Odpowiedz 
Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
19-11-2011, 21:11
Post: #1
Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Witam wszystkich, jako że jestem nowym "forumowiczem" mam nadzieję że na początku nie zostanę zgnieciony odpowiedziami "zapytaj wujka Google" czy "naucz się korzystać z opcji szukaj na forum". Moje pytanie jest niby podstawowe, a jednak fajnie byłoby dostać opinię kogoś z dużym doświadczeniem.

Jestem w trakcie przygotowywania nowego akwarium 120x50x60 i zastanawiam się nad doborem oświetlenia. Początkowo planowałem 2x54W T5, jednak po ostatnim środowym spotkaniu (moim inauguracyjnym), przestudiowaniu dokładnym forum i wielu innych publikacji na Google dotarłem do dwóch zasad:
- ok. 0,5W /1l
- 35-60lm /1l
Na podstawie wszystkich tych informacji (jak na razie) zaplanowałem wykorzystanie oświetlenia 4x 54W T5 (115cm).
Jednak mam trzy pytania do doświadczonych kolegów i koleżanek:
1- czy takie oświetlenie jest wystarczające, a może za duże i wystarczy 3x54W?
2- czy zgodnie z tym co wyczytałem przy 60cm głębokości (oczywiście wody nie leje sie na styk więc pewnie 57cm) i odległości od świetlówek ok 4-5cm to oświetlenie będzie spełniało swoją rolę (wiem że HQI byłyby lepsze, ale problemu z montażem w małej pokrywie, ciepłem i poborem mocy na lumen mnie ostro odstraszyły)?
3- jakie świetlówki dobrać Osram/Philips 2x865+2x965 czy jakieś inne - prosiłbym o sugestie producenta, mocy, itp.?

Oczywiście śpieszę nadmienić moje plany hodowlane jeżeli chodzi o rośliny, bo to one są głównymi winowajcami: nie mam aktualnie konkretnych planów co do obsady roślin. Jednak chcę żeby akwarium było w stanie wspólnie z CO2 i nawozami zapewnić dobre warunki dla większości roślin, nawet tych trochę bardziej wymagających co do óświetlenia.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, podpowiedzi i wskazówki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 14:40 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-11-2011 14:41 przez pacmann.)
Post: #2
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Myślę, że 4x54W w zupełności wystarczy na to akwarium.
Tak jak napisałeś świetlówki 865/965 możesz zmiksować 2x2 i będzie dobrze,
lub dać same 4 x 865 i też będzie dobrze Smile, a czy to będzie Osram czy Philips nie ma większego znaczenia.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 15:39
Post: #3
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
jak na mój gust - na początek jak zapodasz 4*54 będą problemy Smile
no chyba, że od początku CO2 i to sporo...
będzie to pięknie wyglądało, ale glonów nie zazdroszczę - oczywiście będziemy dopingować Wink a jak Smile
ja osobiście polecałbym, przy układzie 4*54w
2*865/965 i 2 razy philips aquarelle/sylvania grolux (albo po 1 takiej i takiej)
wg mnie są to naprawde fajne świetlówki dla roślin
Micrus zaraz mnie naprostuje (i ma rację Wink) ,że w tej samej barwie co Grolux jest philips activivia (8500) a jest zdecydowanie tańsza Wink
wiesz - prawda jest taka, że najpierw liczy się ilość światła, później jego barwa i sam musisz dojść do ładu, jaki kolor w akwarium Tobie najbardziej odpowiada!
865 są białe - zimno białe
wszystko poniżej (840, 830 itp.) są bardziej żółte
a wsio co powyżej (8500,10000) są dla ludzkiego oka mniej lub bardziej różowawe Smile
ja sam sporo się nakombinowałem Wink
obecnie mam 865/aquarelle/osram natura/aquarelle
acz naturę zamienię raczej na activivię Wink
pozdrawiam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 18:10
Post: #4
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
(20-11-2011 15:39 )czarex napisał(a):  jak na mój gust - na początek jak zapodasz 4*54 będą problemy Smile
no chyba, że od początku CO2 i to sporo...
będzie to pięknie wyglądało, ale glonów nie zazdroszczę - oczywiście będziemy dopingować Wink a jak Smile
ja osobiście polecałbym, przy układzie 4*54w
2*865/965 i 2 razy philips aquarelle/sylvania grolux (albo po 1 takiej i takiej)
wg mnie są to naprawde fajne świetlówki dla roślin
Micrus zaraz mnie naprostuje (i ma rację Wink) ,że w tej samej barwie co Grolux jest philips activivia (8500) a jest zdecydowanie tańsza Wink
wiesz - prawda jest taka, że najpierw liczy się ilość światła, później jego barwa i sam musisz dojść do ładu, jaki kolor w akwarium Tobie najbardziej odpowiada!
865 są białe - zimno białe
wszystko poniżej (840, 830 itp.) są bardziej żółte
a wsio co powyżej (8500,10000) są dla ludzkiego oka mniej lub bardziej różowawe Smile
ja sam sporo się nakombinowałem Wink
obecnie mam 865/aquarelle/osram natura/aquarelle
acz naturę zamienię raczej na activivię Wink
pozdrawiam

No właśnie nie mam żadnego doświadczenia jakie kolory będą optymalne dla roślinności. Czy lepiej zimne czy raczej ciepłe? Jakie zestawy kolorów i w jakich proporcjach najlepiej dawać dla roślin - zakładając, że efekt wizualny jest na II miejscu?
Czarex - napisałeś, że przy 4x54W będą problemy, chyba że od razu dam dużo CO2, ale nie zazdrościsz glonów. Możesz rozwinąć ten temat?!? CO2 faktycznie mam zamiar dać od samego początku, jednak sam nie wiem ile - 1-2 bąbelków?
Z chęcią posłucham wszelkich rad i sposobów które już od etapu planowania pozwolą mi uniknąć kłopotów z kolorem wody i szyb czyli glonami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 18:29 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-11-2011 18:31 przez pacmann.)
Post: #5
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Widzisz problem polega na tym, że ile osób tyle zdań.
Moim zdaniem przy wysokości zbiornika 60 cm 4x54W jest wskazane,
a zawsze możesz włączać belki np: 2x54W w godzinach 9-16 i drugie 2x54W w godzinach 14-21.
Co do temperatury światła i wyglądu zbiornika to zapraszam na stronę:
http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Ja polecam rozwiązania oparte na 965/865, są stosunkowo tanie przy zachowanie dobrego efektu wizualnego.
Dodatkowo "rośliny je lubią".

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 18:29
Post: #6
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
więc na starcie, to dajesz CO2 tyle ile jesteś w stanie rozpuścić. Jeśli nie używasz granulatu jako podłoża, to od pierwszego dnia walisz ostro pełne dawki nawozów. Jeśli używasz kranówki to dobrze jest zakwasić wodę torfem, pozwoli to na uniknięcie glonów. Jeśli będziesz miał bardzo miękką wodę, to Co2 samo ją zakwasi.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 19:01
Post: #7
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
(20-11-2011 18:29 )maslo_82 napisał(a):  więc na starcie, to dajesz CO2 tyle ile jesteś w stanie rozpuścić. Jeśli nie używasz granulatu jako podłoża, to od pierwszego dnia walisz ostro pełne dawki nawozów. Jeśli używasz kranówki to dobrze jest zakwasić wodę torfem, pozwoli to na uniknięcie glonów. Jeśli będziesz miał bardzo miękką wodę, to Co2 samo ją zakwasi.

No właśnie i tu pojawia się kolejny problem. Jakie podłoże i jakie nawozy polecacie?!?!
Wiem, że każdy ma swoje sposoby - ale ja z chęcią każdego wysłucham i wybiorę coś dla siebie.
Powiem tylko, że planuję w większości akwarium (około 2/3) mieć czarny piasek kwarcowy, a w pozostałej części biały piasek np. kwarcowy (tam nie będzie nic rosło, chyba że kiedyś jakiś trawnik może...).
Czy lepiej dla takiego niedoświadczonego - szczególnie w roślinach - akwarysty jak ja wykorzystywać jakieś specjalne podłoże, czy raczej nie aktywne podłoże i nawozy -a jeśli tak to jakie ?!?!
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 19:08
Post: #8
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
czarny piasek kwarcowy - a skąd Ty taki weźmiesz ? (chyba że chodziło o drobno zmielony bazalt)

KIEROWNIK BUDOWY

2016 l -10x Cyphotilapia Frontosa Blue Mpimbwe F1 + 6x Altolamprologus Calvus Black Zaire F1+5x Synodontis Petricola F1+ 10x Cyprichromis Microlepidotus Kasai F0 + 4x Neolamprologus Buescheri Katoto + 4x Plathythelphus Armata WF/ krab biały + Para Neolamprologus mustax Mbita WF + 9x Paracyprichromis blue neon WF
450l - morszczak
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 19:19
Post: #9
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
(20-11-2011 19:08 )smoko napisał(a):  czarny piasek kwarcowy - a skąd Ty taki weźmiesz ? (chyba że chodziło o drobno zmielony bazalt)

Na Allegro trochę tego jest. Do tego widziałem, że na zakupach grupowych od czasu do czasu się zbierają forumowicze Smile

Np.:
http://allegro.pl/czarny-piasek-do-akwar...03360.html
albo
http://allegro.pl/czarny-piasek-kwarcowy...30576.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 19:25 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-04-2012 18:04 przez DUANDR.)
Post: #10
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Post usunięty na prośbę autora.
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 19:41
Post: #11
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Dzięki Napadywacz za wsparcie, sam nie wiedziałem że tyle jest kolorów Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 20:11 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-03-2012 19:35 przez DUANDR.)
Post: #12
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
(20-11-2011 20:04 )były forumowicz napisał(a):  nie chce sie czepiac ALE .... Osram 54W 865 CONSTANT Strumień świetlny 4610 lm
Osram 54W 865 XT Strumień świetlny 4100 lm

http://www.defblog.se/permalink/1402.html

Super, dzięki za podpowiedź, to mi podwyższy jeszcze bardziej ilość lumenów na litr.
A czym się ten OSRAM i Philips 965/865 różnią od tych "akwarystycznych" ??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 20:32
Post: #13
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
wg mnie - jeżeli chcesz iść w roślinność, to warto dać coś różowego i tyle, choć 6500 będą także dobre - to już tylko kwestia przyzwyczajenia, a dyskusja, co lepsze nie ma specjalnie sensu - wg testów optymalne pod kątem fotosyntezy są phillips aquarelle Smile
co do podłoża - spora część z nas jest fanem drobnego bazaltu - u kamieniarza 25kg za 14 zila - przemawia cena? do mnie przemawia Smile
a co 4*54W w świeżym akwa - no raczej ciężko będzie glonów uniknąć, acz trafnie zostało stwierdzone, że przy wysokości akwarium 60cm trzeba będzie 4 świetlówki dać Smile
CO2 na początku - ostro i do przodu - kilka dobrych pomysłów - patrz posty wyżej Smile
nawożenie - tu juz nie ma panaceum - metodą prób i błędów trzeba dojść do sedna Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 20:32
Post: #14
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
No właśnie czytam i studiuję, ale niestety nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe, stąd moje pytania na forum...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
20-11-2011, 21:04
Post: #15
RE: Dobór oświetlenia do zbiornika 360l
Dla mnie do dzisiaj nie wszystko jest jasne Bag tak, że się nie przejmuj Biggrin

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaka moc oświetlenia piotrdz6 5 10,672 17-10-2015 18:17
Ostatni post: melag
  oświetlenie zbiornika 90cm wys/rośliny Zoogrande 8 14,873 14-05-2014 23:56
Ostatni post: kapuczino



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości