Odpowiedz 
Dobór biotopu do roślin
15-11-2015, 18:37
Post: #1
Dobór biotopu do roślin
Witam, posiadam akwarium 112l i obecnie jestem zmęczony walką z glonami, więc postanowiłem zrobić restart. Podłoże jakie mam teraz to ziemia i żwirek bazaltowy. Planuję zamienić żwirek na piasek, żeby łatwiej było dobrać jakiś biotop. Woda z RO, nawożenie mikro i makro i CO2. Oświetlenie 0,51 W/l. Rośliny , które mam aktualnie w akwarium, a są to:
-Rotala rotundifolia
-Hygrophila polysperma
- mech creepy/willow
-Valisneria
-eleocharis vivipara / parvula
-Pogostemon erectus
-hydrocotyle japan/leucocophyle
-Bacopa monnieri/Caroline.
Chciałbym, żebyście doradzili mi jaki biotop mogę z tego stworzyć, tak żeby wykorzystać jak najwięcej podanych wyżej rośliny, mogę ewentualnie coś dokupić.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 19:45
Post: #2
RE: Dobór biotopu do roślin
Interesuje cie dokładny biotop (konkretna rzeka/staw) czy orientacyjny (kontynent, kraj)?

Hygrophilia jest dość rozpowszechniona w południowej Azji
Rotala to Kambodża i Wietnam
Hydrocotyle leucocophyle to Ameryka południowa. Odmiana Japan to nazwa hodowlana a nie oznaczenie pochodzenia.
Pogostemon erectus to Indie
eleocharis vivipara jest pochodzenia północnoamerykańskiego
Valisneria i bacopa jest obecnie zawleczona w całych tropikach.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 20:57
Post: #3
RE: Dobór biotopu do roślin
Interesuje mnie dokładny biotop, dlatego proszę o pomoc Smile

Wysłane z mojego D5503 przy użyciu Tapatalka
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 21:35
Post: #4
RE: Dobór biotopu do roślin
Wypisałam ci pochodzenie roślin.
Z któryś będziesz musiał zrezygnować, jeśli chcesz zachować biotopowy reżim.

Z Ameryki Południowej w grę wchodzą tylko biotopy wolnych rzek o przejrzystej wodzie (tzw. Clear Water) i zalane obszary Mato Grosso na pograniczu Brazylii i Argentyny. Bo w czarnych wodach roślin nie ma prawie wcale, poza jakimiś emersyjnymi żabienicami i liliami wodnymi.

W Azji masz spory wybór - od jasnych, wolno płynących rzek, poprzez rowy, do stawów. Wiele z nich gęsto zarośniętych.
Może Indie - a dokładniej starorzecze w pobliżu miejscowości Charjirat w prowincji Bengal ?
Ryby:
przy dnie: badis (Badis badis),
górne partie: prętnik (Trichogaster lalius)
ławicowa w środku toni: brzanka karłowata (Petia phutunio) lub danio pręgowany (Danio rerio)
Z tym, że ryby te świetnie żyją w wodzie średnio twardej i obojętnej, więc RO nie jest obligatoryjne.

Z roślin:
valisneria (będzie udawać V.asiatica - praktycznie nie do odróżnienia, jak nie kwitnie)
bacopa
hydrophilia
Pogostemon

(dodatkowo także Pogostemon helferi, Rotala indica, hydrilla, hiacynt wodny). Z danych forum miłośników akwarium z indyjskim biotopem wynika, że zaobserwowano w tamtym rejonie także Elocharis viviparia: http://www.kolkata-aquarium.com/viewtopi...8&start=20
Prawda jest taka, że ten rejon jest gęsto zamieszkały i wiele obcych gatunków zostało tam zawleczonych, więc jest spora dowolność.

Jak masz FB lub konto na google to tu masz naukowe opracowanie zestawu gatunków roślin wodnych z Bengalu:
http://www.academia.edu/888750/DIVERSITY...NGAL_INDIA

Twój mech, jeśli to faktycznie willow moss to Fontinalis antipyretica - czyli nasz europejski mech zdrojek. Dla Indi bardziej odpowiedni byłby któryś z gatunków Taxiphyllum sp.

Pamiętaj, że w naturalnych biotopach rzadko kiedy występuje bogata, wielogatunkowa roślinność. Zwykle jak są trzy gatunki w jednym miejscu to dużo. Dlatego biotopowe akwaria komponuje się inaczej niż japońskie "nature".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 23:07
Post: #5
RE: Dobór biotopu do roślin
Daj se spokój z roślinami ,Co2,nawozy mimozy -nawrzucaj liści na dno,parę korzeni ,odczekaj kup pielęgniczki i ciesz się widokami i raz na tydzień podmianą wody.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-11-2015, 23:27
Post: #6
RE: Dobór biotopu do roślin
Ciupakus - wiesz, twoja rada jest w stylu - rzuć to akwarium, kup psa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-11-2015, 00:16
Post: #7
RE: Dobór biotopu do roślin
Akwarium biotopowe to nie tylko BW , może łatwiej wybrać sobie biotop i dopasować wszystko do niego niż odwrotnie.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-11-2015, 00:35
Post: #8
RE: Dobór biotopu do roślin
Elfir chłopak zniechęcony glonami ,bo słabo ogarnia nawozy ,Co2,światło -więc niech się cieszy rybami skoro z zielskiem jest zbyt trudno. Nie każdy jak edison robi roslinniaki ,że ho ho. BW to też akwarium,a nie żaden pies czy kot.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
16-11-2015, 00:45 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 16-11-2015 00:53 przez Elfir.)
Post: #9
RE: Dobór biotopu do roślin
Popełnił błąd podstawowy - ma akwarium na ziemi, niezbyt silne światło i daje RO z nawożeniem makro do słupa wody. Trzeba być naprawdę niezłym wyjadaczem akwarystycznym, by uchronić się wówczas przed glonami. Stawiam na zbyt duży udział fosforu i żelaza.

"Chciałbym, żebyście doradzili mi jaki biotop mogę z tego stworzyć, tak żeby wykorzystać jak najwięcej podanych wyżej roślin"

Naturalny biotop ma glony, więc ich obecność w akwarium biotopowym problemem nie jest. Niemiecka firma Pantha Rhei, projektująca i robiąca akwaria wzorowane na biotopowych, też ma w swoich wystawowych akwariach glony na liściach roślin (i zielenice i nitki).
1:45 https://www.youtube.com/watch?v=vkeGUbUNYd4
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości