Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
wtyczki do flitrów - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Technika (/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Wątek: wtyczki do flitrów (/showthread.php?tid=8707)

Strony: 1 2


wtyczki do flitrów - Elfir - 22-10-2015 20:40

Możecie rzucić okien na swoje pompy cyrkulacyjne?
Czy wszystkie mają wtyczki bez uziemienia?
Odłączacie je z prądu zanim zaczniecie grzebać w akwarium?


RE: wtyczki do flitrów - kapuczino - 22-10-2015 21:02

Tak.
Tak.
Różnie.
Wink


RE: wtyczki do flitrów - Elfir - 22-10-2015 21:10

wiem, że w instrukcji każą odłączyć przed grzebaniem.
Dziwne, że nikt nie robi na 24V


RE: wtyczki do flitrów - Dikej - 22-10-2015 22:00

W zasadzie to grzałki też mają płaską wtyczkę, czyli że trzeba by wszystko odłączyć przed zabawą w wodzie. Na szczęście w coraz częściej w instalacjach elektrycznych montuje się bezpiecznik różnicowo-prądowy, także jak kopnie to tylko przez ułamek sekundy. Jeśli ktoś ma obawy, to może sobie własną skrzynkę bezpieczników zrobić pod baniakiem i zabezpieczyć ją taką właśnie różnicówką.


RE: wtyczki do flitrów - edison - 22-10-2015 22:31

Dikej różnicówka nie uchroni Cię przed skutkiem przebicia jeśli akwarium nie jest uziemnione, dopiero Ty staniesz się wtedy uziomem jeśli będzie połączenie z ziemią, ta teoria jest troche niebezpieczna o której Ty piszesz.
Płaskie wtyczki mają urządzenia 2 klasy ochronności czyli podwójna izolacja.


RE: wtyczki do flitrów - alarmowiec - 23-10-2015 00:14

Edi ale jak się przebicie uziemni przez Dikeja to jednak różnicówka wyłączy zasilanie a tak będzie go trzymać. Tak jest lepiej choć mi już kiedyś grzałka wywaliła różnicówkę i zasilanie całej chaty no ale ja nie miałem morszczaka bo już pewnie poszedłby się gwizdać Smile


RE: wtyczki do flitrów - bohen21 - 23-10-2015 05:50

gorzej jak go potelepie nie przez uziemienie a "zamknięcie obwodu" czyli jak nie będzie uziemiony a włoży dwie ręce do akwarium. różnicówka nie wyskoczy bo nie ma upływu a jedynie jest włączony dodatkowy odbiornik prądu czyli człowiek. porażenie przez filtr jest raczej bardzo mało prawdopodobne ale przez grzałkę już nie raz mnie kopało


RE: wtyczki do flitrów - Ciupakus - 23-10-2015 12:41

Musisz uzywac jakiś "dziwnych" grzałek - u mnie nic takiego nigdy nie miało miejsca.


RE: wtyczki do flitrów - utopia - 23-10-2015 14:28

Będziesz tyle lat moczyć łapy w wodzie co koledzy to zrozumiesz ...
Bohen- wkładając łap do akwarium nie zamkniesz obwodu z tej prostej przyczyny że 1mb wody ( kranowitu) ma +- 70 kOhm rezystancji . Mniejsza rezystancja jest pomiędzy ew odizolowanymi drutami na kablu w wodzie i to tamtędy popłynie cały ładunek .Trzeba by złapać bezpośrednio za kabel i być idealnie odizolowanym od ziemi jednak prawdą jest że to jest sytuacja w której różnicówka nie zabezpiecza


RE: wtyczki do flitrów - Dikej - 23-10-2015 19:06

Czy jeśli będzie przebicie to różnicówka nie wyskoczy zaraz po powstaniu owego przebicia? Kilka razy już mnie raził prąd i to były faktycznie ułamki sekund do uruchomienia bezpiecznika.


RE: wtyczki do flitrów - alarmowiec - 23-10-2015 19:58

Jeśli wszystkie urządzenia w akwarium będą miały płaskie wtyczki i będzie sucho to jeśli nastąpi przebicie cały prąd i tak wróci przewodem neutralnym i nie wystąpi "ucieczka" prądu więc różnicówka nie zadziała. Wtedy zanurzając ręce w akwa może się zdarzyć że popłynie przez nas prąd do ziemi a więc "ucieknie bokiem" i wtedy to różnicówka zadziała. Jeśli jednak będzie jakiś sprzęt z bolcem w kontakcie z wodą lub akwarium będzie uziemnione to takie przebicie natychmiast uruchomi różnicówkę Smile


RE: wtyczki do flitrów - utopia - 23-10-2015 20:22

Dobrze gada ... ( tu chciałem coś dopisać ale świadom przekazu z integracji nic nie napiszę ;P )


RE: wtyczki do flitrów - Dikej - 23-10-2015 21:11

Czyli najlepszym rozwiązaniem byłoby uziemić akwarium?


RE: wtyczki do flitrów - utopia - 24-10-2015 07:26

A jak chcesz tego dokonać. ?
Dać elektrode -z czego? Każdy metal ulegnie powolnej elektrolizie. Nawet szlachetny. Zrobi wiecej złego niz dobrego. Jak masz obawy wystarczy wyłączyć zasilanie gdy wsadzasz rece do wody


RE: wtyczki do flitrów - Dikej - 24-10-2015 09:17

http://korale.pl/deltec-titanium-grounding-probe-uziemienie-do-akwarium.html
http://korale.pl/vertex-grounding-probe.html
Chyba jednak tytan da radę.