Odpowiedz 
ph 8 jak je obniżyć pomocy
12-03-2012, 22:05
Post: #16
RE: ph 8 jak je obniżyć pomocy
Jedyne sensowne wyjście to woda RO, pytanie do czego Ci to niskie pH.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-03-2012, 10:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2012 10:37 przez piciu-p4.)
Post: #17
RE: ph 8 jak je obniżyć pomocy
Może jeszcze filtrować przez kwaśny torf ogrodowy. Daje to rewelacyjne wyniki. Oprócz ph zbijał skutecznie gh i kh.
Znaczy się zrobić armatkę torfową.

Apistogramma norberti; Taeniacara candidi; Apistogramma sp.Nanay/Melgar; Apistogramma gibbiceps; Lamontichthys llanero; Nannostomus mortenthaleri; Nannostomus trifasciatus; Axelrodia riesei; Loricaria simillima; Nannoptopoma sp. Peru; Hypoptoma gulare; Rivulus rectocaudatus; Betta brownorum; Otocinclus affinis; Colisa fasciata; Rasbora hengeli; Carinotetraodon travancoricus; Neolebias unifasciatus; Danio tinwini; Poecilocharax weitzmani; Hyphessobrycon scholzei; Hemigrammus erythrozonus;
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 00:33
Post: #18
RE: ph 8 jak je obniżyć pomocy
Jaki filtr - kaskadowy czy kubel? Kaskada moze rowniez wytracac co2 i podnosic ph. U mnie tak jest. Bez dozowania CO2 ph rosnie do 7.9. Pozatym nie mam nic co obniżało by ph.

http://portfotolio.net/62693539@N07
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 22:59
Post: #19
RE: ph 8 jak je obniżyć pomocy
Potrzebuję obniżyć ph dla rybek, zwłaszcza tęczanek i neonków,
W tej chwili mam tam filtry wewnętrzne, ale zmienię na multikani 800 mam zamiar tam włożyć również wkład torfowySmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-03-2012, 23:12
Post: #20
RE: ph 8 jak je obniżyć pomocy
O ta uwaga Vasteq'a bardzo cenna, ja właśnie w moim mniejszym zbiorniczku mam kaskadę. Od 0,5 roku mieszam kranówę z RO i po podmianie wszystko ładnie spada (twardości do 3:6 - KH; 7:10 GH) Ph do 6,8, po czym stopniowo rośnie i Ph dobija nawet do 7,8 po ok 10 dniach. Nie mam żadnych kamieni, podłoże to żwirek kwarcowy - uprzednio sprawdzony przed zalaniem.
W kaskadzie mam garść ceramiki JBL i gąbkę, dozuję też węgiel w płynie.

toxic69
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2012, 01:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-03-2012 01:04 przez vasteq. Powód: Nowe informacje)
Post: #21
RE: ph 8 jak je obniżyć pomocy
To jest normalne ze jeśli nie ma się aktywnego podłoża i innych sposobów na zakwaszanie wody (np garbniki) to kaskada powodując ruch wody wytrąca Co2 które w tym wypadku może być jedynym elementem obniżającym ph. Hodowcy krewetek mogą to potwierdzić. Podejrzewam również że silne ruchy wody w komorze wirnika mogą też temu sprzyjać. Z reguły woda w kontakcie z powietrzem atmosferycznym dąży do wyrównania zawartości Co2 jakie jest właśnie w powietrzu.

http://portfotolio.net/62693539@N07
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2012, 14:44
Post: #22
RE: ph 8 jak je obniżyć pomocy
Torfowy wkład może obniżyć pH przy dłuższym stosowaniu ale... nie musi. Jak będzie KH wysokie to czekaj tatka latka. Można zastosować preparaty typu pH minus/KH minus ale one działają gwałtownie, co nie zawsze jest mile widziane Smile Kolejne rozwiązanie (moim zdaniem dla Ciebie najlepsze) to woreczki do usuwania KH. Worek działa powoli (około tygodnia potrzeba aby całkowicie się "zapchał") i co ważne można go tanio regenerować co sprawia, że za jakieś 30 plnów masz zapewnione własne narzędzie do zmiękczania wody i obniżania jej pH.
Kolejna metoda to używanie wody z RO i zakwaszanie jej do potrzebnego pH.
Oczywiście jak pisał przedmówca test na twardość węglanową (zasadowość) jest potrzebny żeby nie przesadzić i nie zrobić rybom zalewy octowej.

ps.
i jeszcze jedno - kupując pH minus upewnij się czy nie jest zrobiony na fosforanach - za dużo fosforanów powoduje, że woda staje się nawozem dla glonów Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-03-2012, 15:08
Post: #23
RE: ph 8 jak je obniżyć pomocy
(19-03-2012 14:44 )adam_lodz napisał(a):  ..
Kolejna metoda to używanie wody z RO i zakwaszanie jej do potrzebnego pH.
...

Myślę, że to jest najlepsze rozwiązanie dla ciebie.
Jeżeli nie chcesz inwestować w specjalny filtr do wody to zawsze możesz kupować wodę z filtra RO w sklepach akwarystycznych.
Przy tej wielkości zbiornika (100 l) podmieniasz pewnie +/- 30 l tygodniowo licząc rozcieńczenie wody kranowej wodą RO w proporcjach 1:2 lub 1:3 potrzebujesz na jedną podmianę 10 lub 15 l . Miesięcznie od 40 do 60 l to nie będzie jakiś majątek.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości