Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Akwarystyka Morska nie musi być droga - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka morska (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- Dział: Wszystko dotyczące akwarystyki morskiej (/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Wątek: Akwarystyka Morska nie musi być droga (/showthread.php?tid=4118)



Akwarystyka Morska nie musi być droga - alarmowiec - 18-02-2013 00:51

W 2011 roku podczas prelekcji na targach Zoo-Botanica we Wrocławiu z taką tezą wystąpił kolega Zbyszek Olszowy.
Wysłuchałem wtedy go na żywo. Błąkając się dzisiaj po internecie trafiłem na relacje filmową z tego spotkania .
Mimo że nie do końca podzielam taki entuzjazm co do rozwiązań które promuje to jednak dla osób zainteresowanych akwarium morskim niskobudżetowym polecam
Prelekcja Zoo-Botanica 2011
Z początkiem tego wieku w gronie akwarystów morskich zrzeszonych w Internetowym Związku Akwarystów (IZA) toczyła się właśnie taka dyskusja. Zbyszek należał wtedy do grona tych dyskutantów. Jej wynikiem była między innymi koncepcja akwarium z panelem filtracyjnym która spotkała się wtedy z bardzo dużą krytyką ( jak nie kłótnią ).
Jak widać po latach firma Aquael w swoim ReefMaxie zastosowała to rozwiązanie czy z powodzeniem zdania są podzielone niewątpliwie jednak jest to koncepcja nie dużego taniego akwarium morskiego .
Ma w swojej ofercie takie rozwiązanie również firma AquaMedic.
Zbyszek w swoich poglądach był bardziej radykalny. Moim zdaniem na takie rozwiązania może sobie pozwolić już trochę doświadczony akwarysta ale wybór pozostawiam ewentualnym śmiałkom Smile


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - hwojciech - 19-02-2013 19:25

Ciekawa propozycja....może tak moje 112 zamienić na nano rafe Wink


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - JarekM78 - 28-02-2013 11:12

Zaczynam z nanoreef jedna 40L druga 60L
40L smiga bez problemu filtr FZN 1200 odpieniacz z strzykawek tylko raz w tygodniu podmieniam wode
Natomiast 60L ładuje tylko kase
W AquaMedic sprzedali mi odpieniacz bardzo cichy , wydajny Turboflotor Blue 1000 po włączeniu usiadłem i zaczołem ryczeć . Woda tylko się cała zabąbliła . G...o było widać tylko bąbelki. Akwaria morskie są tanie jak nie idziesz do fachowców .
Jak kupiłem juz tak wydajny odpieniacz to teraz myśle nad powiększeniem baniaka do 150L , tylko nie wiem jak sie zabrać do zrobienia sump-a ( skleić samemu )
Jak bym mógł z kimś porozmawiać na ten temat było by fajnie .


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - alarmowiec - 01-03-2013 11:54

Ja bym sam skleił zwłaszcza że to zbiornik techniczny i docelowo jest schowany Smile


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - guardbody - 08-10-2013 10:20

Filtracja oparta na panelu zdaje rewelacyjnie rade . Skoro Kolega moderator posiada sprzet co blokuje przed startem czyżby wiedza czysto teoretyczna nie wystarczała ???


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - alarmowiec - 09-10-2013 00:14

guardbody napisał(a):....Skoro Kolega moderator posiada sprzęt co blokuje przed startem czyżby wiedza czysto teoretyczna nie wystarczała ???
Nie rozumiem z czym mam startować ? Smile


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - Barbosa - 09-10-2013 11:51

Czy myślicie że start akwarium morskiego o pojemności 100l i z sumpem 25l ma jakiś sens? Co właściwie mógł bym trzymać w takim akwarium? Smile


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - guardbody - 09-10-2013 12:00

Jeśli to dział akwarystyki morskiej to raczej nie rozmawiamy o ptaszkach Wink Jasne że 100l baniaczek ma sens


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - Barbosa - 10-10-2013 16:16

Jeszcze sporo czasu na pewno minie na przemyśleniu tego ale nie ukrywam rozważam taką opcję Smile


RE: Akwarystyka Morska nie musi być droga - tom - 10-10-2013 19:48

zachęcam do lektury. trudno obecnie zadać pytanie, na które na tym forum nie padła odpowiedź...
http://nano-reef.pl/forum/56-dla-nowicjuszy/