Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Nawożenie (/forumdisplay.php?fid=32)
+--- Wątek: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? (/showthread.php?tid=3784)

Strony: 1 2


Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - Kfahura - 18-12-2012 12:28

Witam Wszystkich forumowiczów!!
Zastanawiam się jakich gabarytów butlę CO2 zakupić...
Nie ukrywam, że cena jest tu dość istotna, bo nie zamierzam za kawałek "ajzola z kurkiem" płacić 200zł.
Mam malutki zbiornik 25l, który pewnie i tak się zmniejszy po wrzuceniu do środka substratu, korzeni i kamlotów.
Pytanie jest następujące czy do takiego zbiornika wystarczy butla 0,5kg.(JBL takie produkuje), czy lepiej nabyć 1,5/2kg.??
Planuję dozować 1bąbelek gazu na sekundę i tylko podczas świecenia.
Tak więc butla nie będzie jakoś ekstremalnie eksploatowana.
Wiem, że wygodniej jest mieć większą butlę i rzadziej ją nabijać i tu pojawia się kolejne pytanie na ile może wystarczyć taka butla 0,5 kg. i 1,5/2kg.
Co by poradzili/podpowiedzieli bardziej doświadczeni akwaryści??
P.S. tak na marginesie, to chyba brakuje osobnego działu na forum poświęconego tylko CO2, chyba że się mylę to PRZEPRASZAM za zaśmiecanie forum!!


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - maslo_82 - 18-12-2012 12:35

0,5 kg, starcza na miesiąc dośc intensywnego dozowania, całą dobę w 112L baniaku, tak że myślę że 1,5 miesiąca spokojnie starczy przy całkowitej szczelności układu.


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - Kfahura - 18-12-2012 12:52

OK!!
Dziękuję za szybką odp. maslo_82!!
Teraz trzeba tylko znaleźć takie cudeńko w odpowiedniej cenie(oby Alledrogo wspomogło).
P.S. O phoenix moss`ie nie zapomniałem, nadal będę chętny jeśli pojawi się taka możliwość, ale miałem/mam taki kocioł!! Jestem w trakcie przeprowadzki, remontu i generalnie kwestie akwarystyczne musiały zejśc na boczny tor...
POZDRAWIAM!!


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - jar300 - 19-12-2012 01:51

Sądzę że do 25l spoklojnie starczy 0.5l. Ja do swojego 250l niedawno kupiłem butlę 1,5l i jeszcze nie wiem ile wystarczy za jakiś miesiąc może będe w stanie odpowiedzieć.
Z tego co widziałem to ceny podobne są czy 0,5l czy 2l. Ja za bule, elektrozawór, dyfuzorf spiek ceramiczny reduktor dałem 80zł. Szukaj używanych bo nowe dość drogo wychodzą.


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - globoos - 19-12-2012 07:45

za 80 zł to ja też chętnie kupię .....


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - Kfahura - 19-12-2012 10:40

HEY HO!!

Dzięki za podpowiedzi i fachowe doradztwo.
Co do całego systemu CO2(reduktor, zaworek precyzyjny, elektrozawór, złączki, węże, licznik bąbli, zawór zwrotny, dyfuzor itp... itd...)to jestem zdecydowany na nowy kompletny zestaw w cenie do ok.250zł do nabycia na Alledrogo(mam nadzieję, że jak sprzęt będzie nowy to bardziej szczelny).
Tylko za butlę nie chcę przepłacać i planuje jakąś używkę o niewielkich gabarytach i chyba już mam upatrzonego faworyta...Wink

POZDRÓWKI!!


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - alarmowiec - 19-12-2012 12:46

Małe butle drogo się ładuje więc może się okazać że w sumie jest droga . Najmniejsza butla w cenniku ładowania w Poznaniu to 0,5 kg . Tak przy okazji na butli podaje się ilość kg gazu jaką można załadować a nie litry Smile


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - pacmann - 21-12-2012 10:44

Ja mam do akwa 300l butlę 3,7 kg i wystarcza na +/- 6 m-c.


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - Kfahura - 21-12-2012 14:40

Dzięki za zainteresowanie i podpowiedzi!!
Dzisiaj pewnie będę zamawiał butlę, mój wybór padł na 0,5kg., roczna butla, dwa razy nabijana, cena nie przekroczy 100zł.
I to jest dla mnie bardzo istotne bo mógłbym nabyć większy rozmiar i dołożyć stówkę, ale zaoszczędzoną kaskę na butli wolę zainwestować w nowy "zestaw dozujący CO2". Kompletny z reduktorem, zaworkiem precyzyjnym, elektrozaworem, licznikem bąbli, zaworem zwrotnym, dyfuzorem, szklaną "U" rurką itd...
A przy litrażu brutto 25l., dozowaniu CO2 tylko podczas świecenia, z nowym(szczelnym mam nadzieję)zestawem CO2 jeśli nabijanie będzie raz na 2/3miesiące to będę usatysfakcjonowanySmile
POZDROWIENIA!!


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - maslo_82 - 21-12-2012 22:34

No tylko raczej załóż że dyfuzror dołączony do zestawu nie jest wart funta kłaków Smile


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - Kfahura - 22-12-2012 00:19

Tego się obawiam... Prześledziłem już kilka tematów dotyczących dyfuzora CO2, na różnych forach i opinie na temat tych zestawowych są przygniatające:/
Zależy mi na szklanym małym/nano "dyfuzorku", który godny polecenia??
Produktów marki ADA proszę nie wpisywać bo kaski brak na takie wydatki, jakaś godna alternatywa za rozsądny pieniądz??
Będę wdzięczny za podpowiedzi!!
POZDRAWIAM!!


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - jar300 - 22-12-2012 16:17

alarmowiec napisał(a):Małe butle drogo się ładuje więc może się okazać że w sumie jest droga .

Ja nabiłem dziś w lesznie i koszt nabicia 1kg gazu to 5zł. Za 1,5 kg zapłaciłem 10 zł a dostałałem do tego nowe uszczelki na łaczenie reduktora z butlą więc czy tak drogo wychodzi to ja nie wiem .


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - alarmowiec - 23-12-2012 00:00

Pisałem o Poznaniu . Wystarczy pojechać do Przeźmierowa i i już jest taniej tylko jak doliczy się dojazd to wyjdzie więcej niż dopłata na straty w wężach Smile


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - basta2085 - 27-12-2012 02:09

witam!!male pytanko zamierzam podawac co2 z butli do 180 l akwarium swiatlo mam 2 razy 30 watt t8 czy starczy takie czy musze dodac wiecej dzieki
Smile


RE: Jak dobrać butlę CO2 do zbiornika?? - Kfahura - 27-12-2012 10:45

Witam!
Z tego co się orientuję to wychodzi u Ciebie po przeliczeniu 0,33 watt`a na litr..., a to nie jest zbyt dużo, wręcz malutko przy dozowaniu CO2.
Pisze się, że potrzebne minimum do bujnego wzrostu roślin przy dozowani CO2 w zbiornikach HT to 0,5 watt`a na litr...
Bo po co nawozić CO2-niezbędnym składnikiem w procesach fotosyntezy, jak zabraknnie drugiego niezbędnego czynnika czyli światła...
To jest teoria przeczytana i nie sprawdzona w praktyce, bo sam nie nawoziłem nigdy gazem!!
Może bardziej doświadczeni koledzy podpowiedzą jak to u Nich wygląda w praktyce...
Proporcje co do światła i CO2 i jak wygląda wzrost roślin...