Odpowiedz 
Pierwsza fabryka CO2 na kwaskucytrynowym - prototyp
16-08-2013, 20:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-08-2013 20:49 przez JakubPtaszyk.)
Post: #1
Pierwsza fabryka CO2 na kwaskucytrynowym - prototyp
Postanowiłem wypróbować sposób wytwarzania dwutlenku za pomocą kwasku cytrynowego i sody... I o dziwo działa.

Nie wiem czy było gzieś na forum, ale dla zainteresowanych opiszę:

1. W jednej butelce roztwór nasycony kwasku cytrynowego, i podłączony zestaw od kroplówki. W drógiej butelce wsypana soda oczyszczona. Butelki połączone wężykiem w celu wyrównania ciśnień. No i najważniejsze, z butli z kwaskiem, przez zestaw do kroplówki (2zł w aptece) kapie sobie kąsek na sodę. Z butelki z sodą węrzyk przez zawór zwrotny do akwarium (reaktor w budowie).

Jeszcze niewiem jak z wydajnością, ale z informacji wyczytanych na innych forach, powinna kropla na 30minut wystarczyć więc trochę sobie pokapie.

Produkuje już od pierwszej kropli, ja w celu wyrównania ciśnień nakapałem trochę więcej na start i ruszyłem od razu.

Jak ktoś będzie zainteresowany to machnę rysunek jak ja to zrobiłem, bo troszkę wydaję mi się udoskonaliłem projekt Smile

I teraz najważniejsze. Tą prostą fabrykę dwutlenku można wyłączyć na noc, w przeciwieństwie do standardowej bimbrowni. Wystarczy zacisnąć wężyki między butelkami i produkcja stoi.

Z tego co wyczytałem, nie można urzywać spieku jako dyfuzora, ze względu na ciśnienie. Ja zastosowałem kostkę lipową


[Obrazek: cb4d83309cfd.jpg]

[Obrazek: 8cb1c1b193f2.jpg]

60L, EHEIM2233, Oświetlenie 2x24W (1000K, lekki fiolet i biała)
Obsada:
10szt. Gupik
Para Prętnik Karłowaty
3szt. Krewetka Amano
4szt. Kirysek
2szt. Ślimak Ampularia Niebieska
2szt. Kosiarki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-08-2013, 21:38
Post: #2
RE: Pierwsza fabryka CO2 na kwaskucytrynowym - prototyp
Z chęcią bym spojrzał jak wygląda rysunek. Ze względu czysto finansowych nie mogę sobie pozwolić na butlę, więc może wypróbuje Twój pomysł. Standardowa bimbrownia mnie nie uraczyła, więc może z tym projektem się uda.

160L, 27L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-08-2013, 00:54
Post: #3
RE: Pierwsza fabryka CO2 na kwaskucytrynowym - prototyp
Jak jutro odpalić komputer to narysyje. Koszty to około 10zł Wink

60L, EHEIM2233, Oświetlenie 2x24W (1000K, lekki fiolet i biała)
Obsada:
10szt. Gupik
Para Prętnik Karłowaty
3szt. Krewetka Amano
4szt. Kirysek
2szt. Ślimak Ampularia Niebieska
2szt. Kosiarki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-08-2013, 11:34 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-08-2013 11:37 przez JakubPtaszyk.)
Post: #4
RE: Pierwsza fabryka CO2 na kwaskucytrynowym - prototyp
[Obrazek: 1572b461860a.jpg]


Jeśli chodzi o koszty to dokładnie:
Kroplówka - 2,02zł
Klej do uszczelnienia - 5zł
Kwasek cytrynowy - 1,20 zł / opakowanie
Soda oczyszczona - 0,80 / opakowanie
Dwie butelki po soku cappy Wink są w miarę sztywne - 5zl / butelkę, ale sok do wypicia więc nie można liczyć do ceny
Kostka lipowa - można zrobić samemu albo kupić za 5-8zł

Mi wyszły dwie paczki kwasku na 250ml wody demineralizowanej (lepiej się rozpuszcza w demineralizowanej), dwie paczki sody nasypałem do drugiej butelki no i zobaczymy po czasie na ile to starczy i czyroporcje są ok.

Bardzo trudno zaworkiem od kroplówki wyregulować kapanie kwasku, tu trzeba cierpliwości.

Wszystko musi być w 100% szczelne, ale o tym chyba nie muszę pisać i jeszcze warto zastosować zaworem zwrotny, żeby nie zassać wody z akwarium przy manewrach z butelkami.

60L, EHEIM2233, Oświetlenie 2x24W (1000K, lekki fiolet i biała)
Obsada:
10szt. Gupik
Para Prętnik Karłowaty
3szt. Krewetka Amano
4szt. Kirysek
2szt. Ślimak Ampularia Niebieska
2szt. Kosiarki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-08-2013, 09:29
Post: #5
RE: Pierwsza fabryka CO2 na kwaskucytrynowym - prototyp
Czy mogę prosić jeszcze raz zdjęcie bo już wygasło, a dziś chciałbym coś zmajstrować Smile

160L, 27L.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości