Odpowiedz 
Oświetlenie akwarium diodami Cree
18-09-2012, 17:52
Post: #1
Oświetlenie akwarium diodami Cree
Witam
Czy ktoś z koleżanek/kolegów ma może takie ustrojstwo ? Albo coś w tym zakresie kombinował ?
Skąd temat? Mam niewielkie akwarium ( 50 + 25 filtr za akwarium). Z roślinnego przerzuciłem się skałki i prawie całkowity brak roślin ( kilka anubiasów)-Tanganika. Dotychczasowe oświetlenie T5 powoduje, że na skałkach pojawiły się glony. Chcąc tego uniknąć zainteresowałem się właśnie diodami Cree.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2012, 17:59
Post: #2
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Na pewno kolega Alarmowiec ci wszystko ładnie wytłumaczy - miał wykład na ten temat we Wrocławiu.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2012, 18:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-09-2012 18:46 przez arrowb.)
Post: #3
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
witam,

ja swego czasu oswietlalem morskie tymi ledami:

[Obrazek: P1040185.JPG]

iecej fotek: https://picasaweb.google.com/10289844179...paLEDCree#

Jedno terrarium w pracy oswietlam Cree 6500K.

Nie rozumiem kwestii pojawienia sie glonow, swiatlo moze wystapic jako jeden z czynnikow, ale nie jako jedyny.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2012, 19:35
Post: #4
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Pytanie do Arrowb
Oglądnąłem te fotki i mam pytanie dot. zdjęcia z prawej strony. Co to za
ustrojstwo ? Występuje toto również na dołączonym zdjęciu na dole. Są to
może zasilacze ?
Rozumiem również, że mocno się grzeją przy nominalnym prądzie, stąd te wentylatorki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2012, 20:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 18-09-2012 20:13 przez Gerardos.)
Post: #5
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Tak kolego są to zasilacze
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2012, 20:35
Post: #6
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Dokladnie zasilacze. Diod im maja chlodniej tym dluzej dzialaja. Wiatraczki 12v dwie sztuki

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2012, 20:41
Post: #7
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Ja się zastanawiałem na takim czymś http://allegro.pl/oprawa-lampa-naswietla...21970.html
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2012, 20:51
Post: #8
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Z mojej wiedzy na temat diód , niestety diody nie są dobrym rozwiązaniem do baniaków " roślinnych " , ponieważ nadal nie dają widma które " pożerają" rośliny.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-09-2012, 23:04
Post: #9
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
No to właśnie chciałem przekazać we Wrocławiu . Ponad 90% obecnie diod na rynku to diody z żółtym luminoforem czyli żółta świetlówka Smile . Zwłaszcza te o dużych lm/W . Jest w tym świetle dużo niebieskiego w niektórych modelach nawet ultrafioletu zwłaszcza w wysokich temp. więc w akwarystyce morskiej mogą się lepiej sprawdzać . Na razie o ogrodnikach się nie myśli ale przyjdzie i nas nas kolej . W tej chwili można sobie radzić uzupełniając spektrum barwami podstawowymi ale to tylko półśrodek Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-09-2012, 09:44
Post: #10
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Szanowni koledzy Gerardos i Alarmowiec. Bądźcie łaskawi przeczytać mój post na początku, a potem piszcie sobie o roślinkach i odpowiednich widmach. Moim celem jest tylko i wyłącznie oświetlenie akwarium. Uf, no to tyle.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-09-2012, 10:30
Post: #11
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
hej,

kup sobie w takim razie halogeny z ledami smd i po sprawie, sa na 230 V powinny zmiescic sie w obudowie.

Za stuke zaplacisz jakies 27 zl.

Jesli jest dlugie na 50 cm to dalbym trzy takie halogeny, a od biedy i dwa wystarcza.

Z tymi ledami to juz sie gubie, wabi kusa na ledach nie wypalilo wogole, natomiast ledy + swietlowka energooszczegna owszem.

W pracy mam mala kostke 27L, oswietlona jednym halogenem z diodami, nadwodka rosnie az milo. Rosliny ladowe nie wszystkie chca rosnac pod ledami, liscie robia sie fioletowe. A inne radza sobie dobrze.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
19-09-2012, 10:52 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 19-09-2012 10:53 przez alarmowiec.)
Post: #12
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Ok właśnie przeczytałem jeśli chcesz mieć jeszcze więcej nitek to Cree jak i inne jak najbardziej się do tego nadają Smile . Led dają ci jedynie lepszą możliwość dobrania sobie ilości światła i tak ograniczyć ilość glonów. Spektrum współczesnych diod jeszcze zostawia dużo do życzenia . Wybierz jakąś neutralną z wysokim CRI i nie za dużo . Z opisu nie wynika jak duży jest ten zbiornik . Co to jest małe akwarium 50 litrów Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2012, 18:39
Post: #13
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Po przeszukaniu internetu zrobię jednak trochę inne oświetlenie z diód SMD 3528.
Może to kolegów zainteresuje. Można wykorzystać taśmę Led. Na Allegro są
w odcinkach 5 metrowych za ok. 40 zł, ktore można przycinać na odcinki krótsze.
Z jednej strony mają taśmę klejącą 3M, tak że nie ma problemu z zamocowaniem.
Do tego zasilacz 12V - są na Allegro specjalizowane do LED. Wyczaiłem także
poznańską firmę ( ul. Ostrowska 356) sprzedającą 1 metrowe profile aluminiowe
o różnych kształtach ( które można przyciąć na dowolną długość), w które wkleić
można odcinki taśmy LED, a od góry wsunąć w profil tzw klosz. Jest to element z
tworzywa sztucznego,rozpraszający światło. Mają także zaślepki na końcach profili,
zamykające cały układ.
Jeszcze co do diód, to Cree są rzeczywiście najmocniejsze ale w taśmach oferowane
są na Allegro też diody SMD 5050 o dużej jasności ( znacznie droższe). Diody o kolorze
biały zimny mają temperaturę barwy 6500 K, czyli odpowiednik naszego światła dziennego.
Gdyby kogoś ten temat zainteresował, niech nie szuka na Allegro w dziale Akwarystyka,
tylko wywoła hasło "taśma LED".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2012, 20:51 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-09-2012 20:51 przez Gerardos. Powód: Nowe informacje)
Post: #14
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Jeśli mogę coś napisać i zaproponować do powyższego tematu taśm diodowych to polecam Ci sklep internetowy ModernHome , mają dobre ceny jeśli chodzi o diody i przesyłka praktycznie w domu jest na drugi dzień i masz tam te rodzaje taśm które wymieniłeś , moim zdaniem w dobrych cenach .
http://www.modernhome.pl/cat-pol-1187273...D-SMD.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-09-2012, 21:48
Post: #15
RE: Oświetlenie akwarium diodami Cree
Taśmy nie nadają się do oświetlania akwarium .
Raz że mają beznadziejne diody ,
dwa że mają co najwyżej 50lm z wata ,
trzy że jak będziesz chciał uzyskać jakąś większą moc to tak się grzeją że gazy z żywic wytrują ci ryby , cztery taśma daje tak złą przewodność termiczną że diody długo nie pożyją ,
pięć pseudo źródła prądowe z rezystorów dają bardzo słabą sprawność układu ,
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Oświetlenie akwarium w pokrywie 45 cm (45L) aamis 3 9,392 09-09-2010 15:44
Ostatni post: Codranger



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości