Odpowiedz 
Jaki filtr do kostki - kubełek
25-09-2011, 18:17
Post: #16
Re: Jaki filtr do kostki - kubełek
Kurde, alarm ubiegłeś mnie. Ja chciał zabłysnąć w tym temacie Wink.
Dokładnie tak jak alarm napisał nie ma żadnego znaczenia czy filtry stoi obok akwa czy na podłodze. Praw fizyki się nie da oszukać Smile.

Maslo, wracając do tematu deszczowni i szpecenia to nie musi być do okoła akwa. Nawet przy jbl 900 wystarczy rurka wzdłuż tylnej szyby i odpowiednio duże otwory, żeby nie było nadmiernego ruchu wody.



Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-09-2011, 18:24
Post: #17
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
(25-09-2011 17:36 )thebandit napisał(a):  ok... podjąłem decyzję że zostaję przy JBL e900 skręconym do minimum Yes
Co do pre-filtra to miałem go prawie od początku Smile a w deszczowni miałem ponawiercane dodatkowe dziurki między oryginalnymi otworkami co mi mniejszą zadymę robiło w baniaku i tu myślę też pomoże przy kostce!
wiedziałem że warto taki temat napisać na moim ulubionym forum Tongue
dziękuje wszystkim za pomoc i podjecie decyzji... pozdrawiam Thumbup

Może wyda ci się to dziwne ale nie ilość, a wielkość otworów ma większe znaczenie.

pozdrawiam Maciej



Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-09-2011, 21:35
Post: #18
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
zobaczcie jak facet z Brazylii zamontował ten filterek o którym była mowa wcześniej.


http://1.bp.blogspot.com/_pdzcSWeaVcY/SK...em+067.jpg

toxic69
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-09-2011, 21:41
Post: #19
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
(25-09-2011 21:35 )TOXIC69 napisał(a):  zobaczcie jak facet z Brazylii zamontował ten filterek o którym była mowa wcześniej.


http://1.bp.blogspot.com/_pdzcSWeaVcY/SK...em+067.jpg

tak to jest chyba możliwe bo go można na szybie powiesić, z tego co się orientuje ma taka fabryczna możliwość Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-09-2011, 21:54
Post: #20
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
i to mnie właśnie ciekawiło, bo koledzy mają rację z tym przetłaczaniem wody. Tylko po jakiego grzyba producenci podają ten parametr??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-09-2011, 22:28
Post: #21
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
(25-09-2011 21:54 )maslo_82 napisał(a):  i to mnie właśnie ciekawiło, bo koledzy mają rację z tym przetłaczaniem wody. Tylko po jakiego grzyba producenci podają ten parametr??

słup wody też ileś tam waży, im większa wysokość do podnoszenia (od podłogi do krawędzi akwa) tym większej mocy pompa potrzebna

jeśli pompa będzie słaba to na 2 metrach może sobie nie poradzić z przepchnięciem tej wody nawet na wysokości różnicy 5cm(poziom wody w wężu,a poziom samego akwa)

to na moje ... karwasz ale to zakręciłem

SZKŁO POD WPŁYWEM WODY "KURCZY" SIĘ
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-09-2011, 22:34
Post: #22
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
waga wody nie ma znaczenia, woda sama się wtłoczy i na 5 metrów, bo ciecz zawsze dąży do zachowania swojego stanu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-09-2011, 23:06
Post: #23
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
Taki sam słup wody ciąży na powrocie z akwa jak i na wylocie co na moc silnika i przepływ nie ma prawie wpływu . Jest jednak mała różnica . Chodzi o ciśnienie jakie panuje w filtrze i jest ono równe wysokości słupa wody co niewątpliwie może mieć znaczenie i dlatego producenci taką wartość podają . Dzięki Mystik za cenną uwagę bo faktycznie można sobie wyobrazić sytuację że będzie to między piwnicą a piętrem i skończy się powodzią w piwnicy Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-09-2011, 01:25
Post: #24
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
Cytat:
"- wydajność pompy – mierzona w objętości przepompowywanej cieczy na jednostkę czasu, w układzie SI wyrażona w litrach na sekundę;
- wysokość podnoszenia lub maksymalne ciśnienie (H) – mierzone w metrach słupa wody lub w układzie SI w paskalach; "

Wątpliwości rozwiałyby dwa proste eksperymenty:
1. ssanie pompy (filtra) umieszczone powiedzmy 1m poniżej poziomu, do którego ma być tłoczona woda
2. ssanie pompy (filtra) umieszczone na tym samym poziomie co poziom, do którego ma być tłoczona woda
Teraz wystarczy porównać ilości pompowanej wody i już.

pozdrawiam
Andrzej
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
26-09-2011, 10:20 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-09-2011 10:23 przez alarmowiec.)
Post: #25
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
Dziwi mnie trochę długość tej dyskusji ( jeszcze jakby na zamówienie w dniu powrotu Mystika ) . Swoim postem chciałem tylko zwrócić uwagę na błędne rozumienie pracy filtra i przypomnieć zasady fizyki ze szkoły podstawowej a właściwie prawidłowe ich zastosowanie w przypadku filtra kubełkowego . Samo cytowanie definicji bez odniesienie do rozpatrywanego przypadku (rozumienia zjawiska )nic nie da .
Stosując język fizyki pisałem oczywistości które ku mojemu zaskoczeniu do niektórych kolegów nie trafiają .
Może nie potrafię ale spróbuję to opisać prościej
Jeśli mamy uruchomiony system (tzn. zalany ) to układ filtra i węży tworzy naczynie połączone i przy wyłączonej pompie woda w wężu wylotowym wyrównuje się do poziomu wody w akwarium . Taki stan będziemy mieli obojętnie czy filtr będzie stał obok akwarium czy na podłodze . Zadaniem pompy po jej włączeniu jest podniesienie wody w wężu te kilka lub kilkanaście centymetrów żeby się mogła przelać do akwarium . Na to potrzeba bardzo mało energii i dlatego filtry kubełkowe maja silniki niewielkich mocy ( 6-30 W ) która to potrzebna jest do uzyskania odpowiednie wydajności . Ta różnica poziomów miedzy lustrem wody w wysokością wylotu do akwarium będzie decydowała o wydajności pompy i będzie znacząco ją zmieniać aż do momentu gdzie przepływ całkowicie ustanie . Być może że to właśnie jest podawany na pompie parametr Hmax .
Inaczej zupełnie wygląda sytuacja w przypadku pracy pompy w akwarium morskim czy słodkowodnym z kominem i sampem (naczynie techniczne pod akwarium ) . Tutaj mamy sytuację pompy znajdującej się pod akwarium od 1-2 metrów pod lustrem wody . Otóż ta pompa musi wtłoczyć wodę z sampa do góry do akwarium a woda do sampa wraca na zasadzie przelania się do komina i spływa swobodnie . Otórz taka pompa musi mieć odpowiednio dużą moc i sa to pompy powyżej 100W .

Mam nadzieję że teraz jest to już zrozumiałe Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-10-2011, 21:02
Post: #26
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
Jeżeli ktoś ma kostkę i jest miłośnikiem zaprzysięgłym Eheim'a to chyba nie będzie mógł przejść spokojnie obok tego:

http://allegro.pl/eheim-aquacompact-60-d...21097.html

toxic69
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
12-10-2011, 22:37
Post: #27
RE: Jaki filtr do kostki - kubełek
za tę cenę są lepsze rozwiązania tej firmy
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki filtr: AQUAEL MidiKani 800 czy HW-302? fanderix 15 34,102 01-05-2016 16:08
Ostatni post: Arctica
  kubełek do rio 300 ślązak 30 49,746 20-03-2016 22:20
Ostatni post: edison



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości