyłączy zasilanie elektrozaworu po osiągnięciu żądanego poziomu osmozy w butli.

Tyle z pomysłów,może ktoś z Was już coś takiego posiada lub widział u kogoś? Rolleyes
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2014, 15:28
Post: #2
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Jest pewien problem, elektryczny czujnik nie zadziała a plywakowy może być zawodny
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2014, 15:55
Post: #3
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Zależy jaki elektryczny? Poczytaj sobie o zaworach przeciwzalaniowych może tam znajdziesz interesujące Cię rozwiązanie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2014, 16:57
Post: #4
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
A foto komórka. Na butli i coś co pływa na powierzchni wody. Gdy poziom wody podniesie pływak na odpowiednią wysokość foto komórka się załączy. Chyba najlepszy czujnik.

Wysłane z mojego HTC Desire 500 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2014, 19:06
Post: #5
Smile RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Temat nie daje mi spokoju.
Mam nadzieje,że nikt mnie nie posądzi o reklamę tzn. nie mam nic wspólnego z poniższą aukcją.Jednak muszę przedstawić jako przykład.
http://allegro.pl/czujnik-poziomu-cieczy...94738.html
Całkiem przyzwoity koszt-jak na czujnik. Działa jako zwarte lub rozwarte.
Teraz tylko element wykonawczy.Może być np.czujnik pralkowy.

Drugi pomysł to skleić baniak z najtańszej szyby tak około 50l
W bocznej ściance przed sklejeniem wywiercić otwór .
Po sklejeniu i ustawieniu zastosować automat spłuczkowy czyli jak poziom wody wzrośnie pływak zamknie zasilanie do osmozy.
Jeszcze nie spotkałem się z sytuacją aby komuś się przelała spłuczka w domu. Yes
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2014, 00:10
Post: #6
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Nie wiem ile chcesz na to przeznaczyc ale najlepiej to takie coś Smile
http://www.sklep.aqua-trend.pl/automatyc...-p-17.html
jak butla pusta to zasilanie dziala jak sie napelni to odłącza.
Ma 2 pływaki więc w miare bezpieczne.
Ja to uzywam i jestem zadowolony.

KIEROWNIK BUDOWY

2016 l -10x Cyphotilapia Frontosa Blue Mpimbwe F1 + 6x Altolamprologus Calvus Black Zaire F1+5x Synodontis Petricola F1+ 10x Cyprichromis Microlepidotus Kasai F0 + 4x Neolamprologus Buescheri Katoto + 4x Plathythelphus Armata WF/ krab biały + Para Neolamprologus mustax Mbita WF + 9x Paracyprichromis blue neon WF
450l - morszczak
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2014, 02:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2014 02:19 przez alarmowiec.)
Post: #7
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
No tak tylko mówimy o urządzeniu do sygnalizacji i wyłączeniu dopływu wody do RO kiedy napełni nam się zbiornik którym najczęściej jest baniak z "małym" otworkiem u góry. Smoko twoja wersja pewnie najlepsza ale droga .


No cóż czujnik - najtańszy będzie pływakowy ale musi być jakoś osłonięty na pewnym uchwycie może typu klips.
Elektrozawór trzeba by poszukać w systemach RO jeśli nie będzie tańszego to pozostaje ten podany przez Smoko ale tylko elektrozawór - 99 zł . Przy założeniu że będziemy nie daleko i będzie sygnalizacja akustyczna i wyłączymy prawie zaraz to można się pokusić na jakiś z AGD np. pralkowy. Do tego najtaniej jako element pośredniczący hałasujący i sterujący elektrozaworem można przerobić RT2 Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2014, 10:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-02-2014 11:16 przez EFI.)
Post: #8
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Poszperałem i jak się okazuje próbowałem wyważyć otwarte drzwi Shy

Znalazłem w necie przez przypadek http://www.youtube.com/watch?v=UVoF8vmA9R8

Może ma w chateńce mały artystyczny bałaganik ale jest całkiem pomysłowy .Biggrin

W moim przypadku postaram się wykorzystać akwarium 50x40x15 zrobione (uwaga) z szyby 6.
30-litrowy stary baniak stoi sobie w piwnicy i czeka na przeróbkę.
Będę potrzebował w związku z tym wiertło 16mm do szkła.Jestem w tej komfortowej sytuacji, iż w trakcie wiercenia w szkle baniak będzie pusty.Miejsce odwiertu obkleję plasteliną i wypełnię wodą.Zresztą masę jest filimików na ten temat.Postaram się nic nie spi...ć.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2014, 23:07
Post: #9
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
EFI napisał(a):automatycznie odłączyło by zasilanie osmozy po napełnieniu butli do wyznaczonego poziomu.
EFI napisał(a):Poszperałem i jak się okazuje próbowałem wyważyć otwarte drzwi

Znalazłem w necie przez przypadek http://www.youtube.com/watch?v=UVoF8vmA9R8

Może ma w chateńce mały artystyczny bałaganik ale jest całkiem pomysłowy .
Tylko on na filmie zamyka wyjście osmozy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-02-2014, 23:46
Post: #10
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Tylko on na filmie zamyka wyjście osmozy.
I również nadmienia ,iż wężyk PE jest wytrzymały do 6 atm.
Ale Masz racje nie napisałem ,że zmieniłem koncepcję.
Zastosuje zamiast akwarium duży prostokątny pojemnik z plastiku np. kosz.
W prostej ściance będzie lepiej wywiercić otwór-wystarczy zwykłe wiertło.Po zamontowaniu wewnątrz automatu spłuczkowego ,podłącze wyjście z osmozy wężykiem PE do automatu.Po napełnieniu pojemnika np.20l pływak odetnie osmozę.Wiem,że chwilowo wzrośnie ciśnienie na wyjściu z osmozy ale nigdy nie zbieram wody jak nie ma mnie w domu.A głównie chodziło o ciągle bieganie czy już jest pełny baniak czy nie.
Po zebraniu wody tak i tak będę odcinał dopływ wody do osmozy w taki sposób jak robiłem to dotychczas.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2014, 09:01
Post: #11
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Jak tak to spoookoo Smile
Ja znajomemu zrobiłem sygnalizator dźwiękowy. Jeśli chcesz odnajdę ten kit i zrobisz sobie jako dodatkową sygnalizację.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2014, 09:34
Post: #12
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Musiałem jeszcze raz to obejrzeć bo zacząłem już podejrzewać siebie o jakieś zaniki pamięci. Wyraźnie jest powiedziane że membrana RO jest odłączona a korzysta tylko z filtrów wstępnych a więc na dolewkę używa kranówy bo to malawi jest. To bardzo ważne ponieważ jeśli chcesz zamykać RO to zamykanie na wyjściu wymaga instalacji takiej jak do systemu RO ze zbiornikiem ciśnieniowym czyli z zaworem czterodrogowym inaczej po zamknięciu RO będzie cały czas lecieć ściek do kanalizy. Aby tego uniknąć powinieneś zamykać zasilanie RO
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2014, 20:07
Post: #13
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Tak wiem dziękuje za podpowiedź.Na tą chwilę mam zawór kulowy przed osmozą czyli na zasilaniu.Nie mam zamiaru go w ogóle demontować.Po zainstalowaniu plastikowego pojemnika o wymiarach 25x40x70 w środku zainstaluję wspomniany wcześniej zawór od spłuczki i podłączę do niego wyjście z osmozy.Zbiornik pusty,wiec pływak na dole czyli woda się (zbiera)
Mam dzień wolny włączam sobie osmozę czyli przekręcam zawór kulowy i w zasadzie mogę się zająć czymś innym np. czytaniem na forum WTMA Thumbsup
Po kilku godzinach (jak mi będzie pasowało) zamykam zawór kulowy ,woda już dawno czeka,wystarczy spuścić przez zainstalowany wcześniej zawór spustowy Rolleyes
Myślę ,że będzie działać,jak będę robić to (ustrojstwo)postaram się pstryknąć parę fotek i wrzucić Dla Was Blush
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2014, 20:42
Post: #14
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
I tak przez pierwsze pare razy będziesz chodził i nerwowo spoglądał czy zadziała Smile Powodzenia i czekam na fotorelację.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-02-2014, 22:54
Post: #15
RE: Pomysł na zawór odcinający osmozę
Dzięki za dobre słowo Yes
Mam cichą nadzieję ,że jetem lepszym a (przynajmniej) w równym stopniu praktykiem co teoretykiem Wow
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Elekto zawór co2. Jaki i gdzie. maximus 19 28,000 12-11-2013 01:09
Ostatni post: alarmowiec
  Pomysł na podwieszenie lamp kazual 7 18,559 29-01-2012 21:55
Ostatni post: soft



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości