Odpowiedz 
AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
14-08-2012, 23:26
Post: #1
AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
Witam.
Niebawem zakładam akwa 54l 60x30x30 i mam dylemat co do podłoża.
Chciałbym w miarę tanio, a dobrze przygotować podłoże i wybór padł na AQUA ART SUBSTRAT II i AQUATIC NATURE PRO SOIL.

Podłoże Aqua Art'u za 8l (mały i duzy worek) wychodzi ok. 83zł, a za Pro Soil 77zł więc różnica nie jest wielka.

Chciałbym poznać wasze opinie na temat tych dwóch podłoży.
W którym lepiej rośliny rosną i wszelkie opinie mile widziane.

Dzięki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2012, 09:05
Post: #2
RE: AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
Trochę przewrotnie i pewnie pod ADA'owy prąd powiem tak - ja i wielu kolegów mieliśmy rewelacyjne akwa roślinne i na zwykłym żwirku (kiedyś niczego innego praktycznie nie było) i nieco później, na zupełnie jałowym podłożu Filtusa. Co tydzień miałem "sianokosy" o objętości reklamówki z 350-tki, zero problemów ze stabilnością baniaka. Aktualizuję po przerwie swoją wiedzę akwarystyczną i trochę mnie ta cała "szajba" marketingowa wokół podłoży zadziwia.
Ale być może jak sam założę testowo na Amazonii (o ironio!), to zmienię zdanie.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2012, 09:45
Post: #3
RE: AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
hej,

tak tylko kiedys nie bylo tylu gatunkow roslin co teraz.

Dzieki podloza aktywnym mamy mozliwosc hodowania roslin, ktorych wczesniej nie udawalo sie hodowac.

Stad tez CO2, nawozy i mocniejsze oswietlenie.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2012, 12:15
Post: #4
RE: AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
@arrowb
2004 to nie takie zamierzchłe czasy, trochę roślin było już dostępnych ;) W zasadzie jeszcze nie wiem jakich roślin od tamtej pory przybyło na rynku, ale obstawiam że nie będzie tego wiele (o ile w ogóle).

Tu mój archiwalny baniak na jałowym podłożu Filtusa, nawożenie tylko do kolumny wody, światło ca 0.5W/litr + CO2 z butli rozpuszczane szklanym dyfuzorem - hitem roku 2005!, he, he http://www.flickr.com/photos/paprikacorp...hotostream (glosa we wstępnym etapie ekspansji. Gdy było już jej 4-5 warstw, zbiornik poszedł do likwidacji).

Ale podkreślam, nowe akwa zrobię na Amazonii z ciekawości sprawdzenia w praktyce tego cudownego substratu ;)

Co do wątpliwości kolegi, który założył temat - masz na tyle nieduże akwa, że możesz rozważyć nawet Amazonię nad którą wszyscy tak pieją z zachwytu i jedno co na pewno osiągniesz, to spokój psychiczny ;)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2012, 12:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-10-2012 12:33 przez maslo_82.)
Post: #5
RE: AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
No włąśnie, najwiecej do powiedzenia na temat Amazonii, mają Ci którzy nigdy jej nie mieli Smile


Wracając do tematu, po lepiej użyć Pro-Soila bo jest zwyczajnie ładniejszy i dobrze klaruje wodę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2012, 12:39
Post: #6
RE: AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
To fakt .
Ale odpowiadając tobie przy takim wyborze wziąłbym raczej Pro Soil bo ma ładniejszy kolor .
Są różnice między podłożami dość duże i każde wymagają trochę innego podejścia .
Kolega masło przygotowując rośliny do wystawy zrobił mały eksperyment . W tym samym zbiorniku ta sama roślina (rotala walichii ) takie same nawożenie słupa wody wsadzona do doniczek o dwóch różnych podłożach (substratach ) i jedna od drugiej dwa razy wyższa . Szczegóły może sam opisze może nawet w nowym wątku Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2012, 12:47
Post: #7
RE: AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
To trochę nie tak było.

Jeden zbiornik, po lewej i po prawej stronie posadzona Rotala Walichii, po obu stronach substrat Aqua-Artu, po lewej normalny, a po prawej wersja powder. Na powderze rośnie lepiej, ale spodziwałem się tego, bo na daną objętość podłoża, przypada wieksza masa substratu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2012, 22:04
Post: #8
RE: AQUA ART SUBSTRAT II czy AQUATIC NATURE PRO SOIL
Podobnie jak masło porówał "powder - zwykły AA substrate", wykonanym test "pro soil - zwykły AA substrate". O wynikach damy znać, może jakieś fotki wrzucimy.

Pozdrawiamy
Aniwit
http://www.aniwit.pl
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  substrat a sadzenie roślin bohen21 17 30,154 11-07-2015 23:36
Ostatni post: bohen21
  substrat krzysiek.25 2 6,545 12-07-2014 11:14
Ostatni post: krzysiek.25



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości