Wątek zamknięty 
szczelność zestwu co2
17-11-2012, 14:04
Post: #1
szczelność zestwu co2
Wiem,
że dla niektórych może to być głupie pytanie ale chciałem się spytać jak prawidłowo podłączyć butle z reduktorem . Pytam się ponieważ kiedy odkręcę butle do gaz wychodzi mi na tej śrubie łączącej. Patrzyłem już na odkręconym i zakręconym reduktorze i ciągle gdzieś wylatuje. Liczę na Wasza pomoc.
Oczywiście mam zamontowaną uszczelkę pomiędzy reduktorem, a butlą.
Pozdrawiam
Piotrek
Znajdź wszystkie posty użytkownika
17-11-2012, 14:33
Post: #2
RE: szczelność zestwu co2
Sprawdź czy śruba jest równo i dobrze (mocno) przykręcona.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
17-11-2012, 16:10
Post: #3
RE: szczelność zestwu co2
Cześć,
Co prawda takiego sprzętu nie mam... Ale może spróbuj skręcić to na taśmę teflonowa?
Ewentualnie możne inna uszczelka.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
17-11-2012, 16:19
Post: #4
RE: szczelność zestwu co2
Użyj więcej siły do przykręcenia , jeżeli leci to nakrętką , tylko pytanie czy ta uszczelka nie jest już wyrobiona ?

Cool pozdrawiam Gerard
Znajdź wszystkie posty użytkownika
20-11-2012, 23:48
Post: #5
RE: szczelność zestwu co2
niestety Wasze rady nie pomogły Sad
wymiana uszczelki na nową, uszczelnienie taśmą teflonową i dalej leci Angry
Znajdź wszystkie posty użytkownika
21-11-2012, 00:10
Post: #6
RE: szczelność zestwu co2
Kolego na złączu reduktor butla uszczelka powinna uszczelnić układ bez udziału dodatkowych taśm i dodatkowych elementów . Jeśli tak nie jest to by znaczyło że płaszczyzny reduktora lub zaworu są bardzo uszkodzone ale to byłoby widać lub któryś z tych elementów jest pęknięty . Jest też pytanie czy aby ta nieszczelność jest na złączu a nie na zaworze butli co jest dość częste .
Robiłeś próbę zanurzając cały układ pod wodą ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
28-12-2012, 19:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-12-2012 20:02 przez jar300.)
Post: #7
RE: szczelność zestwu co2
A jakiej uszczelki używasz? Jeśli coś ala papierowej to spróbój plastikowej. albo odwrotenie. Też mi leciało przy papierowej bo bardzo łatwo się odkształca. Zabierz butlę z reduktorem tam gdzie napełniasz to ci powinni sprawdzić gdzie leci.

Sposób który przeczytałem w necie: wszystko skręcasz posypujesz mąką wszędzie wokoło na reduktor itp. I puszczasz na maksa gaz jeśli gdzieś ucieka to wiesz gdzie dokładnie ucieka. UWAGA: sposób nie wypróbowany tylko wyczytany.

Sklep zoologiczno-akwarystyczny AQUAZOO
www.aquazoo24.pl

Moje akwaria: 220l malawi z pyszczakami yellow
30l kostka aquael bojowniki + neonki
20l kostka aquael krewetkarium red cherry
10l kostka aquael krewetkarium
10l kostka aquael danio lamparcie zielone
Znajdź wszystkie posty użytkownika
07-11-2014, 18:35
Post: #8
RE: szczelność zestwu co2
Co2 1,5kg w moim 144l. starcza minimum na 4 miesiące, od pewnego czasu dzieją się cuda niewidy.
Tankowanie miesiąc temu i koniec. Tankowanie 3dni temu+sprawdzanie szczelności , odwróciłem butle i z całym układem (butla, reduktor, zaworek przeciwzrotny) do wiaderka z wodą, puszcza lekko pod zaworem głównym butli. Zawór wykręcony, popatrzyłem co jest w środku Smile są dwie uszczelki, być może już się zużyły. DZiś tankowałem na Krańcowej, chciałem aby mi te uszczelki powymieniali , pan stwierdził że jeśi będzie lecieć pod zaworem to czeka mnie wymiana zaworu. Oni sami nie mają Sad mam sobie gdzieś kupić. Szczelności też nie mogli sprawdzić - gaz ucieka tylko przy odkręconej butli.

Ogólnie porażka. Zawór na butli został dokręcony o pół obrotu na imadle Smile Zachodzę do domu podłączam, teraz sprawdzam co jakiś czas pod wodą, na tą chwile nic nie leci.

Poza allegro gdzieś kupię w poznaniu ten zawór lub uszczelki do niego w spawalniczych ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
08-11-2014, 13:44
Post: #9
RE: szczelność zestwu co2
Nie wiem jak to jest z butlami na CO2 ,ale w sprzęcie do nurkowania jeżeli gdzieś ucieka powietrze to zawsze winne są o-ringi.Dziwna wydaje mi się uwaga o konieczności wymiany zaworu-na ale mogę się mylić.
Spróbujcie w internecie znaleźć serwis kit do swoich zaworów.
Do ilu barów bijecie swoje butle?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
08-11-2014, 14:01 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2014 14:03 przez alarmowiec.)
Post: #10
RE: szczelność zestwu co2
Kolego butle do akwarium ładuje się daleko dalej niż do nurkowania . Bary się nie zmieniają a zmienia się tylko ich waga więc twoje pytanie jest błędne. Jak napisałeś nie wiesz jak to jest z butlami do CO2 i to jedno jest prawdą. Zawór główny może być nieszczelny i to nie jest rzadkością . Często uszczelniane były pakułami i wtedy dokręcanie go pomagało.

Nowe zawory dostaniesz w firmie "Fachman" na ul. Głogowskiej lub Grunwaldzkiej Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
08-11-2014, 14:15
Post: #11
RE: szczelność zestwu co2
Chyba "Fachowiec" Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
08-11-2014, 18:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2014 19:05 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #12
RE: szczelność zestwu co2
alarmowiec napisał(a):Kolego butle do akwarium ładuje się daleko dalej niż do nurkowania

Nie bardzo wiem o czym piszesz,że niby butle akwarystyczne ładuje się wyższym ciśnieniem niż nurkowe?
Nie twierdziłem ,że zawór nie może być nieszczelny ,mówiłem ,że z reguły winne są o-ringi.Sprawdziłem sobie te zaworki i uszczelnienie jest na o-ringach,może w XXw ktoś jeszcze uszczelnia butle ciśnieniowe na pakuły ,ale nie sądzę ,żeby takie zestawy przeszły badania UDT
alarmowiec napisał(a):Bary się nie zmieniają a zmienia się tylko ich waga więc twoje pytanie jest błędne
A tego to już w ogóle nie rozumiem.Jak to bary się nie zmieniają.Wciąż masz takie samo ciśnienie? Perpetum mobileSmile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
08-11-2014, 19:17
Post: #13
RE: szczelność zestwu co2
Butle z co2 ładuje się na kilogramy gazu bo co2 tak naprawdę się przelewa a nie spreza i dopóki w butli jest co2 w formie cieklej to gaz który unosi się ponad cieczą ma 80 barów ciśnienie. Butle nurkowe nabijamy do 200 lub 300 barów ale tam gaz sprezamy. Tak to wygląda.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
08-11-2014, 19:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-11-2014 19:34 przez alarmowiec. Powód: Nowe informacje)
Post: #14
RE: szczelność zestwu co2
Widzisz kolego nadal wykazujesz zupełną ignorancję w temacie.
W butli do nurkowania jest zupełnie inny gaz a właściwie mieszanka gazów o zupełnie innych własnościach niż CO2 i tam faktycznie ładuje się do ciśnienia. Z CO2 jest inaczej może koledzy umieszczą na forum link do wykładu w tym roku na KMRW . Ja pójdę trochę na skróty i zacytuje moją wypowiedź na RA w temacie ciśnienia w butli CO2.
Link do dyskusji Ciśnienie w butli CO2 100 barów

Cytat:Temat wałkowany a nadal nie rozumiemy zjawiska .
Wszystko wyjaśnia tzw. wykres fazowy CO2. Co z niego wynika.
W początkowej fazie ładowania CO2 w butli jest w formie gazowej . Dalej ładując rośnie ciśnienie a gaz się zagęszcza aż osiągnie gęstość tzw. gazu nasyconego. Dalsze ładowanie już nie powoduje wzrostu ciśnienia natomiast "nadwyżka" gazu przechodzi do formy ciekłej. Im więcej ładujemy gazu tym więcej CO2 przechodzi do stanu cieczy.
W butli prawidłowo naładowanej CO2 jest w formie gazu nasyconego tzn. formie ciekłej i gazowej jednocześnie. Jego ciśnienie nie zmienia się i zależy tylko od temperatury i dla wszystkich butli jest ono takie same (dlatego napełniamy na kg gazu a nie na ciśnienie) . Prawidłowo naładowana butla do pełna (czyli zgodnie z danymi na butli) ma ok. 2/3 CO2 w formie ciekłej reszta to gaz nasycony . Ciśnienie zależy tylko od temperatury i nie przekracza 73,7 Bara. Może ono wzrosnąć tylko wtedy gdy cały gaz przejdzie do formy ciekłej to znaczy gdy naładujemy (nalejemy ) go za dużo lub gdy temperatura w butli przekroczy 31 stopni. Skąd te wartości otóż powyżej temp. 31 stopni i cisnieniu 74 bara CO2 w butli zmienia swój stan i przechodzi w płyn nadkrytyczny. Jest to ciecz którą między innymi można sprężać jak gaz zatem ciśnienie w butli może zmieniać się dowolnie.
Jakie wnioski :
1. Ciśnienie w butli jest wartością stałą dla danej temp. CO2 i między 20 a 30 stopni może się zmieniać między
50-70 barów.
2. Ciśnienie powyżej 75 Barów wystąpi w temp. powyżej 31 stopni lub gdy w butli jest zbyt dużo gazu (już tylko
w formie ciekłej )
3. O tym czy butla jest do CO2 decyduje głównie zawór bezpieczeństwa który dla CO2 powinien być ustawiony
na 100 barów jeśli zdarzy się nam wyższa wartość ciśnienia w butli to świadczy o tym że butla była przeznaczona do innego gazu lub zawór jest uszkodzony.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
08-11-2014, 19:55
Post: #15
Odp: szczelność zestwu co2
Jest uszczelka płaska i oring .

Co do całego zaworu jest przykrecony do butli na taśmę teflonowa ale tam jest szczelne. Przeciek jest przy pokretle.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Wątek zamknięty 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości