Odpowiedz 
Zakładanie akwarium morskiego 30l.
09-11-2014, 20:58 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2014 23:54 przez edison. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
Zakładanie akwarium morskiego 30l.
W ostatnim czasie kilka osób pyta mi się o założenie akwarium morskie 30l.
Ekspertem nie jestem w tej dziedzinie,dopiero od niedawna raczkuje .Jeśli coś pomyliłem,żle napisałem, nie dopisałem proszę o reprymendę.

No to zaczynamy: potrzebne będą nam :
Akwarium Smile mowa tutaj tylko o 30l.

Na 30l. Jako filtracja wystarczy kaskada hw701 lub aquael fzn3 tam wejdą absorbenty na no3, po4 i złoże np. Siporax mini. A nawet gdyby była taka potrzeba jakiś mały odpieniacz.

Oświetlenie świetlówkowe minimum 20w. 2 źródła 1biała minimum 10000K i niebieska aktyniczna. Lub 15w. W diodach led. 9x niebieskie 6x białe

4kg żywej skały , piasek aragonitowy polecam dopiero jak akwa dojrzeje . min. miesiąc lub 2 albo wcale.

Mały cyrkulator np. Hydor koralia 900l\h

Sól np. Red sea salt lub sea salt aquaforest na początek

Trzeba używać wody Ro+DI. I trzeba mierzyć poziom przewodności który ma być 0uS, gdy przewodność się podnosi trzeba wymienić żywice

Salimetr do mierzenia zasolenia wody morskiej a nie słonej, którą staramy się utrzymać stałą 1024

Na początku po wystartowaniu polecam bakterie, używam Bio-S Aquaforest

Można startować, wszystko ustawiamy nalewamy wcześniej przygotowaną wodę świeżą lub żywą, uruchomiamy sprzęt --- węgiel na wstrzymanie i czekać aż akwarium dojrzeje .

Nie wiem jak robią inni ,przez pierwsze 2 tygodnie nie świeciłem światła, potem zwiększałem moc i wydłużałem czas świecenia, w 6 tygodniu świeciłem na 80% mocy i 10godz. dziennie.

Oznaki dojrzewania będą wszelkie maści glony zielone,brązowe które powinny same ustąpić . W okresie dojrzewania nie potrzebujemy jeszcze wkładać absorbentów które nam zakłócą czas dojrzewania, pozwólmy zrobić to naturalnie.

Po miesiącu możemy robić pierwsze testy po4, no3 dla wody morskiej np. salifert
- gdy akwarium jest niedojrzałe wyniki są wysokie,a gdy już w miare dojrzało powinny oscylować w granicy 0 ,robimy pierwszą podmiane 10% a póżniej już co tydzień oczywiście zasoloną wodą, braki po odparowaniu uzupełniamy czystym RO, wtedy można włożyć absorbenty i możemy wpuszczać pierwsze życie .Jeśli już na samym starcie zastosujemy żywą skałe to otrzymamy jakieś życie w gratisie ale tym bym się nie przejmował tylko dobrze świadczy o skale, możemy znależć kraby, krewetki,wieloszczepy, rozgwiazdy i wiele innych żyjątek.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-11-2014, 21:59
Post: #2
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
Jaki koszt takiego baniaka od A do z
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-11-2014, 22:14 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-11-2014 22:17 przez edison.)
Post: #3
Odp: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
Mozna wydać 1tyś albo i 5tyś zależy od wielu czynników.
A mozna i duzo mniej jesli cos juz masz ze sprzetu.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-11-2014, 23:47
Post: #4
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
A czemu siporex mini?

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-11-2014, 23:53 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-11-2014 00:08 przez edison.)
Post: #5
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
Sera siporax mini oczywiście, pisałem na tablecie i pozamieniało mi słowo Smile
Ano siporax mini jako medium złoża biologicznego będzie najlepszym wyborem bo według swoich właściwości według producenta 1 litr zapewnia tyle powierzchni zasiedlenia dla bakterii, ile np. 34 litry ceramicznego wkładu filtracyjnego. Jest bardzo mały zatem w 1 litr wejdzie dużo więcej niż normalnych wymiarów ceramiki, a jeśli więcej to powierzchnia złoża nam się zwiększa nie zajmując przy tym dużo miejsca.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-11-2014, 00:50
Post: #6
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
arrowb napisał(a):A czemu siporex mini?

Bo mini jest pod każdym względem lepszy od normalnego.

Estimative Index (EI) i sole są jak socjalizm, czyli "Bohaterskie pokonywanie trudności, nieznanych w żadnym innym ustroju" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-11-2014, 20:09
Post: #7
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
Osobiście nie stosuje żywicy i twardziele idą Wink. Wcale to nie oznacza, że nie stosując DI robię dobrze Smile

Z innych for o tej tematyce polecam nano-reef.pl. Można znaleźć tam wiele ciekawostek i sprawdzić jak radzą sobie z nano rafką inni.

Odnosząc się do kosztów to bardzo dużo zależy co chcemy tam trzymać. Analogicznie do słodkich baniaków- możemy zrobić baniak LT, w którym będzie nam żyło "mniej wymagające" życie lub HT, gdzie będziemy pielęgnować sps'y i inne trudne zwierzaki.

Wszystkim niezdecydowanym mogę powiedzieć, że nie ma co się bać. Przy odpowiedniej lekturze tematu i systematyczności utrzymanie domowej rafki nie jest trudne. Nie taki diabeł straszny jak go malują Devilred
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-11-2014, 20:20
Post: #8
Odp: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
Niektorzy prowadzą na kranowicie co by zaprzeczało wszystkim.Takie akwarium widziałem na Zoobotanice, ile w tym prawdy nie wiem. Wolę dmuchać na zimne i stosować sie do rad doswiadczonych.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2015, 23:44
Post: #9
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
Stosowanie żywicy jest małym kosztem w porównaniu z późniejszymi problemami których możemy się nabawić.
Wszystko jest uzależnione jaką mamy wodę.
Np w Warszawie tds potrafi pokazać nawet 500 , ja osobiście mam 36-39 .
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-01-2015, 23:47
Post: #10
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
W poznaniu kran koło 700 uS Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2015, 00:04 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2015 00:04 przez Coralhouse.)
Post: #11
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
Smile tym bardziej proponuje używanie żywicy .
Bo później kombinowanie skąd mam dino Smile albo glony
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2015, 02:28
Post: #12
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
Kupiłem nano reef aquael 30 l potrzebuje do niego odpieniacz czy bez będzie ok
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-01-2015, 16:23 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-01-2015 16:23 przez arrowb.)
Post: #13
RE: Zakładanie akwarium morskiego 30l.
hej,

nie, nie potrzebujesz odpieniacza. Same podmiany wystarczą.

Pozdrawiam Bartosz
YT: exoticHobby
FB: exoticHobby
@arrowsworld

Akwarystyka
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 





Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości