Odpowiedz 
Podłoże do krewetkarium
21-01-2011, 01:40
Post: #1
Podłoże do krewetkarium
Temat na spotkaniu był już omawiany w towarzystwie Stiepa, Napada i Mystica ale zapytam też tutaj bo może ktoś będzie miał jakiś pomysł i doświadczenie. Zakładam nową kostke i zastanawiam sie nad dobrym podłożem. Dotychczas korzystałem z Shirakura Red Bee Sand które sobie bardzo chwale pod względem właściwości oraz początkowego wyglądu - niestety po upływie kilku miesięcy osłony pękają i wychodzi na wierzch kolor jasny, nie wygląda to zbyt ciekawie. Z naszej dyskusji wynikło iż większość podłoży krewetkowych ma efekt pękania i jeśli chcemy kolor zachować to można conajwyżej zdecydować się na podłoże neutralne np drobnoziarnisty bazalt w kulkach.
Ma ktoś jakieś propozycje?

Warunki:
- kolor czarny lub ciemno brązowy, nie ulegający zmianie
- mała granulacja
- ma nie szkodzić a pomagać krewetkom toteż podłoża roślinne raczej odpadają
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 09:25
Post: #2
 
Cytat:- ma nie szkodzić a pomagać krewetkom toteż podłoża roślinne raczej odpadają
A to ciekawostka, bardzo ładnie proszę o rozwinięcie myśli.

Nie tylko chłopaki lubią robaki
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 10:16
Post: #3
 
Lermi napisał(a):
Cytat:- ma nie szkodzić a pomagać krewetkom toteż podłoża roślinne raczej odpadają
A to ciekawostka, bardzo ładnie proszę o rozwinięcie myśli.
Po prostu, uważa się, że w substratach dla roslin jest zbyt dużo zbędnych/szkodliwych związków, które jakkolwiek bardzo pomagają roślinom, to juz krewetkom nie za bardzo. I nie piszę o Yellow-kach, które jak wiemy padają tylko u Stiepa Lol , ale o bardziej wymagających odmianach.
Natomiast, inną sprawą jest to, że podłoża roślinne nie zmieniają parametrów wody w kierunku oczekiwanym przez hodowcę krewetek. I tyle.
Ale ponieważ, to wszystko powyżej wiesz, to myślę, że Twój post jest zaproszeniem do walki lub też nawet zasadzką, w którą właśnie wpadłem Wink
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 10:21
Post: #4
 
Jaki rozmiar bazaltu jest najbardziej odpowiedni dla krewetek?

Biter pisze o bazalcie w kulkach, czy faktycznie powinny być kulki czy może być żwirek?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 12:48
Post: #5
 
Mystik napisał(a):I nie piszę o Yellow-kach, które jak wiemy padają tylko u Stiepa , ale o bardziej wymagających odmianach.

Się śmiej z cudzego nieszczęścia. Oj nieładnie Wink

Biter, oprócz tych podłoży o których rozmawialiśmy miałem też styczność z Aqua Substratem II, ale on też pęka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 15:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2012 23:28 przez DUANDR.)
Post: #6
 
były forumowicz napisał(a):Pierwsze słyszę o bazalcie w kulkach, w sklepie jeszcze takiego nie widziałem :shock:

Kulki to uproszczenie i w sklepach faktycznie tego nie ma tylko alegrosz, na ostatnim spotkaniu napad (mający przy sobie zawsze towar z każdego asortymentu) pokazywał próbki takowego - bardzo mała gramatura zbliżona do rbs, zbliżona kształtem do kulek - może po prostu przesiany bazalt Smile
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 15:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2012 23:29 przez DUANDR.)
Post: #7
 
Lermi napisał(a):A to ciekawostka, bardzo ładnie proszę o rozwinięcie myśli.

Tak jak Mystik odpowiedział, roślinne nawożą za bardzo wprowadzając niepożądane związki np azotu, natomiast podłoża krewetkowe są nienawożone i stabilizują wodę pod względem ph i kh (tutaj osiągane wartości sa różne toteż przy bardzo wymagających powinno się już dobierać podłoże pod krewetki)

[ Dodano: 2011-01-21, 14:52 ]
były forumowicz napisał(a):Zgłupiałem, bo myślałem że chodzi Ci o granulację taką jak ten bazalt co zalinkowałem z alledrogo tylko ze uformowany w kulki Lol

A to co targa napi, to już bardziej gramaturą w piasek idzie, widziałem to u Niego nawet dzisiaj, baaaaaaaaaaaaardzo małe te ziarenka Idea


Bo napad miał dwie próbki - piasek i nieco większe, ta granulacja o którą mi chodzi to ok 2mm
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 16:48
Post: #8
 
U siebie mam amazonie, narazie nie pęka. Jest czarna. Moim zdaniem ludzie przesadzają z szkodliwością granulatów dla roślin - poza początkowym okresem, kiedy oddają duże ilości nawozów nie są takie złe. Ja bym brał albo Ade Amazonie II albo zwykły najdroniejszy żwir lub piasek.

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 17:34
Post: #9
 
Codranger napisał(a):U siebie mam amazonie, narazie nie pęka

Na razie czyli dokładniej ile? Pekanie następuje najczęściej w momencie kiedy kończy sie działanie aktywne, czyli średnio pół roku
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 17:38
Post: #10
 
większość była wcześniej używana przez ok. rok- różni się od nowego tylko odcieniem Smile

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 20:08
Post: #11
 
No kurka zapytać nie można, od razu mnie podejrzewają o niecne zamysły Crybaby
No nie mam o super krewetkach jakiegoś większego pojęcia, więc byłam ciekawa co substraty wydzielają, czego nie i w jakich ilościach i dlaczego jest to szkodliwe dla krewetek.
No na początku ADA zapodaje azot, ale później to urok raczej polega na odpowiedniej jonowymienialności, a nie na wydzielaniu trujących różności Wink .
A tak właściwie to może podejść do sprawy inaczej...po co komu ADA jak ma 30l i mchy Blink

Nie tylko chłopaki lubią robaki
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-01-2011, 22:06
Post: #12
 
Lermi napisał(a):A tak właściwie to może podejść do sprawy inaczej...po co komu ADA jak ma 30l i mchy Blink
Bo jest ładne i mchy ładnie rosną

http://www.flickr.com/photos/48151985@N03/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-01-2011, 17:14
Post: #13
 
A te podłoże dobre jest Icon_arrow http://sklep.roslinyakwariowe.pl/podloza...fqob0raf83
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-01-2011, 17:19
Post: #14
 
Zielony napisał(a):A te podłoże dobre jest Icon_arrow http://sklep.roslinyakwariowe.pl/podloza...fqob0raf83

Też mnie zaciekawiło jakiś czas temu, niestety nie znam nikogo kto miałby z nim styczność i wiem tylko tyle ile w ulotkach piszą, wygląda jednak na typowe roślinne no i nic nie wiadomo w kwestii pękania.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-01-2011, 17:21
Post: #15
 
Pękania 8-) A jak pęknie to co trzeba wymienić ?? :mrgreen:
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  krewetkarium- jakie podłoże? jakie oświetlenie? kubasrem 23 46,867 05-04-2013 22:59
Ostatni post: kubasrem
  Podłoże w krewetkarium fanderix 2 8,494 30-11-2012 08:39
Ostatni post: michał84



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości