Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Początki LT - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Ogólne (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Forum ogólne (/forumdisplay.php?fid=27)
+--- Wątek: Początki LT (/showthread.php?tid=605)

Strony: 1 2 3


Początki LT - Hasan - 13-03-2011 00:50

Witam, poczytałem trochę o zamysłach Low Tech i właśnie próbuje się z takim typem zmierzyć. Jak na razie przygotowałem podłoże (piasek o granulacji 1-2mm a pod nim ziemia uniwersalna) i posadziłem roślinki tj. 3 nurzańce (z czego 2 całkiem duże), zwartkę, kawałek mchu jawajskiego, i małego anubiasa. Oświetlenie stanowi świetlówka 15Watowa Osram FLUORA (wiem że mało, ale planuję rozbudowę). Filtr wewnętrzny chodzi bez napowietrzania. Wszystko śmiga już z tydzień.
Właśnie niedawno zauważyłem bąbelki uchodzące z liści i jakieś szare witki powiewające na szybach oraz jakieś mikroskopijne robaczki śmigające w toni. Nie wiem za bardzo co z tym zrobić. Proszę o pomoc,
Pozdrawiam Wink


RE: Początki LT - egzepoznan - 13-03-2011 02:05

Witaj Smile
Jakie wymiary baniaka ?
Na początek jak dla mnie za mało roślin jeżeli chodzi Low-techa , i raczej nie powinien być piasek tylko żwirek o granulacjach od 2-4 mm , te małe robaczki to okrzemki normalna sprawa przy świeżo zalewanych baniakach Smile
Napisz jaką obsadę planujesz i ewentualnie daj fotki jak to wygląda Smile
Co do samego poczytania o Low-techu to sam internet nie wystarczy moim zdaniem proponuje lekturę Diany Walstad " Rośliny w akwarium " są tam dokładnie wyjaśnione procesy zachodzące w akwa i prowadzenie zbiornika Low-tech Smile
Akurat sam się przymierzam do tego typu baniaka w moich 160 L Smile


RE: Początki LT - Lermi - 13-03-2011 09:14

Jak Egze napisał - podaj litraż Smile
Bąbelki na roślinach to dobry objaw.
Do szarych nitek zacznij się przyzwyczajać jeśli masz low tech Biggrin A tak na serio - po prostu je systematycznie usuwaj. Jeśli zauważysz, że się rozprzestrzeniają - większa podmiana wody (wiem, że to LT, ale cóż...).
No i popieram Egze -roślin ile tylko się pomieści.
Ja obstawiam, że robaczki to oczlik. Urocze stworzonko. Jak włożysz ryby, to problem zniknie.


RE: Początki LT - dolichopterus - 13-03-2011 10:52

Ach wy niecierpliwcy przecież kolega podał litraż w innym wątku a dokładnie napisał :aktualnie zabieram się za reaktywację mojego akwa (60x30x30 profil)więc jak wam policzyłem ma 54 l Wink


RE: Początki LT - Hasan - 13-03-2011 11:37

Tak, dokładnie 54 l, powinienem był napisać od razu Wink

(13-03-2011 02:05 )egzepoznan napisał(a):  Napisz jaką obsadę planujesz i ewentualnie daj fotki jak to wygląda Smile
Jeśli chodzi o obsadę planowałem grupkę neonów + jakiegoś zwierza na dno, z tym ostatnim to jeszcze nie wiem. W zasadzie z tego co wiem LT wymaga raczej małej obsady, także nie wiem czy 8-10 neonów to już nie będzie za dużo. Co Wy na to? Wink
Fotki postaram się przesłać wieczorkiem.

(13-03-2011 02:05 )egzepoznan napisał(a):  Co do samego poczytania o Low-techu to sam internet nie wystarczy moim zdaniem proponuje lekturę
Diany Walstad " Rośliny w akwarium " są tam dokładnie wyjaśnione procesy zachodzące w akwa i prowadzenie zbiornika Low-tech Smile
Bardzo chętnie bym przeczytał, czy da się ją kupić gdzieś w Poznaniu? Bo raczej w empikach takiej specjalistycznej nie mają.


RE: Początki LT - egzepoznan - 13-03-2011 13:57

Co do książki to ja ją na allegro nabyłem z Konina około 40-paru złotych , obsada może być duża , nie podmieniaj wody jeżeli to ma być prawdziwy Low-tech to tylko dolewki na tym typie akwarium trzeba troszkę czasu aż się wszystko ustabilizuje no i przede wszystkim przekarmianie ryb i nie odmulanie dna Smile


RE: Początki LT - Hasan - 13-03-2011 18:30

przesyłam fotkę mojego świeżego baniaka, tylko proszę nie wyśmiewaćWink na stan dzisiejszy wygląda to tak:
[Obrazek: dscf9218f.jpg]
w miejscu gdzie leży kepka mchu wsadze jeszcze korzeń który sie odmaczaWink
jak to wg Was wygląda?


RE: Początki LT - dolichopterus - 13-03-2011 19:07

(13-03-2011 18:30 )Hasan napisał(a):  jak to wg Was wygląda?


Hehehe to na razie nie wygląda albo inaczej wygląda jak krajobraz post apokaliptyczny.Roślin roślin i jeszcze raz roślin.I jakiś plan sobie zrób na aranżacje,żeby to miało potem ręce i nogi


RE: Początki LT - Lermi - 13-03-2011 20:14

Dzięki Hasan, wyleczyłeś mnie z wrażenia, że w moim zbiorniku jest mało roślin. U Ciebie ich właściwie nie ma. Wsadź tam mało-wymagające zielone i to dużo.


RE: Początki LT - egzepoznan - 14-03-2011 08:04

No Hasan zaskoczyłeś mnie liczyłem , że masz więcej roślin niż ja w moim BW , szczerze to mam więcej roślin w 25 L które są właśnie przechowalnią dla LT , musisz mieć już busz na starcie , będę zamawiał rośliny jakbyś był chętny możemy się dogadać Smile


RE: Początki LT - Svenja - 14-03-2011 09:43

(13-03-2011 20:14 )Lermi napisał(a):  Dzięki Hasan, wyleczyłeś mnie z wrażenia, że w moim zbiorniku jest mało roślin. U Ciebie ich właściwie nie ma.


To samo miałam napisać Smile dzięki Lermi Smile
a ja tak narzekałam na brak roślin zawsze, ale od dzisiaj ani słowa Biggrin

jak chcesz mogę ci przynieść Pistie Lol
jeśli będziesz na spotkaniu w środę Smile


RE: Początki LT - egzepoznan - 14-03-2011 11:02

Hasan jeszcze jedna uwaga jeżeli dobrze widzę na fotce masz ziemie na całym dnie baniaka ?
Jeżeli tak to proponuję to poprawić prawdopodobny zakwit i żwirku powinno być 2 x więcej niż ziemi .
Mam nadzieję , że się nie przejmujesz naszą krytyką - oczywiście są to słuszne uwagi ale bez załamki Smile każdy z nas na początku jakieś błędy popełniał i po to jest to forum aby Ci pomóc Smile


RE: Początki LT - MOD - 14-03-2011 13:30

Post usunięty na prośbę autora.


RE: Początki LT - Svenja - 14-03-2011 13:48

Hasan spoko bys musial widziec moje akwa na poczatku... Lol

ja mialam roslinki dwie duze ładne ale... sztuczne Lol ty chociaz masz zywe Biggrin


RE: Początki LT - TOXIC69 - 14-03-2011 14:24

Myślę, że warto jeszcze wspomnieć - póki można coś przerobić, o oddzieleniu ziemi "matki" od żwirku-piasku np. podwójną warstwą siatki "izolacyjnej" - takiej jaką nakłada się na styropian pod tynkowanie. Ostatnio Pacmann podsunął mi ten pomysł. Uważam, że świetnie zabezpieczy możliwość przypadkowego wydostania się gruntu przez żwir podczas jakichś manipulacji w akwarium.