Odpowiedz 
Fitoplankton - zielona woda
28-12-2011, 01:34
Post: #1
Fitoplankton - zielona woda
Witam.
Czy ktoś zna sprawdzony sposób na zrobienie zielonej wody z fitoplanktonem ?
Chciałbym uruchomić małą hodowlę rozwielitek i zielony fitoplankton bardzo by się przydał do karmienia skorupiaków.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-12-2011, 16:10
Post: #2
RE: Fitoplankton - zielona woda
Ja rozwielitkę rozmnażałem w zwykłym 40 litrowym akwarium z krewetkami a było ich sporo. Odżywiały się resztkami po krewetkach i co najważniejsze populacja rozrastała się na tyle, że byłem w stanie codziennie żywić nimi ok 20 ryb. Podstawą był słaby ruch wody+drobny osad na dnie-gdy tylko oczyściłem dno populacja obumierała. Z braku zbiorników eksperyment zakończyłem po ok. pół roku-i jak chcesz szczegóły to najlepiej do mnie podejść.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-12-2011, 18:05
Post: #3
RE: Fitoplankton - zielona woda
Ja też kiedyś hodowałem w beczce 200 litrowej na dworze. Więcej było w tym jednak przypadku niż sprawdzonych metod. Karmiłem populację rozwielitek ptasim nawozem. Wszystko było ok, do czasu jak glony nitkowate opanowały hodowlę i wszystko się posypało. Do czasu glonów rozwoju nitkowatych rozwielitek odławiałem naprawdę sporo. Mogłem nimi wyżywić 800 litrowe akwarium karmiąc ryby 2-3 razy w tygodniu.
Teraz w zimie mam na oknie malutkie eksperymentalne akwarium, gdzie w deszczówce zatopiłem troszkę przefermentowanego obornika bydlęcego i kępkę suchej trawy z ogrodu. Za tydzień wleję tam porcję zarodową rozwielitek. Zobaczymy, czy coś z tego wyjdzie Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
29-12-2011, 11:05
Post: #4
RE: Fitoplankton - zielona woda
Pomyśl może o słabym ale zawsze pożytecznym filtrowaniu- u mnie filtr gąbkowy póki był sprawny było ok a jak przerzuciłem hodowlę na inny zbiornik bez filtra to namnażały się ale wolniej tylko, ze oświetlenie było skromne zawsze i może dlatego nie miałem glonów nitkowych(czyli osłoniłbym twój zbiorniczek po za okresem zimowym od bezpośredniego działania promieni słonecznych-chyba, że się mylę ale to mój wniosek, który w cale u Ciebie nie musi się sprawdzić).
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
30-12-2011, 01:38
Post: #5
RE: Fitoplankton - zielona woda
Dobry pomysł z tym delikatnym filtrowaniem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-02-2012, 18:25
Post: #6
RE: Fitoplankton - zielona woda
@eMWu napisz prosze jak udała się hodowla rozwielitek na oknie?

Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-02-2012, 01:39
Post: #7
RE: Fitoplankton - zielona woda
Maciej kolega arrowb z naszego forum ma dośc spore doswiadczenie z taką hodowlą . Napisz do niego a może się włączy do tematu Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-02-2012, 14:58
Post: #8
RE: Fitoplankton - zielona woda
Zielonej wody nie udaje mi się wytworzyć Sad
Mam na razie 2 akwaria z doświadczalną hodowlą.
Jedno akwarium 10 litrowe stoi na parapecie w ciepłym słonecznym pokoju.
Drugie 50 litrowe w zimnym słonecznym pokoju - ok. 9 C

1) Małe ciepłe akwarium bez filtracji i napowietrzania:
W miękkiej wodzie z mojego akwarium zatopiłem sporą garść siana z ogródka i 1-2 szczypty bydlęcego nawozu. Zostawiłem akwarium na ok. 2 tygodnie. Po 2 tygodniach zalęgły się oczliki i jakieś płazińce chodzące po szybie. Sporo tych oczlików, szczególnie tuż pod powierzchnią wody.
Po 3 tygodniach wrzuciłem pół torebki żywych rozwielitek. Żyją sobie i pływają do dzisiaj. Jest już chyba 2 pokolenie, bo widać" skaczące" drobiazgi, ale ich liczba nie powala. Woda ma wyraźny słomiany kolor.
Z glonów to tylko jakieś delikatne brunatne na szybie i płazińce je wsuwają. Woda bardzo klarowna.
Obecnie co 2-3 dni dodaję rozcieńczony nawóz kurzy i rozpuszczam kulkę drożdży domowych. Efekty mizerne Sad Woda po 1 dniu klarowna.

2) 50 litrowe zimne akwarium:
Zalałem je czystą deszczówką złapaną z dachu. Zatopiłem kilka garści siana z ogródka i na dno garść bydlęcego nawozu. Podłączyłem delikatną filtrację na bazie gąbki z delikatnym napowietrzaniem. Po tygodniu wrzuciłem pół porcji rozwielitek. Dzisiaj rozwielitki dalej pływają, ale nowego pokolenia na razie nie widzę. Nie ma też (a przynajmniej nie widzę) oczlików i innych form planktonu zwierzęcego. Woda ma wyraźny słomiany kolor. Obecnie co 2-3 dni również dodaję rozcieńczony nawóz kurzy i rozpuszczam 1-2 kulki drożdży domowych. Efekty mizerne Sad Woda po 1 dniu też klarowna i ma tylko ok. 5 C.
Nie wiem co robię źle, ale nie widać wyraźnego wzrostu populacji rozwielitek.
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-02-2012, 19:55
Post: #9
RE: Fitoplankton - zielona woda
U mnie nie było dodawane nigdy nawozu zwierzęcego a jedyny pokarm pochodził z resztek tabletek, które nie zjadły krewetki-a jednak robiło się sporo rozwielitki. Może ten nawóz jest zbyt świeży czyli zbyt żrący dla takich organizmów, bo jak pamiętam w moich rodzinnych stronach były stawy dla narybku karpia-i na dno był rozrzucany obornik bydlęcy ale taki, który składowano dłuższy czas-czyli nigdy świeży-to tak mała podpowiedź z tego co zawsze tam widziałem(no oczywiście i odławiałem do moich ryb)-a po miesiącu od zalania stawu (ok. kwietnia) i włożeniu do wody ręki-było tyle planktonu, że dłoni nie widziałem-ale to trwało do lipca a potem gdy woda była bardzo ciepła planktonu ubywało.
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-02-2012, 12:44
Post: #10
RE: Fitoplankton - zielona woda
witam, ja mam doswiadczenie ale z morskim fitoplanktonem.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
06-02-2012, 21:50
Post: #11
RE: Fitoplankton - zielona woda
(06-02-2012 12:44 )arrowb napisał(a):  witam, ja mam doswiadczenie ale z morskim fitoplanktonem.

Za późno Smile
Morskie to na razie dla mnie miła przeszłość Smile
Pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości