Odpowiedz 
nowe akwarium i dylematy
05-03-2012, 01:05 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-03-2012 01:07 przez edison.)
Post: #1
nowe akwarium i dylematy
Dostałem od żony zielone światło na nowe akwarium,więc myślę nad tym.
Mam w planach akwarium 89x40x40-142l. lub 89x35x50-155l.
czemu 89 długie ? bo taka jest szafka
zastanawiam się nad wysokością 1 lub 2 opcja
ma to być akwarium roślinne ale oczywiście z obsadą rybną z mojej 126l.
oświetlenie ma być 2x 39w. T5
pokrywa będzie własnej konstrukcji z spienionego pcv
filtracja JBL e 900 + jakiś wewnętrzny jako mechanik (jaki?) czy nie dawać ?
nawożenie butla co2
roślinność to sobie wymyśle krótko przed zalaniem
została kwestia podłoża ,myślałem o podłożu aktywnym ale woda której będę używał to kranówka więc twarda a chciałbym żeby roślinki ładnie rosły
na to czarny bazalt

co o tym myślicie i jakie ewentualnie zmiany wprowadzić
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2012, 01:07
Post: #2
RE: nowe akwarium i dylematy
Dlaczego wymiary: 89x40x40 lub 89x35x50, a nie 89x40x50 ?

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2012, 01:23
Post: #3
RE: nowe akwarium i dylematy
Witaj Edi !
W zasadzie nie wypowiem się o całości , która jeszcze nie działa i jest kwestią gustu a o tym jak wiadomo się nie dyskutuje. Jeśli jednak miałbym doradzić w kwestii wymiarów to zdecydowanie 89x40x40.
Dlaczego ...dlatego , że po pierwsze łatwiej doświetlić (jeśli to ma być roślinne) po drugie łatwiej uzyskać "głębię" niż w akwa 89x35x50.
Moja szklanka ma wymiary 80x35x50 Lol
Może przemyśl pomysł Pacmanna Thumbsup
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2012, 19:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-03-2012 19:32 przez edison.)
Post: #4
RE: nowe akwarium i dylematy
Muszę pomyśleć o tych wymiarach żeby mi się szafka(szafka rtv) nie padła pod ciężarem,robiłem już test obciążenia wchodząc na nią w 3 osoby o łącznej wadze 250 kg i nawet się nie wyginała i była stabilna.

Chciałbym żeby ktoś się wypowiedział na temat podłoża.

a może ktoś odpowie czy substraty lub podłoża aktywne nadają się tylko do miękkiej wody ? bo na pewno będę lał tylko kranówkę
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2012, 19:55
Post: #5
RE: nowe akwarium i dylematy
Mnie interesuje opcjonalnie najlepsze podłoże do roślinniaka aby rośliny lepiej rosły niż jak mam do tej pory
czyli ziemia+żwirek 1-3mm . (wyłącznie twarda woda kranowa)

Czy prościej i lepsze efekty uzyskam przy miękkiej wodzie , po zakupie filtra RO ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2012, 22:31
Post: #6
RE: nowe akwarium i dylematy
Jezeli akwa na ziemi to namawiam na low-techa ale oswietlenie bym zmienil na 1 x 24 W + 1 x 39 W z nastawieniem ze gownie swieci 24 W a 39 W zalacza sie na pare godzin zadnych nawozow ani CO2 i baniak 89 x 40 x 40 jak radzi kolega , ale przy takim prowadzeniu trzeba dobrze dobrac rosliny aczkolwiek przy podawaniu co2 i nawozow wszystko w nim bedzie roslo a ty bedziesz co srode przynosil rosliny z przycinki ale wtedy zostaw oswietlenie 2 x 39 W , jedyny minus ziemi delikatnie trzeba wyciagac roslinki i nie dawaj czasami siatki na ziemie .

Ewentualnie mozesz zastosowac podloze M.Wojtaszka tu sie nie wypowiem ale za jakis czas mam zamiar go uzyc .
Pozdro

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2012, 22:32
Post: #7
RE: nowe akwarium i dylematy
Ja tak jeszcze słówko o samym szkle. Sam miałem 80*35*50 (teraz stoi puste). Wybrałem 80*35 bo to standardowy wymiar podstawy dla 112L i łatwo (tanio) jest kupić pokrywę, a następnie przerabiać. Doświetlenie nigdy nie było problemem - bylem zadowolony ze wzrostu roślin, ale niekorzystny był stosunek powierzchni lustra do ilości wody i trudno mi było dobrze je natlenić. Kaskada dedykowana dla 150-250L nie dawała rady, a po dołożeniu kubła robiła się pralka. Dlatego polecałbym niższe akwaria.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-03-2012, 22:50
Post: #8
RE: nowe akwarium i dylematy
Sory ale chyba za mocny kubel wzioles ale jak juz to mozna ograniczac przeplyw Smile

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2012, 11:23
Post: #9
RE: nowe akwarium i dylematy
Wymiary akwarium już postanowione 89x40x40 i oświetlenie 2x39w t5.

Podłoże M.Wojtaszka jest dedykowane do LT i do twardej wody ale czy przy takim oświetleniu i co2 może szybko wyjałowić podłoże - jestem tego ciekawy.

Śledzę różne fora i opisy zbiorników wystawionych na nich, wniosek jest taki że każdy kto zastosował substrat w podłożu na twardej wodzie było ok. ale bez rewelacji i z małymi problemami z roślinami, każdy z nich z czasem lał wodę RO i dopiero efekty były zadowalające i akwaria zachwycały.

Więc założenie akwa odkładam w czasie do momentu zakupu filtra RO.
Chyba że nie wytrzymam i założę typowe LT ! wtedy już dylematów nie będę miał Smile
A tak po za tym zawsze mogę zrobić restart i zrobić moje wcześniejsze plany z podłożem aktywnym.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2012, 11:45
Post: #10
RE: nowe akwarium i dylematy
Ja planuje zastosowac jego podloze tak za 2 miesiace zobaczymy ale ja na moje 100 x 40 x 40 daje swiatlo 1 x 24 + 1 x 39 W .
a w LT na ziemi jest busz Biggrin

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2012, 12:27
Post: #11
RE: nowe akwarium i dylematy
Co do granulatów, to tak jak napisał Mystik, im twardszą wodę wlejesz tym szybciej się skończy. W zasadzie wszystkie granulaty, za wyjątkiem typowo krewetkowych, obniżają KH i mają nawozy. Jeśli nie przerażają cię wydatki 250zł na podzłoże to faktycznie Amazonia pewnie bedzie najlepsza. Można jeszcze użyć Pro-Soila, wtedy wyjdzie około 170zł. Można jeszcze zrobić taki manewr, że zrobi się aranżację typu wyspa lub dwie wyspy, wtedy pewnie zamknie się w jednym worku.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-03-2012, 13:52
Post: #12
RE: nowe akwarium i dylematy
Niby jestem inżynierem ogrodnictwa, ale wiedza jakoś mi uleciałaBlush Mimo wszystko po słowach Pana Wojtaszka wnioskuję iż jego podłoże można zrobić samemu. Jest to torf wysoki i glina10-20%(iły mają więcej części spławialnych- lepsze,ale trudniej znaleźć). Glina powinna mieć odczyn kwaśny. Można wiele dodać do tego podłoża i opis jest uproszczony, ale powinno działać(ja dopiero tak planuje zrobić- na pewno będę wiedzieć za parę lat).
Funkcja gliny? Posiada duży kompleks sorpcyjny, może działać jak bufor i wymieniać pierwiastki z otoczeniem.
Całość to moja teoria, nie mam dowodów naukowych itd. Z gleby miałem w porywach 4,0 w indeksie, więc geniuszem nie jestem.Dontgetit

Don't stop
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Moje nowe akwarium :) ldrozd 9 17,863 24-02-2015 15:56
Ostatni post: ldrozd
Question Moje nowe akwarium 112l Zielony Michal52002 139 240,331 16-02-2014 17:24
Ostatni post: Patyczak97



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości