Odpowiedz 
Hyphessobrycon amandae
03-04-2011, 01:02 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-04-2011 14:43 przez dolichopterus.)
Post: #1
Hyphessobrycon amandae
Potocznie nazywany Karlikiem urokliwy mały kąsacz to rybka którą chciałbym dla państwa opisać.Bystrzyk ten został nazwany amandae ku czci matki Heiko Blechera pani Amandy Bleher.Odkryty stosunkowo niedawno bo 1987 roku w środkowej Brazylii w dorzeczu Araguaia.Zamieszkuje wolno płynące strumienie,zakola i starorzecza.Jest rybką ławicową trzymającą się w dużych skupiskach,dlatego powinna być pielęgnowana w obszernych zbiornikach.Nie powinny zmylić nas jej niewielkie rozmiary bo dorasta do 2 cm,absolutnie nie jest to rybka do nano akwarium.

[Obrazek: akwa005.jpg]

Bystrzyki Amandy zamieszkują środkowe partie akwarium i polecane są do akwarium wielogatunkowego,oczywiście współlokatorzy nie powinni stwarzać żadnego zagrożenia.Są żwawe i ciekawskie,samce potrafia się nawet po przepychać Smile

[Obrazek: akwa003.jpg]

Zbiornik dla karlików,powinien mieć co najmniej 80 cm długości i być mocno obsadzony roślinami.Może być częściowo zacieniony przez rośliny pływające.Lubi bardzo ciemne wody o pH od 6-7 i niskiej twardości węglanowej,przybiera wtedy barwę czerwono miedzianą.Intensywność koloru zależy od jakości wody,choć tego potwierdzić nie mogę bo raczej w złej wodzie ich nie trzymałem Wink.Temperatura powinna się wahać między 24 a 28 stopni C.

[Obrazek: akwa006.jpg]

Ryby te podejmują każdy pokarm który zmieści im sie do pyszczka.Pływają nawet z dużym wodźeniem ale najchętniej zjadają rozwielitki,oczliki czy solowce.
Co do rozmnażania są one podobnie wymagające jak inne kąsacze z ich rodzaju a dymorfizm płciowy można rozpoznać po wielkości,a mianowicie samice są masywniejsze od samców.
Więcej wiadomości na temat tej małej perełki akwarystycznej nie mam więc zapraszam do dyskusji.

http://ukajali.bloog.pl/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Hyphessobrycon sp. red blue piciu-p4 0 5,152 01-11-2012 20:12
Ostatni post: piciu-p4



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości