Odpowiedz 
Reaktywacja Akwarium
24-02-2016, 17:55
Post: #1
Reaktywacja Akwarium
Witam
Szukałem podpowiedzi w internecie i natknąłem się na to forum. Akwarium mam od 6 lat. Wielkość 120x70x40 szer. ok 350L. Niestety podczas wyjazdu grudniowego padł mi piec i temperatura w domu 4,5 wszystko padło i to jest okazja aby zrobić akwarium na nowo. Teraz chcę bardziej o nie dbać. Do tej pory były rybki, roślinki i jakieś podłoże oraz filtr. Cały czas walczyłem z glonami. Chcę tym razem popełnić jak najmniej błędów. Akwarium jest od tygodnia zalane. Rośliny posadzone z invitro. Myślę o zakupie zestawu CO2
nie wiem tylko jakiego ceny i oferty są różne?
Zastanawiam się też nad oświetleniem. Teraz mam 4 rury T5 30W w tym 3 białe i jedna z innym światłem. Grzeją strasznie wodę +27. Czy może wywalić pokrywę?
Proszę o poradę
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 19:14
Post: #2
RE: Reaktywacja Akwarium
zaczne od ***** strony, jeśli chodzi o oświetlenie to wystarczy wyciąć otwór w pokrywie i dołożyć wentylatorek komputerowy, ruch powietrza sprawi że woda nie będzie sie tak nagrzewać. t5 o mocy 30W?? standardowe na taką długość zbiornika mają 39W, T8 miały 30W.

napisz jakie użyłeś podłoże to wiele uprości pomoc, bo inaczej sie startuje na substracie, ziemi ogrodowej a inaczej na samym żwirku.

co do zestawu co2 to moim zdaniem sens jest średni, bo masz niecałe 0,35W/litr, a w dodatku przy 70cm wysokości to średnio widze start tych roślin z invitro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 19:28 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-02-2016 20:17 przez slayer69.)
Post: #3
RE: Reaktywacja Akwarium
Witam
Podłoże mam torfowe kupione z allegro http://allegro.pl/aqua-soil-podloze-na-b...27373.html torfowe grubość ok 5 cm ponoć 3 rodzaje torfu do tego czarny żwirek 1,5-3 mm. Płukałem go parę razy i wsypywałem 70kg. Ziemię tak jak mi polecił sprzedawca z moczyłem i w postaci "błota" umieściłem na dnie na torfie siatka no i na siatce usypane podłoże (żwirek). Jak przeliczyłem to mam wiecej wat na litr ze wzgledu na grubość podłoża wynosi od 10-18mm. wcześniej miałem mniej ale nie sięgałem ręką dna a a zbiornika mi nie skrócą. Zrobiłem fotki roślin dzisiaj i tydzień temu tylko ie wiem jak je wkleić do posta

bohen21 napisał(a):zaczne od ***** strony, jeśli chodzi o oświetlenie to wystarczy wyciąć otwór w pokrywie i dołożyć wentylatorek komputerowy, ruch powietrza sprawi że woda nie będzie sie tak nagrzewać. t5 o mocy 30W?? standardowe na taką długość zbiornika mają 39W, T8 miały 30W.
napisz jakie użyłeś podłoże to wiele uprości pomoc, bo inaczej sie startuje na substracie, ziemi ogrodowej a inaczej na samym żwirku.
co do zestawu co2 to moim zdaniem sens jest średni, bo masz niecałe 0,35W/litr, a w dodatku przy 70cm wysokości to średnio widze start tych roślin z invitro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 20:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-02-2016 20:24 przez Ciupakus.)
Post: #4
RE: Reaktywacja Akwarium
W takiej wysokości nie bawiłbym sie w rosliny -nurzaniec na tył i spoko.

Jak podłoże masz torfowe pomyśl nad akwarium BW -korzenie,gałęzie -wtedy nawet wystarczy jedna świetłówka działająca -dużo prądu oszczędzisz.

W takiej wysokości i klimatach BW skalary byłyby dobrym wyborem -większe kiryski na dno i gra muzyka Thumbup


Zdjęcia wstawiasz na jakis hosting -np: imgur i link wklejasz bezposrednio do posta Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 20:26 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-02-2016 21:05 przez slayer69.)
Post: #5
RE: Reaktywacja Akwarium
Sprawdziłem T5 mają 39W/895 marka Phlilips Holland MasterTele5HQ lub O zapisałem z rurki, pamięć zawodzi zapamiętałem 3 a dalej jest 9 a nie zero przepraszam. Rośliny urosły jakieś 50% po wsadzeniu ale patrzę na nie co chwila i może mi się wydaje. Myślałem o ledach ale w necie więcej ludzi pisze, że T5 lepsze nie wiem 2 dokupiłem, żeby doświetlić i trochę mi szkoda sie ich pozbywać? Jeszcze co do roślin to obserwuję fotosyntezę więc rosną właśnie stąd dylemat z tym CO2.

http://zapodaj.net/4b36e638d4e48.jpg.html - tydzień temu
http://zapodaj.net/88f5a34a7f00e.jpg.html - dzisiaj przed chwilą
Nie ma m sprzętu foto zdjecia z tel.

Wiem, że tło koszmarne ale ze względu na schody za akwarium zmuszony byłem coś przykleić macie uwagi? Oprócz schodów wcześniej z 2 okien padało światło i teraz to wyeliminowałem może to było przyczyną częstych ataków glonów ??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 21:22
Post: #6
RE: Reaktywacja Akwarium
slayer69 napisał(a):Myślałem o ledach ale w necie więcej ludzi pisze, że T5 lepsze nie wiem 2 dokupiłem, żeby doświetlić i trochę mi szkoda sie ich pozbywać?

Jest sporo osób ,które akwaria roślinne prowadzą na ledach. W oświetleniu led potrzebujesz mniej W/l -przynajmniej w diodach Epistar. Świetlówki musisz wymieniać ,diody nie .Masz wysokie akwarium wiec pomyślałbym o diodach z kolimatorami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 21:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-02-2016 21:49 przez slayer69.)
Post: #7
RE: Reaktywacja Akwarium
Problem w tym, że facet w sklepie powiedział. "profesjonalne oświetlenie ledowe do pana akwarium to koszt ok.4000 pln" Jak dla mnie to trochę dużo. Za te pieniądze mam prąd na kilka lat i kupiłem u niego 2 świetlówki 2 miałem plus kable z końcówkami do nich i tłumiki za 360pln. Chyba gość się spieszył do klienta i wysłał na drzewo rzucając cenę na odczepkę?

Tylko, że chcę głównie rośliny. A akwarium kupiłem kilka lat temu i nie przewidziałem, że jest za wysokie...
Jeśli chodzi o ryby to Razbory G. Przypominaja mi pstrągi a jestem spinigistą
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 22:12
Post: #8
RE: Reaktywacja Akwarium
Gotowe, tych rozmiarów panele led o odpowiedniej barwie są drogie, imho specjalnie nie przesadził. Można zrobić samemu, trzeba się na dłubać, ale wiele osób ma (zakładam, że matoole własnie o samoróbce myślał)
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-02-2016, 22:25
Post: #9
RE: Reaktywacja Akwarium
Dzięki leeusr przemyślę. Na razie wszystko rośnie no ale minął tydzień od zalania martwi mnie Eleocharis Prawula na przodzie stoi w miejscu może potrzebuje więcej czasu. Na razie dodaję CO2 w płynie i potas może robię źle? gdzieś czytałem, że na początku nic nie dodawać nie wiem?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2016, 08:26
Post: #10
RE: Reaktywacja Akwarium
slayer69 napisał(a):martwi mnie Eleocharis Prawula na przodzie stoi w miejscu może potrzebuje więcej czasu

bohen21 napisał(a):masz niecałe 0,35W/litr, a w dodatku przy 70cm wysokości to średnio widze start tych roślin z invitro
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2016, 10:05
Post: #11
RE: Reaktywacja Akwarium
W takim razie jeszcze doświetlę. Podałem złe parametry mam 4x39W/895 marka Phlilips Holland MasterTele5HQ no i 10-18 cm podłoża w tej chwili od dna uśredniając będzie to 120x40x55 jakieś 264L wody bez podłoża czy to jeszcze mało?
Jeśli tak to kupie ledy w marcu znalazłem sklep http://sprzedajemy.pl/belka-oswietlenie-...m,15821107 tylko czy takie dwie belki jak kupie to coś poprawi.Nie zależy mi na poborze prądu lecz na lepszym oświetleniu, dla roślin!!
Sam nie będę robić oświetlenia nie lubię i nie znam się na prądzie, więc coś kupie w najgorszym razie ta belka jak w linku ma cenę ok. tylko czy będzie lepsza?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2016, 10:18 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-02-2016 10:21 przez Dikej.)
Post: #12
RE: Reaktywacja Akwarium
W przypadku tego rodzaju belek, świetlówki T5 będą lepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o ilość światła. 156W to już nie najgorszy wynik.

Jeśli o ledy chodzi to chociażby oferta obok pokazuje te, które są w porządku. http://sprzedajemy.pl/power-led-22w-akwarium,22448342 do tego radiator, no i coś już można działać. Oczywiście musiałoby ich być więcej... zdecydowanie więcej.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2016, 10:34
Post: #13
RE: Reaktywacja Akwarium
Dzięki Dikej. Zostanę w takim razie przy tym co mam. Kasę przeznaczę na zestaw CO2? Pytanie tylko jaki kupić? Nigdy tego nie kupowałem?? może jakaś podpowiedź-proszę: wielkość butli, w tym sklepie facet proponuje takie zestawy http://sprzedajemy.pl/zestaw-co2-do-akwa...l,15806252 ?? z góry dzięki za podpowiedź.
Moje rośliny z invitro po tygodniu od posadzenia wyglądają tak: http://zapodaj.net/88f5a34a7f00e.jpg.html
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2016, 17:32 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 25-02-2016 17:33 przez leeusr. Powód: Nowe informacje)
Post: #14
RE: Reaktywacja Akwarium
Jak zawsze możesz kupić zestaw lub samemu skompletować.
W ww. zestawie jest np elektrozawór, który jest nie potrzebny, bo lepiej puszczać całą dobę co2 (skoki ph są bardzo nie fajne).
Butle możesz takich rozmiarów jak Ci pasuje np do szafki, ale wg mnie nie mniejszą niż 1,5kg, możesz też kupić używaną, będzie taniej.
Do tego potrzebujesz reduktor, są ekstra akwarystyczne, ale wg mnie o ile masz dobry precyzyjny zaworek wystarczy reduktor spawalniczy.
I najważniejsza wg mnie rzecz dobry zaworek precyzyjny, bez niego się nie obędzie.

Jak już będziesz to miał, to ja np w ten sposób zaczynam:
- na starcie mam wszystko zamknięte,
- otwieram zawór na butli można całkowicie (chociaż ponoć się nie powinno na maksa, ledwo przed maksem)
- otwieramy powoli reduktor, aż dobije do 5 lub 6
- dopiero teraz otwieram powoli camozzi (zaworek precyzyjny), aż będę miał liczbę bąbli jaką oczekuję.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
25-02-2016, 19:00
Post: #15
RE: Reaktywacja Akwarium
Dzięki no to już mam temat załatwiony. Kupię większa butlę bo mam sporo miejsca akwarium zaplanowałem na etapie budowy domu i jest we wnęce wymurowanej na ten cel.Jeszcze raz dzięki kupie ten zestaw bez elektro zaworu jak niepotrzebny. Ja nikomu tu na razie nie doradzę no chyba, że robi szafkę jestem w temacie od ponad25 lat
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości