Odpowiedz 
pielęgniczki ramireza i co z nimi
01-05-2015, 19:18
Post: #31
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
U mnie na piachu z Castoramy plus kulki GT plus nawożenie do słupa wody rosło wszystko oprócz eleocharisów i heńków. Wbrew pozorom to dobre podłoże dla roślin. Także bajki o piachu co się nadaje tylko do robienia babek to jeden wielki stek bzdur.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2015, 21:29
Post: #32
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
123456789 napisał(a):........ rosło wszystko oprócz eleocharisów i heńków........

Rzeczywiście rewelacyjne podłoże i glosso też nie chciało rosnąć? Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2015, 21:49
Post: #33
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
alarmowiec napisał(a):
123456789 napisał(a):........ rosło wszystko oprócz eleocharisów i heńków........
Rzeczywiście rewelacyjne podłoże i glosso też nie chciało rosnąć? Smile
Nie wiem po co ten sarkazm. Wstyd, by moderator takie głupoty wypisywał na temat piasku jako podłoża.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2015, 21:58
Post: #34
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
piasek ma to do siebie, że większość roślin w nim nie rośnie, jest zbyt zbity, a kulki gliniano torfowe nie sa nawozem a co najwyżej stymulantem do ukorzeniania

sam dałeś przykład, że eleocharisy i heńki nie rosną, eleocharisy muszą mieć miejsce aby rozbudowywać swój system korzeniowy, podobnie kryptokoryny, lotosy, aponogetony i wiele temu podobnych roślin. co do henia to żyzne podłoże. lecz nie musi być to substrat wystarczy że będzie się między żwirkiem zbierał odpad organiczny w postaci rybich odchodów, na piasku tego nie uraczysz bo będzie się tworzyć na nim warstwa mułu nie przenikająca w głąb podłoża. jedynie mogą sobie na nim radzić łodygowce bo często można zauważyć że jeśli podłoże jest za mało żyzne wypuszczają korzenie z międzywęźli aby z wody wyłapać najwięcej potrzebnych im substancji do wzrostu
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2015, 22:26
Post: #35
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
A ja od siebie powiem, że rośliny rosną w piasku jesli tylko jest mieszany. Od zawsze miałem piskorki i odchody/szczątki organiczne są przez nie mieszane z piaskiem podczas szukania jedzenia co powoduje naturalne użyźnianie piasku.
Możliwe, że kluczem są tu też gatunki roślin...bo jak już zauważono wyżej nie wszystko na wszystkim "pojedzie".
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
01-05-2015, 23:43
Post: #36
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
No i to mnie właśnie przeraża. Z podłożami żwirowymi mam dość duże doświadczenie bo wiele lat działałem kiedy nie istniało jeszcze pojęcie substratu i dużo zbiorników widziałem i testowałem na piachu. Zresztą sami moje spostrzeżenia potwierdzacie bo z wszystkich waszych wypowiedzi wynika że nadaje się ale nie tak za bardzo bo nie wszystko rośnie, że jest dobre ale jak się w nim miesza i to radzicie początkującemu żeby na dzień dobry miał już kłopoty. Pytam się po co jakby nie mógł kupić bardzo drobnego ale żwirku i na dzień dobry zacząć jak należy. I ramirezki i rośliny będą zadowolone.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 08:27 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-05-2015 08:29 przez fazi_poz.)
Post: #37
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
Ramirezki na żwirku zadowolone nie będą Wink
By nie miały problemu ze skrzelami i układem pokarmowym powinny mieć piasek - nie bez przyczyny pochodzą z rejonów gdzie żwirku raczej nie uświadczymy, a piasek i czasem większe otoczaki. Żabienice w piasku powinny dawać radę i to w zasadzie jedyne rośliny jakie sadziłbym w podłożu przy Ramkach.
Ten gatunek ryby zwyczajnie nie nadaje sie do prawdziwego roślinniaka, no chyba, że świadomie skrócimy im żywot i obniżymy jakość tego żywota dając podłoże odmienne od piasku - wybór akwarysty Wink

Co do zdania alarmowca - popieram to, że jak ktoś chce akwarium roślinne to piasek jest słabym pomysłem. Żwirek lub substrat, ale wtedy inne ryby niż Ramki.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 09:19
Post: #38
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
Można spokojnie zrobić piękny zbiornik na piasku oparty na sagittarii, vallisneriach, echinodorusach, limnophilii, bacopach, ludwigiach. A jak kto chce może sobie nawet babki z piasku porobić dla lepszego krajobrazu. Wszystko kwestia gustu.
Dodatkowo na plus piasku przemawia przyjemność sprzątania podłoża. Jak ktoś nie lubi syfku to wężykiem od filtra jedzie się jak odkurzaczem po dywanie. Sama przyjemność.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 09:30
Post: #39
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
sama przyjemnosć z usuwania codziennie każdej kupy, bo każdą na piasku widać, pierw piszesz że echinodorusy w niej nie rosną, a następnie że na nich i piaski można stworzyć piękny zbiornik. Co do piasku i ramirezek to przereklamowane, mnie również arrowb namówił na piasek jak usłyszał że kupiłem electric blue, ani razu nie uraczyłem ich bawiących sie piaskiem, a wcześniej miałem ramirezki z powodzeniem na zwykłych żwirkach (nie na substratach) i oprócz tego, że żyły u mnie z powodzeniem po kilka lat to również się rozmnażały bez problemów
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 09:59
Post: #40
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
bohen21 napisał(a):pierw piszesz że echinodorusy w niej nie rosną, a następnie że na nich i piaski można stworzyć piękny zbiornik.
Na początku pisałem o eleocharisach. A pewnie sam przyznasz, że eleocharis to nie to samo co echinodorus ...
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 10:20
Post: #41
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
Wow dzień dobry

Zdecydowałem się jednak na wysepki z piachu tzn tył i boki obsadę roślinami na tym bazalcie a pod nim będzie http://allegro.pl/aqua-art-aqua-substrat...25370.html
a przód środek będzie piasek
dołożę korzeni jako schronienie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 10:39
Post: #42
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
Po 1 bazalt średnio nadaje się do akwarium
Po 2 takich podłoży nie przykrywa się niczym
Po 3 wybrałeś jakościowo kiepskie podłoże aktywne
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 10:42
Post: #43
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
123456789 mój błąd, umysł z rana zbyt wolno przetwarzał informacje
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 11:02
Post: #44
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
bohen21 napisał(a):123456789 mój błąd, umysł z rana zbyt wolno przetwarzał informacje
Jo ciepło się robi. Trzeba pomyśleć o jakimś grillu i wędce nad jeziorem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
02-05-2015, 11:32
Post: #45
RE: pielęgniczki ramireza i co z nimi
Edison w takim razie co mam położyć
w granicach rozsadku
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  pielęgniczki a krewetki dario263 3 8,603 24-06-2014 16:40
Ostatni post: harek



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości