Odpowiedz 
Pytanie o Czarne wody
26-01-2013, 22:32
Post: #1
Pytanie o Czarne wody
Zacznę od cytatu z Magazynu Akwarium, wybrane wątki:

"Kwaśne niczym ocet, ciemne, prawie całkowicie pozbawione życia wody wydają się jednym z najmniej przyjaznych miejsc. Są jednak domem dla wielu gatunków ryb, które mimo tak niesprzyjających warunków żyją, rozmnażają się i ewoluują.
Czarne wody Ameryki Południowej mają kolor herbaty, są bardzo przejrzyste (widoczność do 3 metrów), bardzo kwaśne do umiarkowanych (pH między 3,5 a 6) i wyjątkowo miękkie. Zawartość związków chemicznych jest śladowa. Można powiedzieć, że są prawie sterylne. Sporadycznie występują w nich rośliny i zwierzęta niższe (glony, pierwotniaki)...
W czarnej wodzie nie znajdziemy prawie żadnych roślin wodnych, którym do życia niezbędne jest światło (mimo że woda jest przejrzysta, ze względu na jej kolor pewne zakresy widma świetlnego nie docierają do większych głębokości) i które źle znoszą tak kwaśne środowisko.
Kolor i skład chemiczny wody wynika z braku podatnych na wypłukanie substancji mineralnych w skałach występujących w górnym biegu oraz odkładania się w wodzie ogromnych ilości substancji organicznych. Są to przede wszystkim liście oraz owoce spadające z drzew i spłukiwane podczas pory deszczowej. Gniją one i wydzielają garbniki oraz kwasy humusowe - substancje, które mocno zakwaszają i zabarwiają wodę na brązowo. Dno zbiorników wodnych jest zazwyczaj piaszczyste, ale pokryte grubą (20-30 cm) warstwą gnijących cząstek roślinnych. W wodzie występuje mnóstwo zbutwiałego drewna. Nie znajdziemy tu prawie żadnych skał ani kamieni.
W czarnych wodach trudno przeżyć jakimkolwiek organizmom, także rybom. Te jednak znalazły sposoby na skuteczne odżywianie się, potrafiły też wykorzystać sterylność wód. Brak pierwotniaków znacznie redukuje możliwość zapadnięcia na różne choroby. Korzenie i zgniłe liście stanowią doskonałe kryjówki przed drapieżnikami. Niektóre ryby żyją nawet w warstwie zgniłych części roślin pokrywających dno zbiorników wodnych!
Brak pierwotniaków, larw owadów i innych organizmów wodnych nie oznacza, że ryby nie mają pożywienia."

Wobec tych informacji nachodzą mnie pytania:
1. Czy w takich warunkach jest sens posiadania filtra biologicznego, tzn. wkład ceramika i plastikowe kulki?
2. Lampa UV (przepływowa) - zadania w akwarium?
3. Wówczas jak z tlenem dla ryb, czy wystarczy ruch tafli, czy bąbelki z filtra
4. Co użyć w filtrze mechanicznym?
5. Czy w takim akwarium wogóle żyją Bakterie nitryfikacyjne?
6. Jak nie ma roślin co niweluje amoniak?

Zwracam się tu do fachowców i osób mających doświadczenie w czarnych wodach. Po wielu przymiarkach decyduje się jeszcze bardziej zgłebić wiedzę na ten temat i wykorzystać to w praktyce posiadając takie akwarium.
Napiszę, że z roślin będzie w zasadzie tylko Anubias nana i pistia, akwarium 63l (60x30x35).
Obsada: Żałobniczka
Podłoże: piasek kwarcowy
Dekoracje: korzenie, liście dębu, szyszki olchy, skorupy kokosa
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-01-2013, 12:44
Post: #2
RE: Pytanie o Czarne wody
Tomayo napisał(a):1. Czy w takich warunkach jest sens posiadania filtra biologicznego, tzn. wkład ceramika i plastikowe kulki?
A dlaczego miałoby go nie być ? Co ma pochłaniać azotany i azotyny ? Tylko nie stosuj kulek plastikowych, bo to śmiech na sali. Mają bardzo małą powierzchnie dla bakterii, co innego ceramika.
Tomayo napisał(a):3. Wówczas jak z tlenem dla ryb, czy wystarczy ruch tafli, czy bąbelki z filtra
Wystarczy ruch tafli wody
Tomayo napisał(a):4. Co użyć w filtrze mechanicznym?
Gąbkę Smile
Tomayo napisał(a):6. Jak nie ma roślin co niweluje amoniak?
Dobry filtr Wink

Pytaj Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 19:33
Post: #3
RE: Pytanie o Czarne wody
1. Filtr mam wewnętrzny Tetra IN 600 do komór chce włożyć Bioceramikę - jako biologiczny - praca na najmniejszym przepuście.
2. Filtr Aquael Fan mini Qmax=260l/h czy dać Aquael Fan 1 plus Qmax=320l/h z gąbką oryginalną - jako filtr mechaniczny - praca na maxa
Który z filtrów mechanicznych wybrać?
Akwa wystartowało w sobotę na początku lutego. W tej chwili czekam za ukończeniem cyklu azotowego.
Mam czas jeszcze na dopracowanie w wyglądzie, wciąż zmieniam, ale chyba w końcu doszedłem do kompromisu. Niestety bedę miał w nim anubiasy, z pistią coś mi nie wychodzi.
Czeka mnie jeszcze uruchomienie filtra mechanicznego, bo biologiczny już od samego początku działa.
Chciałbym poznać kolegów którzy mają i tak samo jak ja siedzą w tym biotopie. Brakuje mi tego typu kontaktu, żeby sobie chociażby na ten temat pogadać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2013, 18:10
Post: #4
Odp: Pytanie o Czarne wody
Pierwsze słyszę, żeby w czarnych wodach prawie nie było życia.
Jak rozumiem, chcesz mieć akwa biotopowe z czarnymi wodami. Jeśli tak, to dlaczego chcesz do tego biotopu rodem z Ameryki Południowej lub Azji wcisnąć afrykańskie rośliny ?

Wysyłane z mojego HTC One X za pomocą Tapatalk 2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-02-2013, 20:07
Post: #5
RE: Pytanie o Czarne wody
Mowa tu pewnie o Anubiasie, narazie nie mam co z nim zrobić, a takiej rośliny nie wyrzucę (w pewnym sensie będzie mi też zużywać azotany w akwarium.
Temat dotyczy akwarium 63 litry:
http://www.akwarysci-poznan.pl/forum/sho...p?tid=3603

Już wprowadzone w życie...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-04-2013, 13:10
Post: #6
RE: Pytanie o Czarne wody
Akwa funkcjonuje, ale mimo usilnych mych starań nie mogę jednak zakwasić wody.
Woda ma piękny bursztynowy kolor, jest klarowna, mierzone jednak ph testem zoolek-u wychodzi przy tym bardziej szczegółowszym 7,2 do 7,4. W filtrze dodatkowym są szyszki olchy, które mocno mi barwią wodę, ale te ph jak na te warunki jakie chce osiagnąć wysokie. Nie natleniam dodatkowo wody, tafla jest spokojna. Mniej więcej co tydzień podmieniam wodę około 10l. na odstaną i przelaną przez armatkę torfową. Woda po przelaniu jest kwaśna (kolorek jest żółtawy czyli ph 6).
Moja teza jest taka, że Anubiasy ktore niestety mam dają tyle tlenu, że to ph nie chce spaść, bo między innymi regulacja ph jest również poprzez zawartość CO2.
Co na to grono uzytkowników?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-04-2013, 18:29
Post: #7
RE: Pytanie o Czarne wody
kupiłbym inny test i sprawdził. U mnie przekłamywał, chciałem zbić ph wody do 6, i fakt tyle test po pewnym czasie pokazał, ale później coś mnie tchnęło i kupiłem test jbl, okazało się że zoolek strasznie przekłamywał, bo w rzeczywistości ph wynosiło 5. Ten sam wynik wyszedł na teście Sery. Zoolek nie ma zbyt dokładnych testów.

Apistogramma norberti; Taeniacara candidi; Apistogramma sp.Nanay/Melgar; Apistogramma gibbiceps; Lamontichthys llanero; Nannostomus mortenthaleri; Nannostomus trifasciatus; Axelrodia riesei; Loricaria simillima; Nannoptopoma sp. Peru; Hypoptoma gulare; Rivulus rectocaudatus; Betta brownorum; Otocinclus affinis; Colisa fasciata; Rasbora hengeli; Carinotetraodon travancoricus; Neolebias unifasciatus; Danio tinwini; Poecilocharax weitzmani; Hyphessobrycon scholzei; Hemigrammus erythrozonus;
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-05-2013, 17:21
Post: #8
RE: Pytanie o Czarne wody
zdecydowanie polecam kwas. Kiedyś miałem czarne wody przy pomocy kwasu PH 6,5 Smile i szyski olchy i masz piękną herbatke Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czarne podloze Max 5 11,519 01-12-2014 17:29
Ostatni post: Max



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości