Odpowiedz 
Krewetkarium 112l
13-04-2015, 20:52
Post: #1
Wink Krewetkarium 112l
Witam, mam w planach krewetkarium 112l 80x35x40. Szkło już mam. Chciałbym, żeby pływały tam rc, obecnie na bardzie wymagające krewetki nie mogę sobie pozwolić. Teraz pytania do was:
1.Czy filtr aquael turbo 500 wystarczyłby? W akwarium pływałyby tylko krewetki.
2.Jakie podłoże? Czarny bazalt+ plaża? To byłoby odpowiednie? Nie chcę się bawić w substraty, póki co Smile
3. Jakie rośliny do oświetlenia 0.4w/l + nawożenie carbo? Nie zależy mi na trawniku, najbardziej interesują mnie mchy, tylko teraz dylemat JAKIE? Rolleyes
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2015, 21:41
Post: #2
RE: Krewetkarium 112l
Jeżeli w akwarium masz zamiar trzymac wyłącznie krewetki, to czy jest sens stawiać aż tak duży litraż? Jak masz możliwość, to dobre było by pare litrów mniejsze Smile
Skoro zamierzasz hodować mchy, podłoże praktycznie nie ma znaczenia, jedyne co, to przy plaży warto ustalić jakąś granicę pomiędzy bazaltem a piaskiem, żeby się nie mieszały bo z czasem wygląda to słabo Smile
Apropo gatunków mchów, wszedł bym na allegro i wybrał te, które się tobie najbardziej podobają Smile

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2015, 22:15
Post: #3
RE: Krewetkarium 112l
jeśli chodzi o mchy to bym Kolegów z forum popytał, co mają a nie na allegro Wink
przecież to forum krewetkariami stoi Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2015, 22:34
Post: #4
RE: Krewetkarium 112l
Pewnie połowa allegro z wielkopolskiego regionu, to i tak nasi forumowicze Biggrin

Kostka 37l
Male 18l
Ryuboku 54l
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2015, 23:08
Post: #5
RE: Krewetkarium 112l
kurcze a ja miałem 500L a teraz mam 160L krewetkarium i właśnie sie dowiedziałem że jest za duże, mój świat legł w gruzachSmile
a tak na poważnie to czemu nie 112L pod krewetki
jeśli chodzi o filtr poczytaj o hamburgach, nie stosuje ale wielu forumowiczów stosuje i sobie chwali
co do oświetlenia i mchów to przy takim każdy mech powinien dać rade
jeśli chodzi o red cherry to podłoże nie robi im różnicy, ale drobne kwarcowe jest bardziej estetyczne i łatwiejsze w czyszczeniu niż bazalt
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2015, 23:17
Post: #6
RE: Krewetkarium 112l
Jak chcesz jakiś mech to mam taiwan i erect i mogę się podzielić. Zapraszam do Lubonia Smile

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2015, 23:35
Post: #7
RE: Krewetkarium 112l
Dzieki za rady, jako podłoże będzie czarny piasek kwarcowy, hamburgi jakos do mnie nie przemawiają. Następne pytanie, do kosza od włożyć ceramikę czy gąbkę?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2015, 23:38
Post: #8
RE: Krewetkarium 112l
Jedno i drugie. Gąbka najpierw, żeby ceramiki nie zapychać.

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-04-2015, 23:45
Post: #9
RE: Krewetkarium 112l
Ok, tak myslalem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-04-2015, 09:00
Post: #10
RE: Krewetkarium 112l
hej,

a czemu hamburg odpada? Najbardziej bezobsługowy filtr jaki znam, a mam ich kilkanaście działających, nieprzerwanie od ponad roku.

http://akwarystykawiki.pl/filtr-hamburski

Litraż w sam raz- będą stabilne warunki, skoro możesz taki to po co pchać się w mniejsze akwarium?

Bazalt jako podłoże do akwarium się nie nadaje, zmienia parametry wody, jego krawędzie są ostre - nigdy nie wiesz na jaki trafisz. Piasek kwarcowy będzie idealny.

Mchy, mikrozoria, bolbitisy, anubiasy spokjnie dadzą radę.

Pamiętaj, żeby wystartować ze stosunkowo duża liczbą krewetek - 50+ - 50 to minimum na taki litraż.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-04-2015, 10:02
Post: #11
RE: Krewetkarium 112l
Arrowb jak bazalt zmienia parametry wody?

420
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-04-2015, 10:36
Post: #12
RE: Krewetkarium 112l
Zatwardza wodę ale to nie znaczy że się nie nadaje, w przypadku redek nie ma to najmniejszego znaczenia, zresztą temat bazaltu nie raz był wałkowany i każdy ma swoje racje Smile

kostka 43L podejście drugie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-04-2015, 11:24
Post: #13
RE: Krewetkarium 112l
I ja polecam filtr hamburski, w szczególności do krewetkarium właśnie.
Na Allegro u użytkownika wodatech można kupić piękną gąbkę w czarnym kolorze (jak nie ma akurat wystawionej odpowiedniej aukcji, bez problemu można zamówić ją mailem).
Ja u siebie dodatkowo obszyłam (dosłownie) ją mchem, z czasem stała się fajną ścianą zieleni.
Taki filtr miałam w zbiornikach 30- i 50-litrowym, w obu nie musiałam nic wewnątrz wklejać, gąbki trzymały się bez problemu (wg mnie u Ciebie musiałaby być grubość min. 5 cm).
Woda była czyściutka i klarowna, a krewetki zachwycone. Smile

Co do podłoża - na ul. Iłżańskiej można kupić niedrogo fajny czarny piasek kwarcowy (mają też mniejszą granulację).
Żwirek ten sprawdza się świetnie, a krewetki ładnie się na nim prezentują. Smile

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-04-2015, 22:53
Post: #14
RE: Krewetkarium 112l
Baniak już zalany, nie było piasku kwarcowego, za to był brązowo-bordowy żwirek w granulacji 1-3mm, dość fajnie wygląda w wodzie. Filtracja bez zmian, został turbo 500. Woda to 70% starej wody z tego akwarium, jest tylko nowe podłoże. Z racji tego, że oddałem stare ryby do zoologa, dali mi w zamian 7 drobnoustków i 1 hypostomus plecostomus, z racji tego, że nie miałem co z nimi zrobić, muszą pływać teraz w nie do końca dojrzałym akwarium :/ Co do obsady, nie będzie to w 100% krewetkarium, bo tak jak napisałem wyżej z robalami będą drobnoustki beckforda i 1 pleco, który później i tak będzie oddany, póki co ma 3-4cm, w przyszłości będzie ok 15 drobnoustków. Co do roślin, będą anubiasy i mchy, może jeszcze jakieś microzorium. Oświetlenie również bez zmian.
Jeśli macie jakieś uwagi dotyczące tego co napisałem wyżej proszę piszcie, jeśli coś robię źle chcę o tym wiedzieć. Wiem tylko, że źle zrobiłem, wpuszczając ryby po 2 dniach od zalania, ale jak już pisałem, nie miałem innego wyjscia Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości