Odpowiedz 
Dziwne wyniki testów.
08-02-2014, 19:34
Post: #1
Dziwne wyniki testów.
Witam. Dzisiaj zmierzyłem parametry wody w jednym z moich akwarii i wydają mi się dziwne. Mianowicie:
Kh-4
Gh-0
Ph-7.8
Zbiornik był zalany kranówą. Od około dwóch miesięcy leje do podmian RO z dodatkiem aquacidu (po dodaniu 10 kropel woda w 5l baniaku z podłączonym brzęczykiem ma ph 6.0). Czy te wyniki są wiarygodne czy coś zrobiłem źle?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-02-2014, 20:55
Post: #2
RE: Dziwne wyniki testów.
O co chcesz osiągnąć ? Do jakich parametrów dążysz? Napisz jakie masz podłożę.
DZiwne że gh-0 a kh 4 normalnie to gh jest zawsze wyższe od kh
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-02-2014, 21:09
Post: #3
RE: Dziwne wyniki testów.
Patyczak97 napisał(a):leje do podmian RO z dodatkiem aquacidu (po dodaniu 10 kropel woda w 5l baniaku z podłączonym brzęczykiem ma ph 6.0).
Masz własny filtr RO, czy kupujesz wodę? Po kiego grzyba Ci ten napowietrzacz?
edison napisał(a):DZiwne że gh-0 a kh 4 normalnie to gh jest zawsze wyższe od kh
Wedle praw chemicznych tak powinno być i jest ...jednak zdarza się, że woda sprzedawana pt. demineralizowanej "przepuszczona" była przez kationit pracujący w cyklu sodowym, testy akwarystyczne są na tyle niedoskonałe, że właśnie pokazują większe kH od GH...dodatkowym minusem jest pH takiej wody, która ma odczyn lekko zasadowy Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-02-2014, 21:44
Post: #4
RE: Dziwne wyniki testów.
Z Ph chciałbym zjechać poniżej 7 (np. 6.5). Podłoże to bazalt. Filtr RO mam w domu. Napowietrzałem wode do podmianki w baniaku 5l aby sprawdzić ile aquacidu powinienem dodać w wodzie bogatej w tlen aby otrzymać żądaną wartość Ph (wyczytałem to na kilku forach). Problem z Kh większym od Gh miałem jeszcze przed podmianami na wode RO, tylko nie wiedziałęm, że to może być przyczyna wysokiego Ph.
Cytat: dodatkowym minusem jest pH takiej wody, która ma odczyn lekko zasadowy
Czyli jak zbije Kh do 0 to wtedy skutecznie zakwasze wode czy już tego nie odkręce?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
08-02-2014, 22:15 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-02-2014 22:16 przez edison.)
Post: #5
Odp: Dziwne wyniki testów.
A może masz w domu stacje zmiękczania wody czy cos w tym stylu i stąd te pomiary KH,gh , przy zerowym KH będą skoki pH.

http://www.facebook.com/AmatorskaHodowlaKrewetek
http://www.facebook.com/Rośliny-Akwariow...017673358/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2014, 00:09
Post: #6
RE: Dziwne wyniki testów.
a jakich testów używasz?? może test jest walnięty i świruje, bo test na kh pokazuje normalną wartość gh ma problem. a podajesz co2 do wody??
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2014, 01:06
Post: #7
RE: Dziwne wyniki testów.
Testy kropelkowe zooleka. W drugim akwa wskazują realne wyniki- Kh- 3, Gh-4. Nie posiadam zestawu CO2 Sad. Czyli bez zastosowania butli nie jestem wstanie osiągnąć Ph-6.5 przy zachowaniu jego stabilności (Kh>3)?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2014, 01:21 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-02-2014 01:22 przez piciu-p4.)
Post: #8
RE: Dziwne wyniki testów.
Ja mam w baniakach ph 6-6,5, bez CO2 i przy kh 0-3. Także można. Specjalnych wahań wieczór-noc-rano nie zauważyłem.

Testy zooleka mają tendencję do przekłamywania. Nie wiem jak gh i kh, ale ph i po4 na pewno i to sporo.

Apistogramma norberti; Taeniacara candidi; Apistogramma sp.Nanay/Melgar; Apistogramma gibbiceps; Lamontichthys llanero; Nannostomus mortenthaleri; Nannostomus trifasciatus; Axelrodia riesei; Loricaria simillima; Nannoptopoma sp. Peru; Hypoptoma gulare; Rivulus rectocaudatus; Betta brownorum; Otocinclus affinis; Colisa fasciata; Rasbora hengeli; Carinotetraodon travancoricus; Neolebias unifasciatus; Danio tinwini; Poecilocharax weitzmani; Hyphessobrycon scholzei; Hemigrammus erythrozonus;
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2014, 02:49
Post: #9
RE: Dziwne wyniki testów.
piciu-p4 napisał(a):Testy zooleka mają tendencję do przekłamywania. Nie wiem jak gh i kh, ale ph i po4 na pewno i to sporo.

I tak na kolejnych forach będzie powtarzana ta teoria Smile Jak na razie nic nie ustaliliśmy a już mamy wnioski że winne są testy. Dziwny wniosek zwłaszcza że w drugim akwa się nie mylą.
Żeby je głosić trzeba by zweryfikować te pomiary testami innych producentów i jeśli ich wyniki będą takie same ale różne od Zooleka to można by coś podejrzewać.
Należy również zwrócić uwagę na termin ważności lub produkcji testu.

Jak na razie z opisu nic nie wiemy jaką wodę do podmiany kolega napowietrzał i po co bo jeśli nawet będzie miał jakiś wynik to przy tak niskim Kh za chwilę będzie miał coś innego a w akwa już zupełnie coś innego. Czy do podmiany używa same RO czy już zmieszaną a zatem jakie ma parametry woda do podmiany. Jak zrozumiałem dziwne wartości Gh ma woda w akwa . Nie wiemy dlaczego może coś dolewał .
Moja woda w krewetkach ma Kh 3 Gh 5 i ph 7,5 i też bez CO2 oczywiście Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2014, 10:25
Post: #10
RE: Dziwne wyniki testów.
Alarmowiec ja zweryfikowałem przynajmniej jeśli chodzi o testy ph i po4.
Prowadziłem pomiary testem ph, ale coś mnie tknęło i sprawdziłem wyniki testami sery i jbl i oba dały wynik o prawie 1 niższy. 1 to przy ph duża różnica. Zoolek pokazywał wynik 6, a jbl i sera 5. Dla mnie taka rozbieżność jest niedopuszczalna.

Podobnie było z testami na PO4 też identyczna sytuacja, tyle że różnica była mniejsza.

Apistogramma norberti; Taeniacara candidi; Apistogramma sp.Nanay/Melgar; Apistogramma gibbiceps; Lamontichthys llanero; Nannostomus mortenthaleri; Nannostomus trifasciatus; Axelrodia riesei; Loricaria simillima; Nannoptopoma sp. Peru; Hypoptoma gulare; Rivulus rectocaudatus; Betta brownorum; Otocinclus affinis; Colisa fasciata; Rasbora hengeli; Carinotetraodon travancoricus; Neolebias unifasciatus; Danio tinwini; Poecilocharax weitzmani; Hyphessobrycon scholzei; Hemigrammus erythrozonus;
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2014, 17:30
Post: #11
RE: Dziwne wyniki testów.
Patyczak97 napisał(a):Filtr RO mam w domu.

No to teraz już nic nie rozumiem...masz filtr, woda uzyskana powinna mieć twardości w granicach zera i pH ok.6 Robiąc dolewki, czy też podmiany taką wodą bez problemu powinieneś osiągnąć pH-6,5. Nadal nie wiem po kiego grzyba dodajesz kwasu do tej wody a napowietrzając ją tym samym podnosisz jej pH? Rozumiem, że trochę sprawę może komplikować bazalt użyty, jako podłoże...Ale robiąc podmiany 'zerową' wodą powinieneś jakoś temu zaradzić Wink W sumie to nie podałeś czemu chcesz uzyskać wodę w akwa o tak niskich parametrach? Kolejne co się nasuwa na myśl, czy ta osmoza ma jakieś wkłady mineralizujące wodę do celów spożywczych? Czyli woda z takiego filtra przypomina tę wodę zdemineralizowaną, o której wspomniałem...gdzie obecność np. sodu powoduje błędne odczyty testów. No i właśnie sprawa wiarygodności odczytów, pomiarów testów naszej łódzkiej firmy...Wiesiu, jakiś czas temu robiłem porównanie wyników na pH, PO4 i NO3...niestety, ale "różowo" nie wypadły :/ (do porównania wziąłem również testy JBLa i Sery) Tylko którym teraz wierzyć, które są bliższe prawdy? Wydaje mi się, że bardziej można zaufać tym konkurencyjnym, gdyż wyniki były bliższe tym, które wyszły mi z kalkulatora stężeń-nawożenia EI. Na FB zadałem pytanie firmie Zoolek, co się faktycznie stało z wiarygodnością ich testów, dostałem odpowiedź i owszem...jednak absolutnie nie wyjaśniającą powodów złych opinii krążących wśród akwarystów... Sorki, że odbiegłem trochę od tematu przewodniego, ale to jest również tu poruszone-testy Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2014, 18:37
Post: #12
RE: Dziwne wyniki testów.
Z tego co wyczytałem woda z RO po odstaniu ma Ph-7(neutralny). Robiąc podmiany zerową wodą osiągnąłęm Kh-3,Gh-0, czyli coś dziwnego.
Cytat:W sumie to nie podałeś czemu chcesz uzyskać wodę w akwa o tak niskich parametrach?
Chce zjechać tak nisko, bo mi się zachciało rozmnażania ramek Biggrin.
Cytat:Kolejne co się nasuwa na myśl, czy ta osmoza ma jakieś wkłady mineralizujące wodę do celów spożywczych?
Nie mam wkładów mineralizujących. W innym baniaku lałem hydro mineral (Kh-3, Gh-4), żeby rośliny dostały wapnia i magnezu. Tutaj też miałem tak robić, ale najpierw chciałem zjechać z tych ponad 20°n, które zafundowała mi kranówka(zbiornik zalany kranówą, dopiero potem kupiłem filtr RO) Wink.
Cytat: Czy do podmiany używa same RO czy już zmieszaną a zatem jakie ma parametry woda do podmiany.
100% RO + kilka kropel aquacidu po napowietrzaniu 24h: Gh-0 Kh-0 Ph-6 .
Cytat:Jak na razie z opisu nic nie wiemy jaką wodę do podmiany kolega napowietrzał i po co bo jeśli nawet będzie miał jakiś wynik to przy tak niskim Kh za chwilę będzie miał coś innego a w akwa już zupełnie coś innego.
Błędnie myślałem, że jak będe ciągle lał taką wode to w końcu taką otrzymam w akwarium.

Czyli woda ma teoretycznie Kh-0 tylko ten sód powoduje zły wynik testu na Kh? Da się tego sodu jakoś pozbyć?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
09-02-2014, 21:02
Post: #13
RE: Dziwne wyniki testów.
Patyczak97 napisał(a):Czyli woda ma teoretycznie Kh-0 tylko ten sód powoduje zły wynik testu na Kh?

Niestety, ale źle zrozumiałeś co napisałem...sód obecny jest we wodzie przepuszczonej przez żywice jono wymienne pracujące w cyklu sodowym! Nie myl jej z wodą z filtra RO, który posiadasz Wink
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-02-2014, 13:35
Post: #14
RE: Dziwne wyniki testów.
Zanim zaczniesz tą wodę zakwaszać i regulować Ph musisz doprowadzić najpierw to co masz w baniaku do ładu. Zrób konkretne podmiany wody tak 50% i to nawet dwa razy w tygodniu . Przygotuj sobie jednak wodę do takiej podmiany . A mianowicie zmierz parametry kranówki bo nadal ich nie znamy. Potem wymieszaj kranówkę z RO w takim stosunku żeby uzyskać oczekiwane twardości. Sposób obliczania podał kolega Stiep i masz Tutaj.
Zresztą to bardzo dobry post na temat wody i jeśli nie czytałeś to polecamSmile.
Kranówkę możesz uzdatnić uzdatniaczem Prime firmy Seachem albo AquaSafe firmy Tetra. Te akurat mam sprawdzone.
Jak to osiągniesz to dopiero kombinuj z zakwaszaniem . Ale do rozmnażania zakwaszanie chemią to we/g mnie słaby pomysł.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
10-02-2014, 13:59 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2014 01:45 przez Patyczak97. Powód: Nowe informacje)
Post: #15
RE: Dziwne wyniki testów.
Cytat:Ale do rozmnażania zakwaszanie chemią to we/g mnie słaby pomysł.
Chyba będe musiał przeboleć tą herbatke i wrzucić szyszki olchy. Powiedzmy przy Kh-3 szyszki skutecznie zbiją mi Ph czy musze zbić Kh do zera?
Post bardzo fajny. Napewno się przyda Smile.

Coś się ruszyło chyba w dobrą strone Biggrin. Kh-5 Gh-4. Lałem hydro mineral w dawkach "na oko". Koncepcja się zmieniła (setny raz Biggrin) i będzie to jednak krewetkarium. Jeszcze nie mogę się zdecydować i wybieram między tigerkami i crystalami.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Data ważności testów- kiedy ma znaczenie. macius 4 11,068 24-03-2016 22:09
Ostatni post: edison
  wyniki testu a twardosc wody awrezyser 16 30,396 09-10-2014 11:15
Ostatni post: adam_lodz



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości