Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska
Małże na Sielance - Wersja do druku

+- Forum WTMA Akwarystyka Wielkopolska (http://wtma.pl)
+-- Dział: Akwarystyka słodkowodna (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Dział: Krewetki, raki, kraby, ślimaki (/forumdisplay.php?fid=25)
+--- Wątek: Małże na Sielance (/showthread.php?tid=2913)



Małże na Sielance - pio84 - 23-07-2012 21:28

Czy ktoś orientuje się, jakie małże sprzedawane są na Sielance? Od dłuższego czasu szukam info w necie i wychodzi mi szczeżuja wielka. Tylko takie (o ile dobrze googlałem) rosną powyżej 10cm, a tamte miały jakieś 15. Czy ma ktoś doświadczenie w trzymaniu tych zwierzaków?


Małże na Sielance - sajmon12 - 23-07-2012 23:01

Mam w pracy szczeżuje wielka ma okolo17cm Smile , kumpel ja wylowil ze swojego stawku a teraz mieszka u mnie w makwarium z gupikami i glonojadami. Smile


RE: Małże na Sielance - arrowb - 24-07-2012 09:39

hej,

szczezuje nie nadaja sie do akwarium ze wzgledu na cykl rozrodczy.

Cytat:Mogą być obojnacze lub rozdzielnopłciowe. Zapłodnienie najczęściej zewnętrzne.

Zapłodnione jaja umiejscowione są początkowo na skrzelach. W trakcie rozwoju powstaje jednak dziwny osobnik (larwa), tzw. glochidium, który przez jakiś czas pędzi pasożytniczy tryb życia.

Larwy szczeżuj pasożytują na rybach.


RE: Małże na Sielance - Rainy - 24-07-2012 16:15

Warto wiedzieć, że Szczeżuja wielka, dorastająca do 20 cm, jest objęta ścisłą ochroną gatunkową. W Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt została zaliczona do kategorii EN - gatunki bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożone.
Rafał


RE: Małże na Sielance - pio84 - 24-07-2012 17:34

[quote="arrowb"]hej,
szczezuje nie nadaja sie do akwarium ze wzgledu na cykl rozrodczy.
[quote]
O obojnactwie wspomniano w internecie tylko raz na kilkadziesiąt stron jakie przejrzałem. Raczej poleca się trzymanie 1 sztuki, co ma właśnie zapobiec ewentualnym larwom.