Odpowiedz 
Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
12-01-2014, 22:05
Post: #1
Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
Hej!

Ktoś mi może wyjaśnić czy podłoże Pro Soil które już NIE ZBIJA twardości wody (jest stare) może nadal ciągnąć fosfor?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-01-2014, 21:27
Post: #2
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
Ktoś coś podpowie? Bo już głupi jestem co z tym fosforem robić....

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-01-2014, 21:38
Post: #3
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
Pewnie może Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-01-2014, 21:39 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2014 21:42 przez edison.)
Post: #4
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
Jarus napisał(a):co z tym fosforem robić....

A co podpierasz się testami ? Jeżeli wiesz że podajesz określoną dawkę fosforu do akwarium a testy pokazują wartość niewykrywalną to akurat bym się tym nie przejmował i nie podnosił dawki chyba że na roślinach zauważysz braki. W nawożeniu w akwarium najlepsza jest obserwacja roślin.

To co jest w podłożu przecież nie ginie a rośliny sobie je wyciągną systemem korzeniowym, tak ja to widze.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-01-2014, 22:01
Post: #5
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
Chodzi o to, że wg mnie skoro już nie ciągnie magnezu i wapnia z wody (nie zmiękcza jej) to nie powinno też ciągnąć fosforu. No chyba że to działa na innej zasadzie.
A ja leje obecnie 5 mg/l tygodniowo a test wykazuje 0,25 do 0.5 max (sera kropelkowy).
Edison znaczy olać to, lać stałą dawkę i czekać aż się wszystko ustabilizuje?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-01-2014, 22:59
Post: #6
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
A co ma się ustabilizować?
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-01-2014, 23:29
Post: #7
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
No baniak - po jakimś czasie ziele się dostosuje stałej ilości nawozów. W związku w tym że podłoże jest już jałowe poradzili mi żeby patrzeć na wyniki pierwiastków w słupie wody. I sam nie wiem czy jeszcze zwiększać ten fosfor do poziomu 1.0-2.0 ?
Czy to olać i ciągnąć tak jak było czyli podawane przedtem jakieś 3.5 mg/l tygodniowo fosforu (test pokazywał 0.25).

ps. Kenny mi dziś coś mówił że rozmawialiście na temat poziomu nawożenia po przejściu na kran+RO (lub samą RO). Czy ja rzeczywiście powinienem ZMNIEJSZYĆ dawki nawożenia po przejściu z samej kranówki na kran+RO? Wydaje mi się to nielogiczne. ?

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-01-2014, 23:46 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 14-01-2014 23:48 przez edison.)
Post: #8
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
Według moich obserwacji zauważyłem że prowadząc zbiornik na wodzie RO 100% nawożenie nie wymaga tak dużych ilości jak na kranie .

Wcześniej prowadziłem zbiorniki na 100% kran , nigdy nie mieszałem RO z kranówą więc nie wiem.

Należy podawać nawozów tyle ile Twoje rośliny potrzebują a podawanie na podstawie testu na fosfor (jeśli wychodzi niemierzalne) właśnie jest dla mnie nielogiczne bo przecież go dostarczasz to przecież nie zniknął ani nie wyparował.

Jak już wspomniałem i kilka osób na forum należy się bardziej sugerować objawami niedoborów i obserwacją akwarium wtedy korygujemy dawki, testy mają być tylko pomocnicze bo to że test pokazuje 0 lub 0,25mg/l to nie znaczy że go nie ma jeśli regularnie go podaje .

A to akwarium istnieje, restart czy zakładasz na używanym podłożu bo jakoś nie było napisane Smile
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
14-01-2014, 23:58
Post: #9
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
Baniak istnieje i stoi już od 16 miesięcy. Planuje restart na czerwiec bo obecnie nie mam na tyle czasu a poza tym chciałbym się lepiej przygotować (korekta obsady, zielska i światła).
A problemy się zaczęły odkąd po targach zacząłem stopniowo przechodzić z samej kranówki na kran+RO 50:50. A chciałbym go jakoś dociągnąć jeszcze te 6 miesięcy.
Na ten moment mam w cholerę zielonych nitek (tych rozpuszczających się) i jakieś krótkie na szybach. Ogólnie rośliny zmarniały.
No w każdym razie dzięki za podpowiedzi.

Glon najlepszym przyjacielem akwarysty!

Pozdrawiam!
Jarosław 'Jarus' Waligórski

/112l, 2x63l i 30l/
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
15-01-2014, 00:11
Post: #10
RE: Pochłanianie chemi przez podłoże aktywne
Ogólnie jeśli zbiornik był w dobrej kondycji nie należało nic zmieniać.
Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 



Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Woda domowa filtrowana przez filtr zasypany solą. Robb 16 32,738 08-01-2015 11:48
Ostatni post: Robb



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości