Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Hyphessobrycon amandae - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Atlas ryb (/forumdisplay.php?fid=41)
+--- Wątek: Hyphessobrycon amandae (/showthread.php?tid=1048)



Hyphessobrycon amandae - dolichopterus - 03-04-2011 01:02

Potocznie nazywany Karlikiem urokliwy mały kąsacz to rybka którą chciałbym dla państwa opisać.Bystrzyk ten został nazwany amandae ku czci matki Heiko Blechera pani Amandy Bleher.Odkryty stosunkowo niedawno bo 1987 roku w środkowej Brazylii w dorzeczu Araguaia.Zamieszkuje wolno płynące strumienie,zakola i starorzecza.Jest rybką ławicową trzymającą się w dużych skupiskach,dlatego powinna być pielęgnowana w obszernych zbiornikach.Nie powinny zmylić nas jej niewielkie rozmiary bo dorasta do 2 cm,absolutnie nie jest to rybka do nano akwarium.

[Obrazek: akwa005.jpg]

Bystrzyki Amandy zamieszkują środkowe partie akwarium i polecane są do akwarium wielogatunkowego,oczywiście współlokatorzy nie powinni stwarzać żadnego zagrożenia.Są żwawe i ciekawskie,samce potrafia się nawet po przepychać Smile

[Obrazek: akwa003.jpg]

Zbiornik dla karlików,powinien mieć co najmniej 80 cm długości i być mocno obsadzony roślinami.Może być częściowo zacieniony przez rośliny pływające.Lubi bardzo ciemne wody o pH od 6-7 i niskiej twardości węglanowej,przybiera wtedy barwę czerwono miedzianą.Intensywność koloru zależy od jakości wody,choć tego potwierdzić nie mogę bo raczej w złej wodzie ich nie trzymałem Wink.Temperatura powinna się wahać między 24 a 28 stopni C.

[Obrazek: akwa006.jpg]

Ryby te podejmują każdy pokarm który zmieści im sie do pyszczka.Pływają nawet z dużym wodźeniem ale najchętniej zjadają rozwielitki,oczliki czy solowce.
Co do rozmnażania są one podobnie wymagające jak inne kąsacze z ich rodzaju a dymorfizm płciowy można rozpoznać po wielkości,a mianowicie samice są masywniejsze od samców.
Więcej wiadomości na temat tej małej perełki akwarystycznej nie mam więc zapraszam do dyskusji.