Odpowiedz 
chlorek sodu
22-10-2011, 19:56
Post: #1
chlorek sodu
Witam
chcę założyć zbiornik typu holenderskiego
planowane 450 l
mam jednak pewien problem, w domu mam założony filtr zmiękczający wodę chlorkiem sodu ( brak "zwykłej" kranówy ), twardość ogólna 1 st. twardość węglanowa nie do zmierzenia testami akwarystycznymi ( z tego co już udało mi się ustalić w necie).
Jednakże nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie
czy takla woda nadaje się do akwarium holenderskiego
czy może kombinować dojście do zwykłej kranówy ?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-10-2011, 20:08
Post: #2
RE: chlorek sodu
Ta woda się nie nadaje. Mam też zmiękczacz wody w domu, ogólną GH mam ustawiona na 3* a KH pozostaje tak jak zwykła kranówka 14-16*. Ja miałem duże problemy, bo zalałem taką wodą zbiornik 300l :/ . Później musiałem podmiankami po 30-50% wody robić na zwykły kran. Jeżeli masz taką możliwość to proponuje lać wodę z wodociągu Smile

KIEROWNIK BUDOWY

2016 l -10x Cyphotilapia Frontosa Blue Mpimbwe F1 + 6x Altolamprologus Calvus Black Zaire F1+5x Synodontis Petricola F1+ 10x Cyprichromis Microlepidotus Kasai F0 + 4x Neolamprologus Buescheri Katoto + 4x Plathythelphus Armata WF/ krab biały + Para Neolamprologus mustax Mbita WF + 9x Paracyprichromis blue neon WF
450l - morszczak
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-10-2011, 20:54
Post: #3
RE: chlorek sodu
Dzięki za odpowiedź.
Oczy prawie straciłam próbując coś ustalić w necie ....
a z chemii noga jestem kompletna.....
ale pytanie nr 2
jak ustaliłeś twardość węglanową ?
Z tego co ustaliłam testem akwarystycznym się nie da, ponieważ jest to metoda mierzenia pośrednia i zawartość chlorku sodu wpływa na wynik testu i wychodzą herezje......
Ponoć twardość węglanowa, wchodząca w skład twardości ogólnej nie może być wyższa....
z tego co wyczytałam
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-10-2011, 21:25
Post: #4
RE: chlorek sodu
ja mam testy kropelkowe zooleka i jbl i na zwyklej kranowie i na tej zmiekczonej oba pokazywaly to samo 14-16 KH

KIEROWNIK BUDOWY

2016 l -10x Cyphotilapia Frontosa Blue Mpimbwe F1 + 6x Altolamprologus Calvus Black Zaire F1+5x Synodontis Petricola F1+ 10x Cyprichromis Microlepidotus Kasai F0 + 4x Neolamprologus Buescheri Katoto + 4x Plathythelphus Armata WF/ krab biały + Para Neolamprologus mustax Mbita WF + 9x Paracyprichromis blue neon WF
450l - morszczak
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
22-10-2011, 22:05
Post: #5
RE: chlorek sodu
Blush
dotarłam do tych artykułów .....
zdaje się wczoraj
wstępnie przeczytałam
tylko jest jeden problem
jestem noga z chemii
wiele mi nie wyjaśniło
ale wrócę do lektury jutro i jeszcze raz spróbuję zgłębić temat
z tego co na razie ustaliłam, mogę przekazać tyle, że:
mierzenie TWW za pomocą testu akwarystycznego jest metodą pośrednią, zmiękczanie wody chlorkiem sodu wpłynie na wiarygodność takiego testu
TWO jest mierzona metodą bezpośrednią
i kluczowe: ponoć TWW nie może być wyższa od TWO, jeżeli tak jest to znaczy, że któreś badanie jest błędne.... czyli chlorek sodu zakłamuje test TWW
a mi wychodzi TWO 1 st. TWW 16 st.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
23-10-2011, 16:26
Post: #6
RE: chlorek sodu
TWO zawiera w sobie TWW, więc nie może być od niej mniejsza.

Jeżeli chodzi o mierzenie TWW i TWO przy wodzie zmiękczonej to testami akwarystycznymi jest to niewykonalne, ponieważ nie łapią takich małych wartości. Ale filtr zapewne zbija obie wartości w okolice 1 st, więc możesz przyjąć, że tyle masz.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-10-2011, 15:29
Post: #7
RE: chlorek sodu
No dobra. Sprawa z grubsza wygląda tak. Ten twój filtr zmiękczajacy działa na zasadzie wymiany jonowej czyli w srodku są żywice: kationit i anionit. Chlorek sodu bezpośrednio nie zmiękcza wody, a służy jedynie do regeneracji żywicy.
Woda w takiej postaci da akwarium się nie nadaje (jest zbyt miękka). Musisz dodać mineralizatora albo mieszać z kranówką.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2011, 00:50
Post: #8
RE: chlorek sodu
Stiep - wielkie dzięki!!!!!
W międzyczasie zbadałam wszelkie rurki jakie posiadam w okolicy filtra zmiękczającego i okazało się, że jestem w stanie puścić na chatę zwykłą kranówę Smile
Więc biorąc pod uwagę Twoją opinię ad wody jestem uratowana.
Jeszcze raz dzięki za pamięć i zgłębienie tematu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2011, 00:52
Post: #9
RE: chlorek sodu
żeby nie było, ta woda którą masz zmiekczoną, po dodaniu mineralizatora jest znacznie lepsza od twardej kranówy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2011, 09:10 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-10-2011 09:10 przez smoko.)
Post: #10
RE: chlorek sodu
zależy do czego Smile bo jak się chce trzymać np raczki CPO to nie za bardzo Smile

KIEROWNIK BUDOWY

2016 l -10x Cyphotilapia Frontosa Blue Mpimbwe F1 + 6x Altolamprologus Calvus Black Zaire F1+5x Synodontis Petricola F1+ 10x Cyprichromis Microlepidotus Kasai F0 + 4x Neolamprologus Buescheri Katoto + 4x Plathythelphus Armata WF/ krab biały + Para Neolamprologus mustax Mbita WF + 9x Paracyprichromis blue neon WF
450l - morszczak
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2011, 10:32
Post: #11
RE: chlorek sodu
koleżanka mówiła o holendrze
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-10-2011, 18:08
Post: #12
RE: chlorek sodu
Ok
będę zgłębiała temat mineralizatorów do wody.....
oraz porządkowała zdobywaną wiedzę.....

rozumiem,że twardość węglanową przyjmuję za równą twardości ogólnej wody
a i tak woda zmiękczona powinna być odstana, aby wyparował chlor ( czy co tam dają ), gdzieś w necie wyczytałam, że nie dodaje się aktualnie chloru tylko jakieś pochodne.....
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-11-2011, 13:49
Post: #13
RE: chlorek sodu
"Twardość ogólna – oznaczana jest symbolem GH lub TwO. Określona jest przez zawartość całkowitą soli wapnia i magnezu. Najczęściej twardość ogólna TwO jest wyższa od twardości węglanowej (TwW), jednak w przypadku wód zawierających węglany i wodorowęglany sodu i potasu twardość węglanowa może być wyższa od ogólnej. Sytuacja taka występuje czasem w przypadku wody zmiękczonej kationitom sodowym, który wymienia kationy wapnia i magnezu na kationy sodu. "

Nie wiem ile w tym prawdy, bo nie jestem chemikiem ale z tego wynika ze two jednak moze być niższe od tww

KIEROWNIK BUDOWY

2016 l -10x Cyphotilapia Frontosa Blue Mpimbwe F1 + 6x Altolamprologus Calvus Black Zaire F1+5x Synodontis Petricola F1+ 10x Cyprichromis Microlepidotus Kasai F0 + 4x Neolamprologus Buescheri Katoto + 4x Plathythelphus Armata WF/ krab biały + Para Neolamprologus mustax Mbita WF + 9x Paracyprichromis blue neon WF
450l - morszczak
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-11-2011, 16:42
Post: #14
RE: chlorek sodu
Aloo

Jest rzeczą niemożliwą , by przed filtrem nie można założyć trójnika z zaworem i z tą drogą brać kranówkę.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-11-2011, 18:11
Post: #15
RE: chlorek sodu
no właśnie .....
z taką opinią się również spotkałam, omawiając problem z doświadczonym akwarystom ....
(tww>two)
biorąc pod uwagę fakt, że chemik ze mnie do bani ( i tutaj wiele się nie zmieni Smile )....
oraz Twoje doświadczenie ad zalania takową wodą zbiornika ....
jak również brak informacji w necie, dostępnej literaturze itd itp ....
postanowiłam zalać zbiornik normalną kranówą.
W razie jakichkolwiek problemów z parametrami wody mam testy, Szanowne Forum, neta, książki, preparaty itd.
Na chwilę obecną akwa zalane, czekam na roślinki ......
Jak obsadzę to wrzucę fotki
Dzięki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości