Odpowiedz 
Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
21-11-2011, 00:18
Post: #16
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Generalnie, akwarytyka roślinna to sztuka prób i niepowodzeń. Na moje to jeśli nie chcesz mieć czerwonych roślin to w zupełności wystarczy oświetlenie 865 np. Sylvania LuxLinePlus 865 jest tania jak barszcz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 08:38
Post: #17
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
(21-11-2011 00:18 )maslo_82 napisał(a):  Generalnie, akwarytyka roślinna to sztuka prób i niepowodzeń. Na moje to jeśli nie chcesz mieć czerwonych roślin to w zupełności wystarczy oświetlenie 865 np. Sylvania LuxLinePlus 865 jest tania jak barszcz.

Wnioskuję po tym co piszesz, że rośliny z czerwonym ubarwieniem (takie jak np. Hemigraphis repanda) wymagają światłą bardziej ciepłego czyli o wyższej temperaturze barwowej - tak?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 10:08
Post: #18
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Im barwa cieplejsza tym temperatura barwowa niższa Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 10:41
Post: #19
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Hemigraphis repanda to raczej roślinka do paludarium niż do akwa Wink
skoro początkujący jesteś proponuję zacząć od łatwych roślin Wink
na początek im więcej szybko rosnących tym lepiej Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 11:44
Post: #20
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
(21-11-2011 10:41 )czarex napisał(a):  Hemigraphis repanda to raczej roślinka do paludarium niż do akwa Wink
skoro początkujący jesteś proponuję zacząć od łatwych roślin Wink
na początek im więcej szybko rosnących tym lepiej Wink

Czarex i tu mnie mocno zdziwiłeś, ponieważ kupiłem tą roślinkę w dużym sklepie akwarystycznym w okolicach Poznania i polecano mi ją do akwa jako niezbyt trudną w utrzymaniu. Mam ją aktualnie w akwarium w którym czekają rośliny do dużego akwa - 90l - z CO2 podawanym (1,5 kropli/s) i oświetleniem tylko 15W, ale 18000K. Ma już miesiąc i na razie jest wszystko ok, tylko nie rośnie jakoś strasznie szybko - ale nie ma się co dziwić przy tym oświetleniu...
No nic tak jak wszyscy piszą nauka jest najlepsza na własnych błędach Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 11:53
Post: #21
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
He he mało masz w sklepach doświadczonych i rzetelnych sprzedawców - większość zrobi prawie wszystko żeby towar zszedł - wszystko się nadaje do wszystkiego ,bo jaka Ci dadzą gwarancję -zawsze można powiedzieć ,że coś źle zrobiłeś i z Twojej winy nie rośnie Wink

L-206 ,Stiphodon atropurpureus
,Aphyosemion australe, Aphyosemion bitaeniatum , Corydoras panda
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 11:56 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 21-11-2011 12:24 przez wojteksw.)
Post: #22
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
No fakt Icon_confused Nauka kosztuje Bag
Mam prośbę jeszcze u sugestię przy starcie tego zbiornika jakie testy należy wykonywać i jak często - powiedzmy w skali pierwszego miesiąca, żeby wodę doprowadzić do oczekiwanych parametrów.
Od razu chciałem zauważyć, że nie będę używał "pożytecznych bakterii" ze swoich innych akwa, tylko chciałem je zacząć od zera.

Czy lepiej nic nie robić i czekać (z bakteriami) czy dać zastrzyk żywych kultur od JBL albo Tropical?
Jak często wykonywać przez pierwszy miesiąc podmianki i w jakiej ilości % ?

Testy pH, KGH mam, jakie jeszcze powinienem zakupić?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 12:49
Post: #23
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
prawdziwe bakterie to albo są lifolizowane czyli w proszku (ADA, Tetra bactozym), albo w mega cuchnącym płynie Microbe-lift Specjal blend, cała reszta to tylko pożywki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 15:02
Post: #24
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
jeżeli nic nie dasz to dłużej będzie to trwało,najlepiej wpuścić pare gupików aby zapewnić pożywkę dla bakterii
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 22:19
Post: #25
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Pomysł z kilkoma rybkami na start żeby akwarium odpalić jest dobry, ale wolałbym żeby później nie były na siłę zostawiane w tym akwa, więc może kosiarki?!? I tak docelowo mają się tam znaleźć Wink
CO do startu akwa kiedyś z polecenia "sprzedawcy z akwarystycznego" kupiłem BactoActive Tropicala jako niby żywe kultury bakterii oraz AquaSafe żeby niby chlor wytępić z wody - czy można bez tego startować akwarium??
Bo chciałbym je zrobić całkowicie naturalnie tzn. wlać wodę odestać, włączyć filtry i wsadzić rośliny, podać CO2 i jakieś nawozy dla roślin, no i wtedy można by było po jakimś czasie pierwsze rybki wstawić (np. 5 -10 kosiarek) żeby w akwarium prawidłowo bakterie się wytworzyły.
Czy to dobry pomysł??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 22:23
Post: #26
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
oczywiście, że można bez Wink przygotować akwa, zalać, filtracja, nie za długo śiatło i czekać Wink po 2-3 tyg stado kosiarek i heja Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 22:26
Post: #27
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
(21-11-2011 22:23 )czarex napisał(a):  oczywiście, że można bez Wink przygotować akwa, zalać, filtracja, nie za długo śiatło i czekać Wink po 2-3 tyg stado kosiarek i heja Wink

Światło normalnie powinno palić się 10-12h, w trakcie przygotowania akwarium dla ryb jak długo je świecić i ile go dawać - bo napisałeś "nie za dużo światłą i czekać?!?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 23:02
Post: #28
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Chyba chodzi o to aby na początku zacząć świecić np. 1,2,3 dzień - 5 godzin 4,5,6 -6 godz
itd. aż do pełnego zamierzonego wymiaru czasowego, oczywiście patrząc co się dzieje.
tylko czy na początku ten czas wystarczy aby rośliny dobrze się rozwijały i zakorzeniły aż dojdziemy do tych 10 - 12 godz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 23:11
Post: #29
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Ok, o tym to nic nie wiedziałem i planowałem od początku świecić 10h z czego środkowe 6h pełnym oświetleniem, a pozostałe 4h tylko 50%. Ale skoro tak sugerujecie po własnych doświadczeniach to zrobimy na początek 4-5 godzin i stopniowo będę wydłużał... Rozumiem że czekając na albo widoczny rozrost roślin albo..... na glony Wink
Sama myśl mnie zamraża Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
21-11-2011, 23:31
Post: #30
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
eee tam Smile bez pracy nie ma kołaczy, bez duszenia nie ma jedzenia Tongue
zacznij od 6h i co kilka dni dodawaj godzinkę Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka moc oświetlenia piotrdz6 5 10,671 17-10-2015 18:17
Ostatni post: melag
  oświetlenie zbiornika 90cm wys/rośliny Zoogrande 8 14,873 14-05-2014 23:56
Ostatni post: kapuczino



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości