Odpowiedz 
Szklany filtr wewnętrzny
04-03-2015, 17:26
Post: #31
RE: Szklany filtr wewnętrzny
rozwiązanie z komorą jak to nazwałeś śmieciową jest o wiele lepsze. w projekcie gdzie skimer jest nad pompą są same minusy, wynikłe np ze zmiany poziomów wody w akwarium, jak będziesz miał więcej wody w akwarium to pompa będzie robiła obieg zamknięty ze skimera bez przepływu przez media, jak poziom spadnie to znów masz brak skimera bo nie moze on być zbyt duży żeby te twoje 10% wody niby nim przepłynęło. a na zdjęciu pokazałeś 1 szczeline, jak założysz 6 takich wężyków (tyle ile szczelin w twoim skimerze) to ci gwarantuje że nawet jak zastawisz wlot od strony mediów to poziom wody w komorze z pompą nie spadnie i masz obieg zamknięty
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
04-03-2015, 20:42
Post: #32
RE: Szklany filtr wewnętrzny
bohen21 napisał(a):rozwiązanie z komorą jak to nazwałeś śmieciową jest o wiele lepsze
Jest gorsze bo nie ma różnicy w poziomach wody.Nowe ,ulepszone rozwiązanie separuje skimer z przodu i bezpośrednio łączy z komorą pomp .
bohen21 napisał(a):jak poziom spadnie to znów masz brak skimera bo nie moze on być zbyt duży

Z tego co wiem to wszystkie stałe skimery bez ruchomego grzebienia tak działają,więc dlaczego w tym wypadku to ma być wadą?
bohen21 napisał(a):na zdjęciu pokazałeś 1 szczelinę, jak założysz 6 takich wężyków (tyle ile szczelin w twoim skimerze) to ci gwarantuje że nawet jak zastawisz wlot od strony mediów to poziom wody w komorze z pompą nie spadnie i masz obieg zamknięty
Dopóki przez skimer nie będzie wlewało się więcej wody niż wydajność pompy to żadne takie dziwne sytuacje miejsca mieć nie mogą.Nie wiem po co ktoś miałby tak robić.
Fakt jest taki ,że to działa.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 00:56
Post: #33
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Jakoś ominęła mnie a dyskusja ale przeczytałem ją dwa razy i nadal wychodzi mi to samo że zdjęcia pokazują zupełnie inna konstrukcje jak rysunki Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 01:21
Post: #34
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Filtr ze zdjęcia i filtr ,który niedługo będę sobie kleił to identyczne konstrukcje jeżeli idzie o zasadę działania -zasys obiegający grzałkę i pionowa kolumna filtracyjna ,wyrzut górą.Nowa ma skimer w miejscu ,który jest optymalny dla wielkości filtra ,to było moje główne kryterium -ma być jak najmniejszy.
Konstrukcje ,które obecnie powstają i ,w których skimery działają zawsze,mogą mieć skimery w różnych miejscach ,ale łączy je to ,że mają bezpośrednie odprowadzenie wody do komory pomp.Jeżeli ten warunek nie jest spełniony to różne są efekty -jednym skimer działa ,a inni piszą ,że nie działa (mimo ,że mają bardzo podobne konstrukcje).
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 01:30
Post: #35
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Hm no cóż tu skomentować jedyne co mogę zaproponować koledze to problemy tzw nauk humanistycznych może tam da radę jakoś to ogarnąć bo w technice mimo że działa to jak i dlaczego coś nie bardzo Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 01:42
Post: #36
RE: Szklany filtr wewnętrzny
W takim razie oczekuję ,że mi wyjaśnisz jak to działa i gdzie problem w moim rozumowaniu.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 01:52
Post: #37
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Już trzech kolegów próbowało to czemu mi miałoby się udać. Nie "czujesz" tego i argumenty odrzucasz podając przykłady jakiś pomiarów z których nie wyciągasz właściwych wniosków więc raczej się poddaję dlatego podtrzymuję to co napisałem wyżej Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 02:18
Post: #38
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Cytat:Z tego co wiem to wszystkie stałe skimery bez ruchomego grzebienia tak działają,więc dlaczego w tym wypadku to ma być wadą?

to nie wiele wiesz, jeśli skimer ze stałym grzebieniem to zazwyczaj sump lub panel przelewowy, a cały układ dąży do utrzymania stałego poziomu wody w akwarium jedynie przez spadek poziomu wody w komorze powrotu, w twoim projekcie to nie ma szans bo wraz z tym jak spadnie poziom wody w akwarium to poziom wody również spadnie w całym układzie filtracyjnym

Cytat:Dopóki przez skimer nie będzie wlewało się więcej wody niż wydajność pompy to żadne takie dziwne sytuacje miejsca mieć nie mogą.Nie wiem po co ktoś miałby tak robić.
Fakt jest taki ,że to działa.
bez sumpa nie ma takiej możliwości, bo przy racjonalnej konstrukcji panelu nawet jak grzebień pozwoli aby wlewało się więcej wody niż pompa da rade obsłużyć to wyrównają się poziomy wody i skimer nie będzie skimerem

więc ja podobnie jak alarmowiec kończe prostowanie twoich skrzywionych praw fizyki i jedynie czekam za pokazaniem gotowej konstrukcji, może wtenczas przekonasz się że to nie działa. odpal filtr na pustym zbiorniku kup sobie zieleń malachitową i wtedy dopiero zobaczysz że koledzy ci dobrze radzili i to nie działa

i czekamy za relacją najlepiej filmem z przepływami cieczy w tym filtrze, pewnie się nie doczekamy co będzie obrazowało twoje nie powodzenie
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 09:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-03-2015 09:49 przez matoole. Powód: Nowe informacje)
Post: #39
RE: Szklany filtr wewnętrzny
W porządku ,nie po to wklejałem rysunki ,żeby komuś coś udowodnić.
Kilku tutaj podpierało się naukami na Polibudzie ,@alarmowiec po raz kolejny wszedł na protekcjonalne tony.

Dajcie mi linka na stronę gdzie będę mógł wrzucić filmik z działającego lub nie filtra bez potrzeby rejestracji
No mam nadzieje ,że wtedy równie ochoczo odniesiecie się do tego.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 09:51
Post: #40
RE: Szklany filtr wewnętrzny
matoole napisał(a):bez potrzeby rejestracji
No mam nadzieje ,że wtedy równie ochoczo odniesiecie się do tego.
jeśli masz konto w google wystarczy to youtube, a be zrejestracji np
http://fileshark.pl/wgraj
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 11:09 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-03-2015 12:56 przez Matrial.)
Post: #41
RE: Szklany filtr wewnętrzny
A więc i ja czekam za filmikiem, chętnie obejrzę zasadę działania. Nie będę prawił tu papierowych mądrości mimo że skończyłem fizykę na Polibudzie, ale trzymam kciuki matoole aby Ci się udało. Potrzeba matką wynalazków i tym się kieruj a nie teoretyzowaniem na temat praw fizyki jak co niektórzy ... Wink Pozdro

EDIT

Kurcze sądziłem że czytałem ten wątek już i odpisałem nie zapoznając się dokładniej z całym wątkiem. Niestety ale muszę przyznać rację kolegom tzn. myślę że napór wody który będzie się dostawał do komory z pompą poprzez grzebień będzie na tyle wystarczający aby filtr pracował "poprawnie" - mam na myśli że będzie widać że woda leci z deszczowni a Tobie będzie się wydawać że woda cyrkuluje przez wszystkie media filtracyjne. Być może będzie, ale w tak niewielkim stopniu że teoria działania projektu będzie nieproporcjonalna.
Aby to sprawdzić myślę że warto wykonać prosty test. Zaślep ostatnia komorę w której jest pompka aby nie mogła zasysać wody z normalnego obiegu, czyli przez wszystkie media filtracyjne, a będzie dostawała się tylko przez grzebień skimera. Zalej zbiornik wody do poziomu w którym uważasz że będzie on pracował z uwzględnieniem że woda w akwarium stale odparowuje ( więc nie możesz dać poziomu wody minimalnie większego niż wlot grzebienia) i wtedy zaobserwujesz jak wygląda praca filtra. Jeśli woda zdąrzy napływać do komory nim filtr wypompuje całą objętość to potwierdzą się przypuszczenia Nas wszystkich. Jeśli jednak po kilku sekundach w komorze będzie suchutko, to wtedy ma to sens i obieg wody będzie dodatkowo wymuszany poprzez media filtracyjne.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
05-03-2015, 11:47
Post: #42
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Zaczynamy już ironizować a kolega cały czas na poważnie walczy z tematem więc może coś napiszę.
To jest układ z dwoma wlotami których własności w czasie będą się zmieniać. Oba wloty będą się nie równo zapychać więc i działanie będzie inne. Dlatego śmieszą mnie te pomiary i filmiki wykazujące zupełny brak rozumienia problemu Smile. Można tak dobrać strukturę gąbek że udowodni się na starcie rację jednej lub drugiej strony ale tak naprawdę niczego nie udowodni. Mam wrażenie jakby kolega przerysował projekt nie bardzo go rozumiejąc i robi jakieś niczego nie dowodzące doświadczenia.
Jeśli zastosuje jednakową gąbkę w całym filtrze to na początku woda będzie płynąć głównie w krótkim obiegu.
Z czasem będzie się on zapychać i filtr będzie pracował całością. Wadą tego układu jest to że nie będziemy wiedzieć kiedy filtr działa jako całość a kiedy mieli wodę tylko w komorze pompy i grzebienia.
W tym upatrywałbym główną wadę tego projektu. Pewność że woda popłynie przez główny obieg mamy w wersji proponowanej przez kolegów i dlatego uważają go za lepszy.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-03-2015, 22:48 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2015 22:50 przez matoole.)
Post: #43
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Filtr już zrobiony i oczywiście działa
Filtruje normalnie ...i nie zgłaszał mi ,że działa wbrew prawom fizyki.
Specjalnie pokazałem z jaką siłą wylatuje woda z dyszy, jest to dokładnie 270l/h.
Na potrzeby filmu skimer zaciąga 30-35l/h - normalnie ustawię sobie max 15l/h.
Różnica poziomów 4cm,przy zablokowaniu skimera woda w komorze pompy opada o ok.3mm

https://www.youtube.com/watch?v=uTOyWABCiBQ

Rozumiem wykłócanie się podczas normalnej dyskusji.
Rozumiem nawet ,że ktoś czegoś nie rozumie.
Nie rozumiem natomiast jak można o czymś nie mieć pojęcia ,nie pojmować najprostszych rzeczy i jednocześnie próbować z adwersarza zrobić idiotę.
Spaliście w swoich szkołach?!
Oczywiście dotyczy to nielicznych rozmówców w tym temacie.
Jako ,że prawie od początku brak tu było merytorycznej dyskusji -dla mnie EOT.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-03-2015, 23:29
Post: #44
RE: Szklany filtr wewnętrzny
to jak już jesteś w fazie filmowania to poprosimy o wlanie zieleni malachitowej albo błękitu na wlot nie skimera lecz gąbkowy i zaprezentowanie tych 90% zaciąganej wody
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
13-03-2015, 23:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-03-2015 23:55 przez Ścigol.)
Post: #45
RE: Szklany filtr wewnętrzny
Fajne rękodzieło. I dobra estetyka wykonania. Szkoda tylko że dałeś ten grzebień nad pompom. Na filmie po wsypaniu tej karmy widać jak woda niesie ją przez grzebień. Czyli woda nie musi w 100% przepłynąć przez media filtrujące (gąbki) zanim trafi do komory pompy.(pytanie w ilu procentach przepływa przez gąbki ja obstawiam 10%) .

Jak wyłączysz pompkę to komora pompy się napełni a stan wody wyrówna się z akwarium na zasadzie naczyń połączonych. Kolejno uruchamiając pompę woda zostanie wypompowana z komory pompy do akwarium i w tym czasie woda płynie przez media filtrujące. Jak woda osiągnie poziom przelewu przez grzebień zaczynie płynąć woda a w mediach ustaje i zaczyna działać przelew.

Można zakładać że ciśniecie w akwarium przepchnie wodę przez media do komory pompy na zasadzie naczyń połączonych. Efekt ten jest jednak zakłócony bo woda leje się do komory pompy przez grzebień. Czy ciśnienie jest tak silne że przepchnie wodę? sądzę że tak ale bardzo słabo i tu dużo tracisz na wydajności przez zainstalowanie tego grzebienia w tym miejscu. Wydajność spada i to obstawiam że do 10%.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości