Odpowiedz 
Akwarium 375 litrów - proszę o radę dotyczącą zbiornika
21-06-2018, 21:07 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 22-06-2018 01:05 przez akwarysta199.)
Post: #1
Akwarium 375 litrów - proszę o radę dotyczącą zbiornika
Witam Was serdecznie.

Pewnie nie raz spotkaliście się z osobami panikującymi na myśl pęknięcia akwarium (czarna wizja zalewania sąsiadów i czekanie aż przyjdą z widłami by nas spalić na stosie lub utopić w wodzie żeby było adekwatnie).

Do tej pory mam akwarium 54 i 112 litrów ale już czas po wielu latach akwarystyki na zmianę na większe.

150 x 50 x 50 cm czyli 375 litrów. Początkowo myślałem o 40 cm (teraz mam 112 przy wysokości 35 cm) ale już teraz widzę, że przy 35 cm wysokości praktycznie co tydzień muszę rośliny przycinać - irytujące.

Więc w czym problem? Chciałbym Was prosić o radę do samego akwarium. Będzie klejone na zamówienie. Stać będzie na szafce Juwela (waga 50 kg, nośność 1200kg). Postawię je oczywiście przy ścianie nośnej żeby zabierała część tego ciężaru bo pewnie łącznie to będzie jakieś 500-550 kg a mieszkam na 3 piętrze.

Norma to 8 mm szkło przy takim akwa z tego co czytałem. Jako, że jednak jestem przezorny i wolę mieć pewność co do zbiornika - myślę o 10 mm z wzmocnieniami wzdłuż i dodatkowo poprzeczne - chyba wystarczy jedno?

Czy 10mm to już jest zdecydowanie spokojna głowa jeśli chodzi o ryzyko pęknięcia szkła? Czy dla świętego spokoju brać 12 mm? Czy 12 mm to już przerost formy nad treścią?

Wiem, że większość zalań jest spowodowana nie akwarium a filtrem zewnętrznym (rozszczelnienie, pęknięcie węży itp i to najczęściej z winy użytkownika - a przyznaję, ja czasami potrafię nie zauważyć że coś nie gra i płacz nad rozlanym mlekiem...a tutaj rozlanego byłoby aż za dużo) dlatego - możecie myśleć co chcecie - ale za radą paru osób idę na pewno w 2 większe wewnętrzne jeden mechanik drugi biologiczny (najprawdopodobniej Juwel Bioflow). Nie przeszkadza mi że zabiorą trochę miejsca ale nie chcę nic co może niechcący wypompować mi wodę na zewnątrz. A takich przypadków już trochę mogę zliczyć wśród znajomych. Nie chcę nad tym robić wywodów - myślę, że przy nie przerybianiu baniaka nie będzie problemu.

Wiem, że akwarium 10mm będzie kosztować ok 600zł, 12 mm kosztowałoby już 1100zł. Mogę ubezpieczyć się od zalania z powodu akwa ale wiadomo jak jest z ubezpieczeniami...

Proszę Was o radę. Bo może te 12 mm to już będzie przesada z mojej strony i lepiej byłoby te 500zł włożyć w środek. Jednak jeśli 12 mm daje jakąś dużo większą gwarancję to pewnie bym to przemyślał. Będę Wam mega wdzięczny.

Zbiornik planuję od Skorpiona. Ale czekam jeszcze na ofertę z Aqua Medic - słyszałem że jakoś wykonania jest lepsza...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-06-2018, 15:54
Post: #2
RE: Akwarium 375 litrów - proszę o radę dotyczącą zbiornika
Hej. Mam zbiornik 150x50x60w z szyby 10mm i to wystarczy na 100%. Co do filtra zewnętrznego i mitów o zalaniu, to wszystko zależy od tego jaki kupisz. Mam największy z chińczyków od prawie 4 lat i wszystko jest ok, a o smarowaniu uszczelki pod głowicą wiem tylko z opowieści Smile
Co do samego szkła to skorpiona sobie daruj, jest bardzo dużo opinii o ich "fachowości" i jakości wykonania. AquaMedic to raczej cenowa elita. Zamawiałem szkło od gościa z miejscowości Szemud i za szkło z transparentnym silikonem i transportem do domu zapłaciłem 750zł. Jak chcesz namiar to pisz.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
07-07-2018, 19:49
Post: #3
RE: Akwarium 375 litrów - proszę o radę dotyczącą zbiornika
lepiej wzmocnienie wzdłużne jest silniejsze
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-07-2018, 12:26
Post: #4
RE: Akwarium 375 litrów - proszę o radę dotyczącą zbiornika
Jeśli wytrzymuje spokojnie takie jak napisał Dikej to po co dawać wzmocnienia jak takie akwarium wygląda potem tragicznie no chyba że jest pokrywa to tą tragedię ukryje Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-08-2018, 22:55
Post: #5
RE: Akwarium 375 litrów - proszę o radę dotyczącą zbiornika
Mnie przeciekło z kubełkowego Aquaela w nocy, zalewając sypialnię. Całe szczęście, że wąż pobierający wodę był mniej więcej w połowie wysokości akwarium 250 l.
Uszczelki smarowane i wymieniane.
To był koniec mojej 250 -tki, bo szafka nasiąkła kompletnie. Teraz mam 21 l.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy filtr JBL e901 da sobie radę w 250l? kuba 6 14,152 10-01-2016 13:10
Ostatni post: kuba
  transport zbiornika rafafik 1 5,738 05-03-2014 21:54
Ostatni post: harek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości