Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Potrzebna pomoc - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Forum ogólne (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Potrzebna pomoc (/showthread.php?tid=6387)



Potrzebna pomoc - gertas1985 - 06-05-2014 22:32

Witam.

Potrzebuje pomocy a chodzi o to, ze w moim zbiorniku od okolo 2 tyg unosi sie bialy pyl jest go sporo. Teraz tak opcje sa dwie:

1. do filtra aquael fzn-3 dorzucilem zeolit (w 1 pojemniku gabka, w drugin zeolit + wegiel + wloknika) z tego co wiem zeolit moze oddac troche pylu do wody, ale byl dosc solidnie wyplukany i 2 tygodnie to dosc dlugi czas zeby byl jeszcze w wodzie.

2. opcja to w tym samym czasie co dolozony zeolit przykleilem mech do korzenia i tasme ledowa do pokrywy na kropelke (nie wiem co mnie pchnelo wyczytalem na jakims forum ze mozna). Na pokrywie skrapla sie woda i moze splywac/skapywac do zbiornika. od ok tygodnia tasmy juz nie mam kropelka zeskrobana i zeszlifowana, silikon z korzenia zeskrobany.

Aktualnie jestem po 3 podmianach wody 2x1/3 1x1/2 pojemnosci zbiornika. Pyl jest nadal trudno ocenic czy jest go mniej ale wydaje mi sie ze jest tak samo. Nie wiem czy odczekac bez podmiany az bakterie sie znow namnoza i moze to wystarczy czy moze wlaczyc jakis srodek typu crystalwater.... Co robic?? jezeli bedzie potrzeba wrzuce fotki


RE: Potrzebna pomoc - maximus - 06-05-2014 22:55

a nie jest to pierwotniak przypadkiem?


RE: Potrzebna pomoc - Mikołaj - 06-05-2014 22:59

Fotki zawsze się przydadzą.


RE: Potrzebna pomoc - g.b - 06-05-2014 23:00

Na moje to będą pierwotniaki. Masz wate w kaskadzie. Jak to nie pomaga to drugi filtr z watą samą. I powinno pomóc. Doraźne. Choć mnie pomogło na 4 miesiące. Może doczytaj co zdziałać na pierwotniaki.

... wiosna


RE: Potrzebna pomoc - gertas1985 - 06-05-2014 23:39

wyglada to tak:
[attachment=507]
[attachment=508]
[attachment=509]
[attachment=510]
[attachment=511]

jak rano wlacza sie oswietlenie to mam wrazenie ze jest ciut lepiej ... musze szybko podzialac bo widze ze odbija sie to na rybach sa slabsze mniej ruchliwe ...

Moze ktos ma jakies pomysly jak z tym walczyc?


RE: Potrzebna pomoc - Mikołaj - 07-05-2014 07:05

Jeśli to pierwotniak to lampa UV, chyba najskuteczniejsza.


RE: Potrzebna pomoc - gertas1985 - 07-05-2014 09:49

Czytalem o lampie UV ale nie mam niestety a raczej to drogi interes. Na poczatek koc na akwarium, swiatlo off i glodowka dla ryb. Bede informowal o efektach. Moze ktos jest w stanie uzyczyc lampe UV?


RE: Potrzebna pomoc - kuki102 - 07-05-2014 10:56

Też kiedyś walczyłem z pierwotniakami. Wymiana wody na pewno nie poprawi sytuacji, a nawet zaszkodzi. Najprostszą metodą jest przeczekać i samo zniknie. Niestety, słyszałem że proces taki długo trwa. U mnie pomogło CrystalWater i ciemne akwarium przez 4 dni. Dobrze jest nawet przykryć kocem.


RE: Potrzebna pomoc - alarmowiec - 07-05-2014 11:11

Mogę pożyczyć UV ale żeby jej użyć musisz miećzewnętrzny filtr kubełkowy


RE: Potrzebna pomoc - gertas1985 - 07-05-2014 11:22

Wiem czytalem twoj temat i jeszcze ktos z forum mial ten sam problem. W sieci jest duzo tematow i opcji lampa UV niby najlepsza UVC jeszcze lepsza ale szkodliwa dla ryb. Ja zaczne od koca i filtorwania. potem wlacze chemie jak nie pomoze ...


RE: Potrzebna pomoc - gertas1985 - 07-05-2014 13:46

No to odpada mam kaskade ewentualnie wewnetrzny :/


RE: Potrzebna pomoc - gertas1985 - 07-05-2014 19:36

a czy dodatkowo napowietrzac brzeczykiem? zaszkodzi pomoze? powinno pomoc zeby glony sie nie tworzyly bo na powierzchni mam taka jakby oleista plame ktora ogranicza wymiane o2 - co2 i ryby plywaja mi przy powierzchni...


RE: Potrzebna pomoc - Mikołaj - 07-05-2014 19:56

ruch tafli żeby te plamę rozbiło


RE: Potrzebna pomoc - gertas1985 - 12-05-2014 22:23

Witam po tygodniu walki udalo sie woda klarowna czysta. Co robilem: akwarium 2 dni zaciemnione przykryte kocem niektore rosliny zaczely zolknac ale juz dochodza do siebie, ograniczone karmienie do minimum, filtr na maxa rozkrecony i podlaczylem napowietrzacz. Od 3 dnia koc zdjety, ograniczone swiatlo do 6h akwarium juz wygladalo lepiej i tak do 6 dnia cala reszta bez zmian. Na finiszu wpuscilem dafnie, ktore wyczyscily wode bajecznie i narazie mam spokoj swiece tyle co zawsze karmie mniej napowietrzacz wyjety.