Odpowiedz 
Oświetlenie akwarium diodami Cree
24-11-2012, 22:21
Post: #16
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Taśmy jednak, drogi Alarmowcu, nadają się do oświetlenia akwarium. Przypominam, że ciągle mówię o akwarium dla Tanganiki ( skałki i ograniczona ilość roślin). Nie odzywałem sie przez 2 miesiące, bo po prostu zrobiłem takie oświetlenie i jak na razie spisuje się bardzo dobrze. Ponieważ mam blisko 19W=4,5m*4,8W/m, stąd daje to wg Twoich obliczeń blisko 1000lm. Mi to w zupełności wystarcza. Ważne, że widzę ryby :-)
Inna rzecz, że na powierzchni mam rogatka i rośnie jak głupi. Aha i zero grzania się.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2012, 22:36
Post: #17
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Tylko po co używać dużo gorszego światła 19W które daje tyla samo lumenów co świetlówka 10 W Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-11-2012, 23:50
Post: #18
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Jakoś nie znam świetlówek 10 w żeby miały 1000lm ?
Odpowiedz cytując ten post
26-11-2012, 03:04
Post: #19
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Z tego co wiem to DecoLight AquaEla, 11W ma coś koło tego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-03-2013, 20:20
Post: #20
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
A próbował ktoś coś takiego http://allegro.pl/swietlowka-led-t8-60cm...69908.html .
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 12:19
Post: #21
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
10 Wat czyli wg opisu około 80 lm z 60 cm to kiepskie światło Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-03-2013, 14:51
Post: #22
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Mam kostkę diversa 30l z 7.2 W led i rośliny rosną rewelacyjnie dlatego zastanawiam się jak by do 112l wstawić 3- 4 sztuki po 10W .
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2013, 18:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2013 18:33 przez Happy.)
Post: #23
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
jezeli chodzi o LEDy to radze troche poczytac bo widze ze troche w poprzedniej epoce jeszcze siedzicie.
ja musialem sie doksztalcic jak sobie cale mieszkanie oswietlalem LEDami.

jasność- 1m ciepła 700 lumen

zimna 750 lumen

co dla 5x1m daje od 3500 do 3750 lumenów

http://allegro.pl/tasma-listwa-300-led-s...21365.html

i pytanie do tych co juz maja ledy czy zimne swiatlo sie nada dla roslinek ??

co do grzania to cala kuchnie mam na 5m tasmy led i nawet po wieczorze przy gotujachych sie garach i paru godzinach pracy non stop tasmy sie nie grzeja jedynie cieply jest zasilacz ale to normalne.
jedyne co to tasmy 3M ktore sa na nich sa tragiczne i polecam odrazu na jakas tasme piankowa dwustronna podklejac.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2013, 19:31 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2013 19:35 przez Mikołaj.)
Post: #24
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Up Panie ile Wat na metr bo coś mi te lumeny się nie zgadzają 12V czy 24V

(09-07-2013 18:28 )Happy napisał(a):  co dla 5x1m daje od 3500 do 3750 lumenów

co do sumowania wierzyć mi się nie chce na takie wyniki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2013, 19:41 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-07-2013 19:42 przez edison.)
Post: #25
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Taśma 300 led 72 wat 5metrów ma 4200 lumenów
Barwa światła może i być 6500K ale czy spectrum światła jest korzystne dla roślin? bo taką szczegółową specyfikacje można dostać tylko od Cree
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-07-2013, 23:07
Post: #26
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
no wlasnie to jest najwieksze pytanie. bo na Cree do 200l to pewnie majatek trzebaby zostawic.
ale pewnie ktos juz ma u siebie zwykle tasmy moze nawet nie tak mocne i daja rade (albo nie) .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2013, 00:18
Post: #27
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
No to zacznijmy od tego drogi kolego że taśmy nadają się do przylepiania na półkach lub wnękach ścian dla nadania nastroju ale nie do oświetlania pomieszczeń czy akwarium a to dlatego że mają zupełnie tragiczny sposób pozbywania się ciepła ( bardzo duża rezystancja termiczna i mała radiacja ) . To pozwala na stosowanie diod najwyżej 0,2 W i powoduje że żeby uzyskać jakąś tam przyzwoitą ilość lumenów musimy użyć ich setki . Dostępne na naszym rynku taśmy zbudowane są na diodach już bardzo archaicznych .
Dioda ciepła czy zimna jeśli chodzi o rośliny.nie daje nam niczego bo różni się tylko subiektywną barwą wynikającą z mniejszej lub większej ilości barwy niebieskiej .
Co do diod Cree to już zupełnie nie rozumiem tej fascynacji. Firma Cree jako jedyna sprzedaje diody segregowane tzw. binami czyli dokonuje selekcji w barwach których oko już nie potrafi rozróżnić ( elipsy Mac Adama) . Dla dociekliwych
Link
Ma to znaczenie dal producenta zapewniając że grupa diod umieszczona obok siebie będzie świecić tą samą barwą. Różnice są tak małe że można je rozróżnić tylko jak świecą koło siebie i akurat dla roślin czy będą rosły czy nie to już zupełnie nie ma znaczenia.
Zresztą ta firma na razie nie może się pochwalić diodą o CRI większym niż 85 (chyba że o czymś nie wiem ) a prym wiodą zupełnie inni producenci .
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2013, 09:42
Post: #28
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
To też nie do końca tak z tymi taśmami. Zgoda, że się grzeją ale już nie zgodzę się, że w związku z tym nadają się na półki czy wnęki.
Taśmy pokryte silikonem przyklejone w takich miejscach przepalają się bardzo szybko jeśli używane sa w sposób ciągły. Taśmy bez silikonu grzeją się tak samo ale z racji braku silikonu oddają ciepło łatwiej i żyją dłużej.
Każda taśma powinna być naklejona na coś co jest w stanie pełnić funkcję radiatora.
Co do światła jakie dają i na ile jest ono korzystne dla roślin to ja oceniam jedynie patrząc na wzrost roślin. U siebie mam 1,8m taśmy 5050 (14,4W/m), biała zimna, bez silikonu, na pokrywie z plexi ok 2cm nad wodą, akwarium 96litrów (80x30x40).
Tak wyglądało 17 czerwca:
[Obrazek: ceiu.jpg]

a tak wygląda dziś:
[Obrazek: 770v.jpg]

Konstrukcja jest prosta i wygląda tak:
[Obrazek: 6j50.jpg]
[Obrazek: zd1w.jpg]

Zatem patrząc na akwa widać, że realnie środek oświetlają dwa rządki tylne bo pierwszy świeci na wgłębkę i pistię.

A co do sensowności pod względem ekonomicznym to mam wątpliwości wynikające z parametrów zasilaczy LED. Nikt nie podaje sprawności ale ich silne nagrzewanie źle wróży. Jak nabędę watomierz to może coś więcej da się stwierdzić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2013, 13:15
Post: #29
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
czytam coraz wiecej o ledach i coraz wiecej znajduje dzialajacych (rosnacych) zbiornikow. doczytalem ze jak ktos ma bardzo parcie na roslinki i szybki wzrost to nalezy oswietlenie uzupelnic o czerwone i niebieskie ledy w proporcji 3:1 (3 czerwone na 1 niebieski) bo te barwy przyspieszaja rozwoj roslinek. a w zwylkych bialych najczesciej spektrum jest biedniejsze w tych barwach.
"W oświetleniu akwarium roślinnego główna role odgrywa widmo a nie jak się powszechnie uważa -moc podana w Wattach .
W zasadzie można by się skupić na dwóch pasmach -czerwonym do pomarańczowego i niebieskim do fioletowego."
drogi bo drogi ale przyklad takiej lampy http://allegro.pl/225-led-lamp-plant-gro...01661.html
liczenie watow wedlug swietlowkowego przelicznika tez mija sie z celem.
facet przy 200l i 50W z ledow ma rosnace roslinki gdzie przy starym przeliczniku 0.25W/l powinna byc katastrofa.
a no i sa juz gotowe swietlowki ledowe z odpowiednio dobranym spektrum ktore w zupelnosci wystarczaja same -- ale sa drogie Sad przyklad http://allegro.pl/nowosc-super-wydajna-l...73431.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2013, 15:52
Post: #30
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Wszystkie akwaria są jakoś tak tylko zielone. Charakterystyki tych diod są wszystkich takie same tylko producent inny ( czy na pewno?). Ta dla roślin całkiem dobra tylko jak akwa w takim świetle wygląda Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Oświetlenie akwarium w pokrywie 45 cm (45L) aamis 3 9,396 09-09-2010 15:44
Ostatni post: Codranger



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości