Odpowiedz 
Pompa IWAKI MD-10
09-02-2012, 12:17 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2012 00:14 przez kuntakinte. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Photo Pompa IWAKI MD-10
Wpadła mi w łapy taka pompa, japońskiej firmy IWAKI. Praktycznie za grosze 45zl. Na ebaju chodzą używki po pare stówek więc nie było się co zastanawiaćThumbup Widziałem już nie jedną pompe, ale ta mnie zaskoczyła. Chodzi o jej wnętrze. Wygląda to jak wirnik w wirniku. Na stronie producenta doczytałem sie że chodzi tu o lewitowanie wirnika, czy coś w tym styluSmile Mam zamiar użyć jej w filtrze DIY tylko nie wiem jakiej pojemności go zrobić. Początkowo miało być 30l ale nie jestem teraz tego taki pewien. Pompa ma 11l/min...

[Obrazek: 2077846373.jpg]
[Obrazek: iwakipump.jpg]
[Obrazek: iwakipump1.jpg]
[Obrazek: iwakipump2.jpg]
[Obrazek: iwakipump3.jpg]
[Obrazek: iwakipump4.jpg]
[Obrazek: iwakipump5.jpg]
[Obrazek: iwakipump6.jpg]
[Obrazek: iwakipump7.jpg]
[Obrazek: iwakipump8.jpg]

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2012, 18:51
Post: #2
RE: Pompa IWAKI MD-10
Zwykły silniczek zwarty jedno fazowy , ciekawy pomysł to oddzielenie komory stojana od pompy bo choć wirniki są na wspólnej osi to jednak pracują "oddzielnie". A jak z dostępnością części do tego cudaka ?
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2012, 19:06
Post: #3
RE: Pompa IWAKI MD-10
Ogólnie bardzo ciężko dostać te pompy w polsce (na allegro widzialem tylko 2, łącznie z tą)a o częściach lepiej nie mówić. Ale na forach piszą, że jest to lider na świecie odnośnie pomp i ponoć nie do zajechania... W końcu produkt JapońskiThumbup

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2012, 19:31
Post: #4
RE: Pompa IWAKI MD-10
Pompy te są używane w minilabach fotograficznych FUJI i NORITSU.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2012, 19:38
Post: #5
RE: Pompa IWAKI MD-10
(09-02-2012 19:31 )Jacek napisał(a):  Pompy te są używane w minilabach fotograficznych FUJI i NORITSU.

Ta właśnie pochodzi z takiej maszynySmile

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2012, 20:30
Post: #6
RE: Pompa IWAKI MD-10
Są też używane, a jakże - w filtrach ADA Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-02-2012, 09:36 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-02-2012 09:36 przez eMWu. Powód: Nowe informacje)
Post: #7
RE: Pompa IWAKI MD-10
Mam od kilku lat identyczną pompę Smile
Kupiłem ją też na Allegro za takie same grosze Smile
Leży u mnie już kilka lat w szufladzie nieużywana.
Może też ją wykorzystam w końcu do jakichś zbożnych celów.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
11-02-2012, 12:20
Post: #8
RE: Pompa IWAKI MD-10
Pierwsze filtry Eheima miały popmpe właśnie takiej kostrukcji . NIe wiem czy teraz powróciłi do tego pomysłu .
Filtry ADA wygładem zewnętrznym bardzo przypominają stare filtry Echeima tylko ADY są z nierdzewki a nie plastyku Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2012, 15:57
Post: #9
RE: Pompa IWAKI MD-10
Zwróćcie tylko uwagę na zasilanie tej pompy. Wg tabliczki znamionowej 100V wiec nie da sie tego pociągnąć bezpośrednio z naszej sieci.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2012, 16:18
Post: #10
RE: Pompa IWAKI MD-10
(12-02-2012 15:57 )szirkos napisał(a):  Zwróćcie tylko uwagę na zasilanie tej pompy. Wg tabliczki znamionowej 100V wiec nie da sie tego pociągnąć bezpośrednio z naszej sieci.
Mam konwerter pod tą pompęSmile Kosztował 15złSmile

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2012, 18:38
Post: #11
RE: Pompa IWAKI MD-10
Cienko widzę pracę na tym konwerterze, bo na pewno nie są to urządzenia do pracy ciągłej, no i zwiększają pobór prądu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-02-2012, 23:57
Post: #12
RE: Pompa IWAKI MD-10
(12-02-2012 18:38 )maslo_82 napisał(a):  Cienko widzę pracę na tym konwerterze, bo na pewno nie są to urządzenia do pracy ciągłej, no i zwiększają pobór prądu.
Czy aby na pewno? Pompa ma max 15W, a konwerter jest do 45W. I musi być przystosowany do ciągłej pracy. A o ile może wzrosnąć pobór produ przez taki konwerter to nie mam pojęcia.

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2012, 00:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2012 00:29 przez alarmowiec.)
Post: #13
RE: Pompa IWAKI MD-10
Dla transformatora jak i przetwornicy przy takich mocach straty będą niewielkie .


(09-02-2012 18:51 )kruszyna napisał(a):  Zwykły silniczek zwarty jedno fazowy , ciekawy pomysł to oddzielenie komory stojana od pompy bo choć wirniki są na wspólnej osi to jednak pracują "oddzielnie". A jak z dostępnością części do tego cudaka ?

Kruszek nie z samej zasady ( i sie nie obrażaj ) ale się z tobą nie zgadzam. W takiej pompie tylko wirnik silnika pracuje na osi i tutaj jednym łożysku ( w starym echeimie na dwóch ) na sucho ( bez wody ) . Wirnik pompy pracuje w oddzielnej komorze bez osi centrując się w " płaszczu wody " ( niezły termin - lewitacja Smile ) a pomiędzy nimi jest sprzęgło magnetyczne .
Zalety :
-Łożysko może być smarowane więc trochę dłużej pochodzi
- Sprzegło magnetyczne daje nam to że w przypadku zablokowania wirnika pompy silniczek sobie dalej kręci się i się nie spali . Bo jak słusznie zauważył Kruszek jest to silnik klatkowy ( bo chyba o takim myślał a nie zwarto biegunowym ) i który ma bardzo duży prąd zwarciowy ( zablokowanie wirnika ) .
- sama pompa pracuje bez łożysk więc też nie ma się co zepsuć Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2012, 00:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2012 00:40 przez kuntakinte.)
Post: #14
RE: Pompa IWAKI MD-10
Mogę dodać, że są 2 łożyskaSmile Tylko na zdj. tego nie widać. A wirnik pompy chodzi na trzpieniu ceramicznym(ten różowy)Wink Złego stwierdzenia użyłem, lewitacja?

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-02-2012, 00:46
Post: #15
RE: Pompa IWAKI MD-10
No faktycznie nie było widać drugiego łożyska Smile a ten czerwony patyczek to ośka pompy ? Różnie to bywa rozwiązywane . Zadaniem tego elementu jest zapobieganie przyklejeniu sie wirnika zanim wejdzie na obroty .
Podobnie "lewitują " wszystkie wirnika zanurzone w wodzie więc chyba 90% pomp akwarystycznych Smile tylko tam "lewitują " całe wirniki Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dodatkowa pompa dołączona do kubełka. edison 4 11,774 19-09-2017 19:07
Ostatni post: edison
  Iwaki 2MD- 15RU kuntakinte 7 13,983 03-04-2012 21:32
Ostatni post: kuntakinte



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości