Odpowiedz 
LED-y zamiast świetlówek
28-04-2014, 01:13 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-04-2014 01:17 przez kapuczino. Powód: Nowe informacje)
Post: #1
LED-y zamiast świetlówek
Mój zbiornik 240 l ma pokrywę firmy AquaBoro, mniej więcej tego typu:
[Obrazek: pokrywa%20wiwal%20czarna%20prosta.jpg]
Zainstalowane oświetlenie:
1 x Sylvania Grolux T8 8500 K (38 W)
1 x Sylvania Aquastar T8 10000 K (38 W)
2 x Aquael EcoLight T5 SUNNY 6500 K (24 W)

Jeszcze nie mamy maja, a woda ma już 28,5°C. Bez grzałki...
Liczę, że zmiana oświetlenia na LED-y wpłynie znacząco na temperaturę w baniaku.
Chciałabym zrobić nowe wieko z LED-ami i osadzić je na istniejącej koronie AquaBoro (jest przyklejona do szkła).
Na elektryce nie znam się wcale, ale mam komu zlecić "produkcję".
Muszę jednak wiedzieć, co majster ma na tym wieku zainstalować...
Czy mogę prosić o merytoryczne wsparcie? Smile
Chodzi o liczbę diod, dobór ich mocy, barwy...

Jest to baniak towarzyski, rośnie w nim m. in.:
bacopa monnieri
cardamine lyrata
hemianthus micranthemoides
hydrocotyle leucocephala
hydrocotyle sp. japan
hygrophila corymbosa
limnobium laevigatum
limnophila aromatica
ludwigia repens
rotala rotundifolia
vallisneria spiralis

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki.
Pozdrawiam .Smile

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2014, 01:23
Post: #2
RE: LED-y zamiast świetlówek
To mamy podobnie Smile Też się na tych kwestiach nie znam. U mnie ten plus że nie planuję roślin. Mam nadzieję że koledzy pomogą w obu przypadkach,bo temat widzę zarazliwy Biggrin

300 l ogólniak towarzyski.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2014, 02:15
Post: #3
RE: LED-y zamiast świetlówek
LEDy nie dosyć że zazwyczaj beznadziejnie świecą, a już te w paskach szczególnie, to wcale nie będą się mniej grzały. Lepiej zrobić mały przewiew wentylatorkiem.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2014, 07:43 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-04-2014 07:57 przez harek.)
Post: #4
RE: LED-y zamiast świetlówek
to nie będzie tania przeróbka, ponieważ zamienniki t8 i t5 - ledowe kosztują ok 100 zł / szt, za to faktycznie dużo mniej ciepła wydzielają. Wentylatory i tak będą niezbędne.
Można zrobić to taniej, ale jest więcej zabawy, np jak u mnie na halogenach gu10. O paskach zapomnij bo bardzo mało światła dają, chyba że chcesz wykleić całą pokrywę od spodu Biggrin

Najpierw zdecyduj jakiego rodzaju mają być to ledy a potem dobierzesz sobie odpowiednią moc i barwę, a już najlepiej najpierw zamontuj dwa wydajne wentylatory 1 wdmuchujący a drugi wydmuchujący i zobaczysz co się będzie z temperaturą działo. Być może to wystarczy

Poznańska Giełda Akwarystyczna na FB
https://www.facebook.com/groups/268590873561911/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2014, 15:31
Post: #5
RE: LED-y zamiast świetlówek
LED'y nie dojrzały jeszcze do akwarystyki w takim stopniu, żeby je stosować, to takie moje zdanie....

Jeśli jednak mocno się upierasz to ja bym rozważył naświetlacze LED, na alledrogo były po 29zł szt. ale płaskie na 4,5cm i takie 2-3 sztuki myślę starczą.
Pytanie dalej jak z widmem światła, jak z oddawaniem współczynnika RA, jak z barwą, jak z zasilaniem dla nich, bo to też trzeba wziąć pod uwagę, dodatkowo takie naświetlacze również się nagrzewają i to wcale nie słabo.
I teraz najważniejsze wydana cena, która zanim się zwróci to uhuhu Biggrin
Wolałbym też wstawić wentylatorki i tak właśnie będę robił, na odwróconym RT2 i zobaczę jak to będzie hulać....

Nie wyobrażam sobie nie mieć w domu "kawałka szkiełka z wodą" Biggrin
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2014, 18:31
Post: #6
RE: LED-y zamiast świetlówek
Dzięki za Wasze odpowiedzi.

harek napisał(a):Najpierw zdecyduj jakiego rodzaju mają być to ledy a potem dobierzesz sobie odpowiednią moc i barwę
Być może naiwnie, ale na tego typu sugestie właśnie liczyłam... Smile

W zeszłym roku z temperaturą walczyłam z pomocą ogrzewacza naściennego, który ma funkcję wentylatora:
[Obrazek: 233_233_productGfx_0304c43c2dcd732f38f71ee4d5e94f5c.jpg]
Zdjęłam dwie części pokrywy, zostawiając samą belkę z oświetleniem (wtedy było tylko 2 x T8 39 W) i wyglądało to mniej-więcej tak (rysunek mocno schematyczny):
[Obrazek: akwa_zps63daefda.jpg]

Teraz jednak w obsadzie mam prętniki, którym takie chłodzenie raczej nie przysłuży.
I nie wiem, czy takie wentylatorki również nie dadzą się im we znaki...
Huh

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2014, 19:10
Post: #7
RE: LED-y zamiast świetlówek
Kurcze dziwi mnie to, bo ja max temperature jaką wyciągnałem w upalne lato to 28c.I moje akwarium jest wystawione na słońce przez pare godzin z rana. W jakim miejscu stoi to akwarium ? Nie pada na nie swiatło słoneczne przez jakiś czas? Jaką masz filtrację ? Bo wewnętrzne też potrafią podgrzać.

300 l ogólniak towarzyski.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2014, 19:19
Post: #8
RE: LED-y zamiast świetlówek
Przy akwarium z pokrywą 54L, temperaturze otoczenia +- 29 stopni, dwoma wentylatorami 8 cm ok 8000 rpm, zbijałem temp do 24 stopni. Nie polecam tych wentylatorów bo hałasują jak kosiarka. W tym roku kupuję 12 cm 1850 RPM, na krewetkarium w zupełności, oczywiście do zestawu mam RT2. Żadne tam zabawy w jeden tak drugi siak, skierować maksymalnie na taflę, zwiększa się parowanie przez co temperatura spada.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
28-04-2014, 19:41
Post: #9
RE: LED-y zamiast świetlówek
Banano89, akwarium nie jest bezpośrednio nasłonecznione, ale stoi w małym pomieszczeniu bez wentylacji.

Mam akwarium zamiast telewizora.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  dobór świetlówek Tomasz 2 8,787 07-05-2014 17:34
Ostatni post: Tomasz



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości