Odpowiedz 
Bojownik syjamski a inne ryby
17-03-2015, 16:21
Post: #1
Bojownik syjamski a inne ryby
Witam wszystkich forumowiczów Smile

Ostatnio zastanawiałem się nad dokupieniem jakiś rybek do mojego akwarium .
Obecna obsada to :

- 6 gupików
- 6 danio pregowane
- 3 kiryski (2 pstre , 1 spiżowy) także małe
- 2 małe zbrojniki niebieskie
- xxx krewetek red cherry
- 2 slimaki helenka
- 1 otosek mały
- 1 kosiarka mała

Ale do sedna moimi propozycjami są :

1 . dokupienie kilka ok 7 szt neona innesa lub czerwonego
2 . kupienie 1 samca bojownika syjamskiego i stąd moje pytanie ponieważ czytałem o bojwniku i neonach . Neony jak najbardziej pasują , ale nie wiem czy bojownik też :/

Bardzo mi się podoba ta rybka ale nie chcę postępować pochopnie.
Może mi coś doradzicie czy mogę a jeśli nie to co by można dokupić do tej obsady

Czekam na wasze porady i pozdrawiam .

".....Hobby to choroba , ale na szczęście nie groźna i dająca satysfakcje tylko tym którzy są tak samo chorzy......"
________________________________________________________________________
112L Świata akwarystycznego
http://wtma.pl/showthread.php?tid=7830&page=2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 16:32
Post: #2
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
Jaki duży zbiornik???
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 16:36
Post: #3
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
112 L litrów Tongue

".....Hobby to choroba , ale na szczęście nie groźna i dająca satysfakcje tylko tym którzy są tak samo chorzy......"
________________________________________________________________________
112L Świata akwarystycznego
http://wtma.pl/showthread.php?tid=7830&page=2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 16:36
Post: #4
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
112L, jeśli chodzi o bojownika to zależy jaki egzemplarz trafisz, może atakować gupiki a na pewno będzie atakował krewetki
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 16:40
Post: #5
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
bohen21 z bojownikiem aż tak sie nie śpieszy bo roślinki muszą się jeszcze porozrastać żeby krewetki miały gdzie się schować jak cos Tongue a neonki ?? i może coś dokupić z tego gatunku co już mam?

".....Hobby to choroba , ale na szczęście nie groźna i dająca satysfakcje tylko tym którzy są tak samo chorzy......"
________________________________________________________________________
112L Świata akwarystycznego
http://wtma.pl/showthread.php?tid=7830&page=2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 16:43
Post: #6
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
ja nie lubie mieszać w akwarium kilku gatunków ławicowych, jak danio to nie neonki ale to moje odczucie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 16:44
Post: #7
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
Kaczy20, ja na Twoim miejscu pierwsze, co bym zrobiła, to:
- oddać kosiarkę
- dokupić otoski (np. 5 sztuk)
- zdecydować się na jeden gatunek kirysków (np. 8 sztuk)

Co do bojka - przejrzyj sobie te strony:
- katalog ryb, które mogą być z bojownikiem
- katalog ryb, które nie są dobrym towarzystwem dla bojownika
Wynika z nich, że danio i gupiki to nie są odpowiedni towarzysze dla bojownika.
No i krewetki raczej nie byłyby nim zachwycone. Smile
Sama niedawno oddałam swojego Stefana, bo polował na redki, teraz na OLX też ktoś oddaje bojka właśnie dlatego, że zjada mu krewetki.
Podobno są osobniki, które nie są łase na krewecie, ale znaleźć takiego to chyba prawdziwy fuks. Smile

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 16:54
Post: #8
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
kapuczino co do kosiraki to mam jedną jest mała ale rośnie w oczach Tongue Nad kiryskami właśnie myślałem żeby ich dokupić kilka ale tych pstrych nie chciałbym wyrzucać bo świetnie się dogadują z spiżowym bo do niego by dokupił kilka np 3 spiżowe jeszcze a co sądzisz o dokupieniu np . ok 8 neonów czerwonych lub tych danio np?

".....Hobby to choroba , ale na szczęście nie groźna i dająca satysfakcje tylko tym którzy są tak samo chorzy......"
________________________________________________________________________
112L Świata akwarystycznego
http://wtma.pl/showthread.php?tid=7830&page=2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 17:37 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-03-2015 17:38 przez kapuczino.)
Post: #9
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
Kaczy20, to że masz jedną małą kosiarkę zrozumiałam za pierwszym razem. Smile
Poczytaj trochę o tym gatunku i zdecyduj, czy trzymanie jednej sztuki w Twoim zbiorniku to dobry pomysł.
Danio pręgowane i gupiki mnie w ogóle nie jarają. Smile Jeśli miałyby zostać, na pewno do tego grona już bym nie dokupywała neonów.
Co do kirysków - jeśli będziesz miał 2 kiryski pstre i 4 kiryski spiżowe, to będą się one czuły jak 2 kiryski pstre i 4 kiryski spiżowe, nie jak 6 kirysków jednego gatunku.
Pytanie, co jest dla Ciebie ważniejsze - zaspokojenie Twojego gustu czy samopoczucie Twoich podopiecznych. Smile

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 17:42
Post: #10
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
no i chyba różnica temperatur gupik / neon innesa

Pamiętaj że zbrojniki jak troszkę podrosną będą chciały pływać w zdecydowanie większym akwarium
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 18:54
Post: #11
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
kapuczino
ja rozumiem że lepiej jeden gatunek kirysków ale nie chce wyrzucać tych 2 kirysków pstrych bo nie o to tu chodzi żeby zmieniać większość obsady . Póki co mam ustabilizowany zbiornik . Roślinki rosną troszeczkę wolno ale rosną , glonów nie mam żadnych. Oczywiście że chodzi mi o dobro rybek , ale zmiany chcę wprowadzać powoli bez pośpiechu , rybki dostałem w spadku a nie mam gdzie ich wydać. Poczekam aż roślinki się rozrosną, porozsadzam nowe z przycinki , myślę że 2 kosiarki to chyba za dużo ..... co do kirysków to pewnie dokupię .... a co do danio i głupików no skoro je mam to póki co zostaną najwyżej dokupię kilka danio i pójdę w tym kierunku.
nigdy nie miałem Danio więc dlaczego nie spróbować z tymi rybami , cały czas czytam o tych rybach , obserwuje ich zachowanie.

PS. Krewetki i helenki od Ciebie świetnie się zadomowiły u mnie . Rosną w oczach a korzonek opanowały właśnie moje 2 zbrojniki niebieskie Tongue co do roślinek to wykorzystałem ich dużo u siebie Tongue
Jak się rozrosną to podeślę fotkę z rezultatami.

neo_82
Wiem że zrojniki urosną ale myślę że do tego czasu napewno będę zwiększał litraż może na 240 np. Narazie bazuję na 112L bo miałem je w garażu nie używane , nie za małe , idealne na początek z akwarystyką , tzn nie jestem całkowicie zielony tylko po prostu przez kilka lat nie miałem styczności z akwarystyką, a dużo się zmieniło od tego czasu wiec trzeba odświeżyć sobie wiedzę. Ale jak to mówią stara miłość nie rdzewieje.



Dzięki za wszelkie porady ....
Pozdrawiam Kaczy20

".....Hobby to choroba , ale na szczęście nie groźna i dająca satysfakcje tylko tym którzy są tak samo chorzy......"
________________________________________________________________________
112L Świata akwarystycznego
http://wtma.pl/showthread.php?tid=7830&page=2
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 21:11
Post: #12
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
Mam 300 L i na zbrojniki to za mało żeby te ryby się swobodnie czuły przynajmniej 375 L

Rownież kiedyś miałem akwa wiedzy za dużo nie mam , czytam , zadaje pytania nie tylko fora . Co do oddawania / wymiany ryb zobacz w grupie z twojego miasta na FB na pewno jest
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
17-03-2015, 21:30
Post: #13
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
neo, z tego co pamiętam to ty masz zbrojnika z rodziny plecostomusów, one osiągają 30-40cm, a kaczy ma zwykłe zbrojniki niebieskie które osiągają 15cm, więc litraż im powinien odpowiadać, jeżeli nie będą robiły rebelii w roślinach
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
18-03-2015, 15:08
Post: #14
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
powiem tak co do bojownika to jak się trafi. Ja dla przykładu kupiłem na samym początku bojownika dla córki do 30l akwarium. Trafił mi się taki egzemplarz że właściwie wszystko i wszystkich miał w *****. Jak się dopuszczało nowe rybki to wiadomo że próbował pokazać kto tu jest Panem i zaczął je ganiać, ale znudziło mu się to zwykle po paru godzinach. Inna sprawa że nawet moja 30l było mocno zarośnięta i dość duży busz był więc rybki miały gdzie się schować lub uciec przed wolnym bojownikiem. Nawet robiłem eksperymenty z krewetkami i również dawały rade. Bojownik podpływał i próbował uszczypnąc ale one szybkim jednym skokiem uciekały mu w gąszczu.
Dzięki temu bojownik się uspokoił i właściwie nie reaguje teraz na inne rybki. Wpuściłem go do mojej nowej 112l gdzie jeszcze nie jest tak mocno zarośnięte i żyje z krewetkami, kosiarkami i otoskami bardzo dobrze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
24-04-2015, 15:21
Post: #15
RE: Bojownik syjamski a inne ryby
Jeżeli chcesz iść w danio, to odpadają inne ciepłolubne ryby. Danio tolerują wodę max 25C, dla bojowników jest to temperatura minimalna.
Oddanie czy sprzedanie rybek to żaden problem, jeżeli mamy chociaż trochę chęci i czasu. Jest tyle stron, możesz wystawić tu, czy zapytać się w zoologu.
Na razie obsada nie wygląda obiecująco i wymaga zmiany.
Otoski to stadne rybki, więc wymagają min 5-6szt.
Ja w Twoim akwarium zrobiłbym taką obsadę:
- bojownik (skoro Ci na nim zależy)
- ławica neonów czerwonych (są to kąsaczowate, więc nie gwarantuję pięknego ogona u bojka) lub razbor, które są najlepszym wyborem dla bojownika (te same klimaty)
- kirsyki
- otoski i krewetki.

Na razie można zaryzykować stwierdzeniem o zupie rybnej, gdyż żadna ryba nie ma odpowiednich do siebie warunków, zrób tak, aby każdej rybie żyło się dobrze, a nie tylko części z nich. Następnym razem kompletując obsadę sprawdzaj wymagania rybek, szczególnie jeżeli chodzi o ich usposobienie i wymaganą temperaturę Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Bojownik a agorafobia Lermi 9 19,250 08-01-2011 17:41
Ostatni post: Lermi



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości