Odpowiedz 
Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
18-12-2012, 12:28
Post: #1
Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
Witam Wszystkich forumowiczów!!
Zastanawiam się jakich gabarytów butlę CO2 zakupić...
Nie ukrywam, że cena jest tu dość istotna, bo nie zamierzam za kawałek "ajzola z kurkiem" płacić 200zł.
Mam malutki zbiornik 25l, który pewnie i tak się zmniejszy po wrzuceniu do środka substratu, korzeni i kamlotów.
Pytanie jest następujące czy do takiego zbiornika wystarczy butla 0,5kg.(JBL takie produkuje), czy lepiej nabyć 1,5/2kg.??
Planuję dozować 1bąbelek gazu na sekundę i tylko podczas świecenia.
Tak więc butla nie będzie jakoś ekstremalnie eksploatowana.
Wiem, że wygodniej jest mieć większą butlę i rzadziej ją nabijać i tu pojawia się kolejne pytanie na ile może wystarczyć taka butla 0,5 kg. i 1,5/2kg.
Co by poradzili/podpowiedzieli bardziej doświadczeni akwaryści??
P.S. tak na marginesie, to chyba brakuje osobnego działu na forum poświęconego tylko CO2, chyba że się mylę to PRZEPRASZAM za zaśmiecanie forum!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2012, 12:35
Post: #2
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
0,5 kg, starcza na miesiąc dośc intensywnego dozowania, całą dobę w 112L baniaku, tak że myślę że 1,5 miesiąca spokojnie starczy przy całkowitej szczelności układu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-12-2012, 12:52
Post: #3
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
OK!!
Dziękuję za szybką odp. maslo_82!!
Teraz trzeba tylko znaleźć takie cudeńko w odpowiedniej cenie(oby Alledrogo wspomogło).
P.S. O phoenix moss`ie nie zapomniałem, nadal będę chętny jeśli pojawi się taka możliwość, ale miałem/mam taki kocioł!! Jestem w trakcie przeprowadzki, remontu i generalnie kwestie akwarystyczne musiały zejśc na boczny tor...
POZDRAWIAM!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-12-2012, 01:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-12-2012 01:52 przez jar300.)
Post: #4
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
Sądzę że do 25l spoklojnie starczy 0.5l. Ja do swojego 250l niedawno kupiłem butlę 1,5l i jeszcze nie wiem ile wystarczy za jakiś miesiąc może będe w stanie odpowiedzieć.
Z tego co widziałem to ceny podobne są czy 0,5l czy 2l. Ja za bule, elektrozawór, dyfuzorf spiek ceramiczny reduktor dałem 80zł. Szukaj używanych bo nowe dość drogo wychodzą.

Sklep zoologiczno-akwarystyczny AQUAZOO
www.aquazoo24.pl

Moje akwaria: 220l malawi z pyszczakami yellow
30l kostka aquael bojowniki + neonki
20l kostka aquael krewetkarium red cherry
10l kostka aquael krewetkarium
10l kostka aquael danio lamparcie zielone
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-12-2012, 07:45
Post: #5
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
za 80 zł to ja też chętnie kupię .....

http://globoos.digart.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-12-2012, 10:40
Post: #6
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
HEY HO!!

Dzięki za podpowiedzi i fachowe doradztwo.
Co do całego systemu CO2(reduktor, zaworek precyzyjny, elektrozawór, złączki, węże, licznik bąbli, zawór zwrotny, dyfuzor itp... itd...)to jestem zdecydowany na nowy kompletny zestaw w cenie do ok.250zł do nabycia na Alledrogo(mam nadzieję, że jak sprzęt będzie nowy to bardziej szczelny).
Tylko za butlę nie chcę przepłacać i planuje jakąś używkę o niewielkich gabarytach i chyba już mam upatrzonego faworyta...Wink

POZDRÓWKI!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-12-2012, 12:46
Post: #7
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
Małe butle drogo się ładuje więc może się okazać że w sumie jest droga . Najmniejsza butla w cenniku ładowania w Poznaniu to 0,5 kg . Tak przy okazji na butli podaje się ilość kg gazu jaką można załadować a nie litry Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-12-2012, 10:44
Post: #8
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
Ja mam do akwa 300l butlę 3,7 kg i wystarcza na +/- 6 m-c.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-12-2012, 14:40
Post: #9
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
Dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi!!
Dzisiaj pewnie będę zamawiał butlę, mój wybór padł na 0,5kg., roczna butla, dwa razy nabijana, cena nie przekroczy 100zł.
I to jest dla mnie bardzo istotne bo mógłbym nabyć większy rozmiar i dołożyć stówkę, ale zaoszczędzoną kaskę na butli wolę zainwestować w nowy "zestaw dozujący CO2". Kompletny z reduktorem, zaworkiem precyzyjnym, elektrozaworem, licznikem bąbli, zaworem zwrotnym, dyfuzorem, szklaną "U" rurką itd...
A przy litrażu brutto 25l., dozowaniu CO2 tylko podczas świecenia, z nowym(szczelnym mam nadzieję)zestawem CO2 jeśli nabijanie będzie raz na 2/3miesiące to będę usatysfakcjonowanySmile
POZDROWIENIA!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-12-2012, 22:34
Post: #10
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
No tylko raczej załóż że dyfuzror dołączony do zestawu nie jest wart funta kłaków Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-12-2012, 00:19
Post: #11
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
Tego się obawiam... Prześledziłem już kilka tematów dotyczących dyfuzora CO2, na różnych forach i opinie na temat tych zestawowych są przygniatające:/
Zależy mi na szklanym małym/nano "dyfuzorku", który godny polecenia??
Produktów marki ADA proszę nie wpisywać bo kaski brak na takie wydatki, jakaś godna alternatywa za rozsądny pieniądz??
Będę wdzięczny za podpowiedzi!!
POZDRAWIAM!!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-12-2012, 16:17
Post: #12
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
alarmowiec napisał(a):Małe butle drogo się ładuje więc może się okazać że w sumie jest droga .

Ja nabiłem dziś w lesznie i koszt nabicia 1kg gazu to 5zł. Za 1,5 kg zapłaciłem 10 zł a dostałałem do tego nowe uszczelki na łaczenie reduktora z butlą więc czy tak drogo wychodzi to ja nie wiem .

Sklep zoologiczno-akwarystyczny AQUAZOO
www.aquazoo24.pl

Moje akwaria: 220l malawi z pyszczakami yellow
30l kostka aquael bojowniki + neonki
20l kostka aquael krewetkarium red cherry
10l kostka aquael krewetkarium
10l kostka aquael danio lamparcie zielone
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-12-2012, 00:00
Post: #13
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
Pisałem o Poznaniu . Wystarczy pojechać do Przeźmierowa i i już jest taniej tylko jak doliczy się dojazd to wyjdzie więcej niż dopłata na straty w wężach Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2012, 02:09
Post: #14
Shocked RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
witam!!male pytanko zamierzam podawac co2 z butli do 180 l akwarium swiatlo mam 2 razy 30 watt t8 czy starczy takie czy musze dodac wiecej dzieki
Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
27-12-2012, 10:45
Post: #15
RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika??
Witam!
Z tego co się orientuję to wychodzi u Ciebie po przeliczeniu 0,33 watt`a na litr..., a to nie jest zbyt dużo, wręcz malutko przy dozowaniu CO2.
Pisze się, że potrzebne minimum do bujnego wzrostu roślin przy dozowani CO2 w zbiornikach HT to 0,5 watt`a na litr...
Bo po co nawozić CO2-niezbędnym składnikiem w procesach fotosyntezy, jak zabraknnie drugiego niezbędnego czynnika czyli światła...
To jest teoria przeczytana i nie sprawdzona w praktyce, bo sam nie nawoziłem nigdy gazem!!
Może bardziej doświadczeni koledzy podpowiedzą jak to u Nich wygląda w praktyce...
Proporcje co do światła i CO2 i jak wygląda wzrost roślin...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości