Odpowiedz 
Oświetlenie do kostki 34x34x34
12-02-2011, 17:25
Post: #1
Oświetlenie do kostki 34x34x34
Od dłuższego czasu przymierzam się do założenia 2 lub 3 kosteczek z przeznaczeniem na skorupiaki i mięczaki. Do dyspozycji mam szafkę o wymiarach długość: 96cm, głębokość: 34cm, wysokość: 51cm i w tej szafce muszę zmieścić kostki. Początkowo myślałem zrobić 3x 30x30x30 jednak z racji tego, że posiadam dwie dobre kaskady(AquaEl FZN-2 oraz Hagen Aqua Clear 30) doszedłem do wniosku, że wolę chyba 2 zbiorniki o nieco większym litrażu.

Zastanawiam się jeszcze nad tym czy zdeformować delikatnie kosteczki. Kaskady wymagają około 10cm miejsca(w moim przypadku miejsca obok zbiornika) tak więc z szafki 96cm zostaje mi 76cm/2 zbiorniki - 38cm. Tylko czy zbiornik o wymiarach 38x34x34 nie straci uroku? Poza tym ewentualna zmiana miejsca. No i oczywiście musi być delikatna szpara między kostkami a to tylko 4,5L więcej. Prawdopodobnie wybiorę foremny zbiornik jednak gdyby ktoś miał jakieś doświadczenia w podobnej sytuacji mile widziane będą sugestie.

Nie to jest jednak najbardziej nurtującym mnie aktualnie pytaniem mianowicie chodzi mi o oświetlenie. W przypadku kostek 30x30x30(27L) planowałem użyć lampek AquaEl Decoligt 11W co dało by 0,4W/L ale w przypadku zbiornika 34x34x34(39L) daje już tylko 0,28W/L. Obie kostki planuję założyć na ziemi ogrodowej z mało wymagającymi gatunkami roślin(mchy, microzorium, Rotala indica, Kryptokoryna wendta) i zwierząt. Obie kostki będą przykryte szybą w celu zmniejszenia odparowywania wody. Marzy mi się trawniczek z Eleocharis parvula ale czy przy takim świetle bez co2 ma jakiekolwiek szanse powodzenia? Jaki inny typ oświetlenia mógłbym tutaj wykorzystać. Chciałbym to zrobić możliwie najniższym kosztem oraz tak aby oba zbiorniki mogły działać niezależnie w przypadku ich rozdzielenia a więc wspólna belka odpada. Jakie inne drobnolistne lub "trawnikowe" rośliny mógłbym spróbować wykorzystać?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 18:02
Post: #2
 
Ja bym ci zaproponował zamontować po dwie lampki na zbiornik 1x sunny 6500 K i 1x plant 8000 K i taki skład daje rade bardzo ładnie.

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 18:12
Post: #3
 
dolichopterus napisał(a):Ja bym ci zaproponował zamontować po dwie lampki na zbiornik 1x sunny 6500 K i 1x plant 8000 K i taki skład daje rade bardzo ładnie.
Ale piszesz o tych wkładach do oprawek Aquaela?
Jeżeli tak, to niestety trochę się przepłaci. O ile wiem, to lampy, czyli Decolight, są oferowane tylko w standardowej wersji. Później można sobie wymienić wkłady, ale to kosztuje w zasadzie tyle co cała lampa Sad.
No, ale jak nie ma być belki...
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 22:23
Post: #4
 
Po dwie lampki 11W to nie będzie za dużo światła? Chciałbym jak najbardziej bezobsługowe i bezproblemowe zbiorniki a wtedy będzie około 0,56W/L no i przy takim światełku już chyba przydało by się co2? Do tego cena mega odstrasza sam moduł 8000K kosztuje tyle co lampka więc musiał bym wydać tak na prawdę około 120zł żeby kupić dwie lampki i moduł na zmianę a to chyba za dużo Wink może jakieś tańsze rozwiązanie?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 23:11
Post: #5
 
Kamil87 miałem ten sam dylemat, moje rozwiązanie: 2x 11 W od aquario, swietlowka PL 6500K (koszt takiej w kazdym sklepie to 10 zł)

http://aquario.pl/akwarystyczne-mini-lam...p-11w.html
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 23:17
Post: #6
 
W tej samej cenie wolał bym już 2x Decolight 6500k choćby dlatego, że są czarne.

Zastanawiam się jeszcze nad innym rozwiązaniem, mianowicie 2x belka-samoróbka z rury pcv(pomalowana na czarno) a w każdej świetlówka kompaktowa(żarówka energooszczędna) Philips Tornado e27 20W 865. Koszt wykonania dwóch takich belek szacuję na około 80zł.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2011, 23:29
Post: #7
 
kamil87 to policz ile wydasz na moduły które psują się co pół roku a ile na swietlówki w tej lampie
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2011, 00:04
Post: #8
 
Ja na typowym Aquaelu tj. 29x35x29 mam dwie ich świetlówki takie jak napisał Doli bo jedna to zdecydowanie za mało na ten zbiornik ( z oryginalnego zestawu właściwie tylko akwarium nie zmieniłem Smile ). Ich swietlówki faktycznie padały ale z tego co wiem to była taka partia która zresztą bez problemu wymieniają Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2011, 00:15
Post: #9
 
alarmowiec napisał(a):swietlówki faktycznie padały ale z tego co wiem to była taka partia która zresztą bez problemu wymieniają Smile
Swięta racja a świetlówke która nie powinna się przepalać łatwo rozpoznać po dziwnie dużym przełączniku.Po prostu w pierwszej wersji całą elektronikę wsadzono do obudowy żarówki (tego białego dynksa z logo i napisami ) i tą ową elektronikę uszkadzano zalewając żywicą do uszczelniania,żeby świetlówka spełniała wymogi unijne (IP 67).Teraz natomiast ową elektronikę potrzebną bodajże do zapalania przeniesiono do przełącznika i jest już si Wink

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2011, 01:54
Post: #10
 
To ja jeszcze tylko dodam, że Oprawy Decolight sięgają nad lustro wody odpowiednio:
9W - 17cm
11W - 24cm
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2011, 18:43
Post: #11
 
diestopl napisał(a):kamil87 to policz ile wydasz na moduły które psują się co pół roku a ile na swietlówki w tej lampie

Tak na prawdę liczy się koszt zakupu bo z tego co wiem bez problemu uszkodzone moduły były wymieniane przez AquaEl. Jeśli muszę kupić po dwie lampki Decolight to muszę wydać 150zł minimum a w koszt wykonania tych belek wliczyłem już koszt świetlówek energooszczędnych - wychodzi połowa ceny i chyba skuszę się na takie rozwiązanie.

Mystik napisał(a):To ja jeszcze tylko dodam, że Oprawy Decolight sięgają nad lustro wody odpowiednio:
9W - 17cm
11W - 24cm

Aż tyle miejsca nad akwarium to potrzebuje? Wiem, że można je unosić i stawiać w pionie aby łatwo było manipulować przy akwarium ale nie spodziewałem się, że będą zajmować tyle miejsca w pozycji pracy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2011, 20:13
Post: #12
 
kamil87 napisał(a):Aż tyle miejsca nad akwarium to potrzebuje? Wiem, że można je unosić i stawiać w pionie aby łatwo było manipulować przy akwarium ale nie spodziewałem się, że będą zajmować tyle miejsca w pozycji pracy.
Ja pisałem o zasięgu poziomym Smile
Na wysokość (nad akwarium) to max 10cm.
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2011, 21:51
Post: #13
 
A co powiecie o czymś takim?

http://zapodaj.net/fe9d2e122073.jpg.html

http://zapodaj.net/1470d0e7dcbe.jpg.html

http://zapodaj.net/97e33622dc9f.jpg.html

Świeci niby jak 20W ale jak zwykła żaróweczka 20W czy jak świetlówka? 140 lumen to chyba mało?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2011, 00:21
Post: #14
 
kamil87 napisał(a):Świeci niby jak 20W ale jak zwykła żaróweczka 20W czy jak świetlówka? 140 lumen to chyba mało?
140 lumen to bardzo mało, 60 watowa żarówka ma ponad 700 lumenów, czyli ta na pewno nie jest odpowiednikiem 20W.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-02-2011, 00:44
Post: #15
 
No ale właśnie diody led są światłem bardziej punktowym więc mniej tego światła rozpraszane jest dookoła i nie wiem czy odpowiednim kryterium było by tutaj sugerowanie się tą wartością.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki filtr do kostki - kubełek thebandit 26 55,272 12-10-2011 22:37
Ostatni post: maslo_82



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości