Odpowiedz 
Padające krewetki
03-01-2013, 10:22
Post: #1
Padające krewetki
Witam!
Od niedawna mam spory problem. Codziennie w moim baniaczku (30l) znajduje martwe krewetki red cherry i crystal red (B i A) tylko duże osobniki i samice z jajami. Poza krewetkami w akwarium mieszka parka CPO. Parametry jakie panują w akwa;

PH - 6
GH - 8 (stopnie niemieckie)
KH - 5 (stopnie niemieckie)
No3 - 40
Po4 - 0,25-1
badane testami zooleku

Filtracja to kubełek HW 303B. Woda jaką leje to destylka z mineralizatorem, podmiana raz w tyg ok. 40% zbiornika. Z nawozów tylko leje potas i co drugi dzień fosfor(sole rozrobione w destylce) , podaje również Co2 z butli w czasie oświetlenia zbiornika. Prosił bym o jakieś porady, może robię coś źle i o tym nie wiemSad

Pozdrawiam Marcin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 11:19
Post: #2
RE: Padające krewetki
Hej;
Wydaje mi się, że masz niezbyt ciekawe parametry.
Bardzo wysokie KH i No3. Rybom takie parametry nie szkodzą, a dla krewetek juz są za wysokie. KH dobrze jak jest utrzymane od 0-2, No3 do 20 max. Ale dziwne, że przy systematycznych podmianach na wodę destylowaną masz tak wysokie te 2 współczynniki. Zresztą uważam, że robisz trochę za duże te podmiany wody. Woda ma problem z ustabilizowaniem się. Ponoć prawidłowo jest podmieniać raz w tygodniu 20%, albo chociaż może rozbij to na 2 podmiany w tygodniu (20% i 10%). Moim zdaniem przy tak dużych podmianach z jednej strony nie pozwalasz wodzie dojrzeć, z drugiej strony zaburzasz równowagę a z trzeciej powodujesz zbyt duże wahania parametrów. A wahania parametrów są najbardziej stresujące dla krewetek.
Ale tak czy inaczej dziwne jest to wysokie No3.
Ja u siebie walczę z za wysokim Po4, jak na razie mało skutecznie. Ale Po4 nie jest tak groźne jak No3.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 11:35
Post: #3
RE: Padające krewetki
Tak wiem że KH jest wysokie ale boje się je zbić przy raczkach, a najbardziej mi na nich zależy. Podmiany robię duże gdyż filtr ma sporą pojemność, ale wezmę to pod uwagę Smile Co do wahań parametrów sprawdzam 3x w tyg i utrzymują się na stałym poziomie. Czy może się ktoś bardziej doświadczony w hodowli raków wypowiedzieć czy można obniżyć KH do poziomu 0-2?? Co do No3 mam spory problem ze zbiciem, co prawda przy podmianie spada ale z czasem szybko rośnie i zatrzymuje się na tym poziomie 40(za podłożę mam substrat Aquasubstrate II+) Staram się również karmić kilka razy dziennie małymi porcjami aby jedzonko nie zalegało na dnie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 12:05
Post: #4
RE: Padające krewetki
Parametry są fatlne.

Red cherry padają prawdopodobnie od zbyt niskiego pH, Crystale od azotanów
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 12:09
Post: #5
RE: Padające krewetki
Tylko w tym problem że z powodzeniem już rozmnażałem red cherry przy tak niskim PH. Jakieś pomysły jak zbić No3?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
03-01-2013, 12:44
Post: #6
RE: Padające krewetki
1. Masz za duże stężenie CO2 - 150 ppm. Może ta tabele nie daje do końca wiarygodnych wyników, ale ogólny pogląd już tak. Prawdopodobnie też są spore wahania pH i poziomu CO2.
[Obrazek: ph_kh_co2.gif]

2. Zbyt wysoki poziom NO3. Skoro podmianki nie pomagają to może spróbuj wymieniacza jonowego, np. tego: http://www.zoolek.pl/index.php3?id=opis_...id_lang=pl
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-01-2013, 07:25
Post: #7
RE: Padające krewetki
Dziekuje wszystkim za wypowiedzi i cenne rady. Od wczoraj wprowadzam je w zycie, za pewien czas napisze z.jakim skutkiem!Wink
Pozdrawiam Marcin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 14:18
Post: #8
RE: Padające krewetki
Witam ponownie. Problem niestety nawrócił i pożegnałem prawie cała obsadę akwarium Sad Parametry wody na tę chwile to;

Ph - 6,6
GH - 6-7
KH - 0-1
NO3 - 10
Po4 - 0

Czy ktoś mi może powiedzieć jaka jest przyczyna, co robię źle? Akwarium bardzo gęsto "zalesione", podmiany 10-15% tygodniowo (ro + mineralizator v6 biały + mikro ¼ dawki)
Z nawozów to
Co2 (1 bąbelek na 6-8sek) + co2 w "płynie" (połowa dawki)
Potas (zalecana dawka)
dodam że tak akwarium funkcjonowało na takim "systemie" prawie 2 tyg i wydawało mi się że jest ok.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 18:38
Post: #9
RE: Padające krewetki
Czy nadal w tym zbiorniku znajdują się Red Cherry , Crs i CPO ? Moim zdaniem powinieneś zaprzestać na jakiś czas dozowanie CO2 i podawanie nawozów i zobaczyć czy to podziała . Jeśli chodzi o obsadę to skup się na jednej odmianie krewetek bądź na CPO . Czy widzisz w zbiorniku oczliki , małżoraczki lub nicienie ? Jeśli nie to problem może się tyczyć dojrzałości baniaka i jego "życia" które jest naprawdę ważne przy krewetkach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 20:02
Post: #10
RE: Padające krewetki
Kolega potwierdza to co usłyszałem z ust hodowcy krewetek ma ich w granicach tysiąca i nigdy nie używa żadnych carbo ,k itp a ( niemile widziane ) osobniki w akwarium świadczą o dojrzałości zbiornika i nie szkodzą obsadzie.

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 20:31
Post: #11
RE: Padające krewetki
Zostały tylko crystalki a raczej były i ostatnie niedobitki cherry (nie daje rady odłowić wszystkiego), właśnie na hodowle cr'ek sie zdecydowałem i dążę do dobrania parametrów aby je hodować. Nie wiem czy to dobry pomysł aby przerwać nawożenie(nie mam na czym sprawdzić czy pomoże - zostały tylko otoski), mikro dodaje gdyż liście niektórych rośliny mi czarniały, a carbo leje tymczasowo gdyż mam niewielkie siedliska glonów i chce się ich pozbyć (miałem leniwe krewetki). Co do dojrzałości zbiornika, moim zdaniem jest dojrzały.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 20:32
Post: #12
RE: Padające krewetki
Kolega pisze o nicieniach a nie wypławkach, a to różnica.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 20:44 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 29-01-2013 20:46 przez HOLI.)
Post: #13
RE: Padające krewetki
Nicienie, wypławki , niby to i to szkodnik a jak się okazuje nie zmniejszają popularności krewetek nie uwierzył bym jeszcze do niedawna gdybym takiej sytuacji nie widział u doświadczonego hodowcy. Ba za to dodatki o których mówiłem typu baran itp obniżają i to bardzo. Dobre dla roślin ale nie cr, albo rybki albo akwarium jak to się mówi.

Carbo oczywiscię a nie baran ;-) proszę zobaczyć pisane na smartfon.

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 20:58
Post: #14
RE: Padające krewetki
ok niech bedzie ze dodatki nawozow moga wykonczyc obsade cr'ki. Ale czy trzeba by na to czekac az 2tyg?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-01-2013, 21:14
Post: #15
RE: Padające krewetki
Wiesz marcin91 ciężko zazwyczaj coś stwierdzić i kto się tu odezwie pewnie szkoła inna... Ją też stosowałem ale jak z równymi efektami ale jak się okazało kiedy zobaczyłem efekty bez tych rzeczy to jest jeszcze lepiej. W ogólnym stosuje ale krewetki brak, rośliny rosną może wolniej ale w czym to przeszkadza ?

Od dawna i trwale Nr -1 " Robale " Thumbup
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Padające red sakura Gerardos 19 32,505 28-10-2012 09:45
Ostatni post: maslo_82



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości